Plūdi Bangladešā ir iznīcinājuši aptuveni 1,1 miljonu tonnu rīsu, liecina Lauksaimniecības ministrijas dati, liekot valstij palielināt galveno graudu importu, ņemot vērā pārtikas cenu kāpumu.
Plūdi, ko izraisīja spēcīgas musonu lietavas un lietusgāzes augšup pa straumi, pārsteidza valsti divos lielos viļņos augustā un oktobrī, prasot vismaz 75 cilvēku dzīvības un ietekmējot miljoniem cilvēku, jo īpaši austrumu un ziemeļu reģionos, kur ražas postījumi ir bijuši visnopietnākie.
Zemkopības ministrija paziņoja, ka šī gada plūdi ir radījuši būtiskus rīsu ražošanas zaudējumus. Reaģējot uz to, valdība ātri sāk importēt 500 000 tonnu rīsu un drīzumā atļaus importēt no privātā sektora, sacīja Pārtikas ministrijas amatpersona.
Pagaidu valdība, kas pārņēma varu augustā pēc tam, kad nāvējošo protestu dēļ bijušais premjerministrs Šeihs Hasina bija spiests bēgt uz Indiju, ir cīnījies, lai stabilizētu pārtikas cenas, kas pēdējos mēnešos pieaugušas par gandrīz 20%.
Lielāks imports no Bangladešas varētu palielināt sūtījumus no kaimiņvalsts Indijas, kas ir pasaulē lielākā rīsu eksportētāja, kas pagājušajā mēnesī samazināja nodevu tvaicēto rīsu eksportam līdz 10%.
Plūdi smagi skāruši arī citus lauksaimniecības produktus, tostarp vairāk nekā 200 000 tonnu dārzeņu. Kopējie valsts mēroga lauksaimniecības zaudējumi plūdu dēļ tiek lēsti aptuveni 45 miljardu taku (380 miljonu USD) apmērā.
Bangladeša, trešā lielākā rīsu ražotāja pasaulē, parasti saražo gandrīz 40 miljonus tonnu rīsu gadā, lai pabarotu savus 170 miljonus iedzīvotājus. Tomēr dabas katastrofas bieži pārtrauc ražošanu un palielina atkarību no importa.
Plūdi šogad ir uzsvēruši Bangladešas neaizsargātību pret klimata pārmaiņām. Pasaules Bankas institūta 2015. gada analīzē tika lēsts, ka 3,5 miljoniem cilvēku Bangladešā ir pakļauti ikgadēju upju plūdu riskam, kas, pēc zinātnieku domām, pasliktinās globālo klimata pārmaiņu dēļ.
“Lai nodrošinātu nodrošinātību ar pārtiku, ņemot vērā pieaugošās klimata problēmas, ir svarīgi izstrādāt plūdiem un sausumam izturīgākas kultūraugu šķirnes, kā arī īslaicīgas šķirnes,” sacīja Bangladešas Rīsu pētniecības institūta galvenais zinātniskais darbinieks Handakars Mohammads Iftekharuddaula.