Tas ir atpakaļ: polārais virpulis. Un līdz ar to atgriežas vairākas ziemas attīstības versijas. Ir skaidrs, ka tas kaut kādā veidā ļoti iespaido mūsu ziemas laikapstākļus. Vai varbūt nē?
Mēdz teikt, ka polārais virpulis līdz mums atnes daudz aukstuma. Ja tas būtu tik vienkārši, mūsu platuma grādos ik gadu decembrī, janvārī un februārī būtu jāslīkst sniegā un aukstumā.
Šobrīd meteorologi ziņo, ka polārais virpulis saglabājas stabils jeb paliks savā vietā. Tātad, ja tas neizpletīsies, ko tas nozīmē. Vai ziemas nebūs? Un, ja būs, kad?
Daudzi gaida idillisku ziemu ar sniegu un pastaigām pa baltiem mežiem, par jautrību dienām ar ragaviņām. Citiem tas ir vairāk kā murgs, tostarp satiksmes haoss.
Bet visi grib zināt, kāda būs ziema…
Fakts ir šāds: polārais virpulis ir spēcīga auksta vēja straume, kas griežas stratosfērā virs Arktikas. Ja tas saglabāsies stabils, tas noturēs aukstumu tālākajos ziemeļos. Ja tas vājinās un sadalās, mūs var sasniegt arī aukstas gaisa masas (attēla kreisajā pusē šā brīža gaisa temperatūras, labajā pusē atmosfēras spiediens).
Bet šeit nāk lielais Bet…
Meteorologi uzskata, ka mīts par polāro virpuli ir izklaidējoša meteoroloģiskā pasaka. Patiesībā tā ir viena parādība no simtiem, kas nosaka laika apstākļus atmosfērā. Ikviens, kurš pasludina ziemas atnākšanas laiku, pamatojoties uz kādu parādību, diemžēl līdz galam neizprot sarežģīto atmosfēru.
Laikapstākļus mūsu platuma grādos ietekmē daudzi faktori, tostarp okeāna straumes, strūklas straumes un atmosfēras viļņi. Visi šie procesi ir ļoti sarežģīti un mijiedarbojas viens ar otru tādos veidos, kurus nevar precīzi paredzēt vairāku mēnešu laikā. Pat polārais virpulis piedāvā tikai nelielu daļu no visas sistēmas.
No otras puses, attēlos ir redzams, ka tas tomēr nav viendabīgs virpulis un pašlaik ir ”saplēsts”.
Tas varētu liecināt, ka polārās gaisa masas tuvāko nedēļu laikā atradīs ceļu uz dienvidiem, un tas var arī Latviju padarīt uz īsu laiku ziemīgu. Tomēr modeļi kopumā parāda tikai pozitīvas temperatūras novirzes.
Tas nozīmē: Ir ļoti apšaubāmi, vai ”lielā ziema” tiešām atnāks ar ”saplosītu” polāro virpuli.
Balti Ziemassvētki?
Par ziemu kopumā vairāki eksperti neko daudz nevar pateikt, taču agrā ziema gaidāma pārāk mitra un maiga. Polārā virpuļa šķelšanās var notikt vēlāk, arī jaunā gada sākumā, izraisot aukstāku ziemas beigas.
Tāpēc arī mēs meklēsim vidusceļu un akceptēsim to, ka polārais virpulis neietekmē balto Ziemassvētku tēmu. Tie ir īstermiņa faktori, tāpēc šobrīd būtu pilnīga aplamība saukt precīzus ziemas atnākšanas datumus
Pie kam, mēs jau ne reizi vien esam uzsvēruši to, ka Baltijas jūra joprojām ir ļoti silta. Tāpēc ievadā noteikti būs tas, ko tautā sauc par draņķīgu ziemu. Atgādinām, ka vakar publicējām arī laika prognozi oktobra izskaņai, kas joprojām liecina par gana silta rudens turpināšanos.