Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps trešdien vakariņoja ar Polijas prezidentu Andžeju Dudu un abi pārrunāja notiekošos karus Ukrainā un Tuvajos Austrumos, kā arī NATO tēriņus. Par to raksta Politico
Saskaņā ar Trampa pārstāvju sniegto informāciju, divarpus stundu garās vakariņas notika Trampa dzīvoklī Trump Tower, kur bijušais prezidents uzturas, piedaloties viņa Ņujorkas tiesas procesa laikā.
“Mums bija četri lieliski gadi kopā,” Tramps sacīja žurnālistiem pirms vakariņām, kopā ar Dudu uzstājoties Trump Tower vestibilā. “Iespējams, mums tas būs jādara vēlreiz.”
Trampa pārstāvji sniedza maz informācijas par tikšanos, taču norādīja, ka viņi apsprieda Dudas priekšlikumu NATO valstīm palielināt savus aizsardzības izdevumus līdz 3 procentiem no iekšzemes kopprodukta – šo nostāju Polijas prezidents arī izteica viedokļu rakstā laikrakstā Washington Post pagājušajā mēnesī. Rakstā Duda apgalvoja, ka “Krievijas imperiālistiskās ambīcijas un agresīvais revizionisms virza Maskavu uz tiešu konfrontāciju ar NATO” un ka NATO ir jābūt gatavai stāties pretī šiem draudiem.
Tramps ir atteicies apņemties aizsargāt NATO, sakot, ka atbalstu noteiks tas, vai alianses valstis aizsardzībai tērēs vismaz 2 procentus no iekšzemes kopprodukta.
Trampa pārstāvji arī teica, ka abi apsprieda karus Ukrainā un starp Izraēlu un Hamas, lai gan nesniedza sīkāku informāciju.
Vakariņas ar Dudu ir pēdējās diskusiju virknē, kas Trampam pēdējo mēnešu laikā ir bijušas ar pasaules līderiem. Pirms novembrī gaidāmajām vēlēšanām viņš ir runājis ar Saūda Arābijas kroņprinci Mohammedu bin Salmanu, pusdienojis ar Lielbritānijas ārlietu ministru Deividu Kameronu, kā arī ticies ar Argentīnas prezidentu Havjeru Milei un Ungārijas premjerministru Viktoru Orbanu, liecina divi cilvēki, kas ir pazīstami ar sarunām. Kamerons sacījis, ka ar bijušo prezidentu apspriedis jautājumu par Ukrainas finansējumu, vēsta Washington Post.
Trampam un Dudam jau sen ir siltas attiecības. Duda savulaik ierosināja militāro bāzi Polijā nosaukt par “Trampa fortu”, un viņš apmeklēja Balto namu 2020. gadā, kad Tramps bija savas pārvēlēšanas kampaņas vidū.
Taču Duda, kuras pilnvaru termiņš beidzas 2025. gadā, ir mudinājusi Baidena administrāciju sniegt lielāku palīdzību Ukrainai, kas robežojas ar Poliju. Šāda nostāja viņu potenciāli nostāda konfliktā ar Trampu, kurš Krievijas prezidenta Vladimira Putina iebrukumu Ukrainā slavējis kā “ģeniālu” un “gudru”.
Pagājušajā mēnesī Duda un Polijas premjerministrs Donalds Tusks tikās ar Baidenu, lai apspriestu ieroču nosūtīšanu uz Kijevu. Kamēr konservatīvais Duda un centriski labējais Tusks savās mājās atrodas politiskās nesaskaņās, Polijas līderi ieradās Vašingtonā, lai piespiestu Balto namu un Kongresu atbalstīt Ukrainu notiekošā kara laikā ar Krieviju.
Marta vizītes laikā Duda tikās arī ar spīkeru Maiku Džonsonu, kurš šobrīd virza vairāku daļu priekšlikumu, lai nodrošinātu palīdzību Ukrainai, Izraēlai un Indo-Klusā okeāna reģionam. Baidens atbalsta Džonsona plānu, un Tramps piektdien kopīgās uzstāšanās laikā ar Džonsonu Mar-A-Lago sacīja, ka “izskata” Ukrainas palīdzību, lai gan ierosināja, ka jebkāda palīdzība varētu būt aizdevuma, nevis “dāvanas” veidā.