Pēdējās diennakts laikā Irāna ir veikusi raķešu uzbrukumus kaimiņos esošās Pakistānas, valsts, kurai ir kodolieroči, teritorijai.
Teherāna apgalvo, ka šādā veidā viņi cīnās ar teroristiem, jo Pakistānas Beludžistānas teritorijā atrodas Jaysh al-Adl grupējuma kaujinieku bāzes, kas periodiski uzbrūk Irānas drošības spēkiem. Islamabada apgalvo, ka ir gājuši bojā civiliedzīvotāji un pauž sašutumu par Irānas rīcību, solot atbildi, ja triecieni turpināsies. Esam apkopojuši visu informāciju par potenciālo jaunu “karsto punktu” pasaules kartē.
Kas notika
16. janvāra vakarā Irānas mediji ziņoja par ballistisko raķešu un dronu uzbrukumiem grupējuma Jaysh al-Adl bāzēm, kuras dalībnieki cenšas iegūt Beludžistānas neatkarību un atzīst sunnītu islāmu (Irānā dominē šiīti). Problēma gan ir tā, ka vēsturiskā Beludžistāna ir sadalīta starp Irānu un Pakistānu, un kaimiņvalstī ir uzsprāgušas Irānas raķetes. Tikai dienu iepriekš Teherāna bombardēja mērķus Sīrijā un Irākā.
Irānas ziņu aģentūra Tasnim vēsta, ka apšaudes rezultātā tika iznīcinātas “svarīgas teroristu grupas bāzes” . Sociālo tīklu lietotāji, karsti uz papēžiem, ziņoja par desmitiem raķešu, kas tika palaistas Pakistānas virzienā. Pakistānas pilsētas Pandžguras, kas atrodas 70 kilometrus no Irānas robežas, iedzīvotāji stāstīja , ka apdzīvotās vietas tiešā tuvumā notikuši vairāki spēcīgi sprādzieni. Pakistānas varas iestādes vēlāk apstiprināja divu Irānas raķešu ierašanos Pandžguras apkaimē.
Jaysh al-Adl pārstāvji noliedza Irānas apgalvojumus, ka raķetes un bezpilota lidaparāti trāpījuši grupējuma bāzēs. Pēc viņu teiktā, neviens no kaujiniekiem nav cietis, bet bojā gājuši civiliedzīvotāji – divi bērni. Sociālajos tīklos parādījās video , kas filmēti sprādzienu vietā . Vienā no tām redzamas vairāku ugunsgrēku pārņemtas ēku drupas, taču nav pazīmju, kas liecinātu, ka tas varētu būt militārs objekts. No otras puses ir divu mirušu bērnu pārogļotās mirstīgās atliekas .
Neilgi pēc streikiem daži sociālo mediju konti, kas saistīti ar Irānas Islāma revolucionāro gvardu korpusu (IRGC), sāka izplatīt informāciju , ka operācija tika veikta pēc piekrišanas saņemšanas un pat ar Pakistānas varas iestāžu līdzdalību. Telegram ziņu kanāls Middle East Spectator raksta, ka īsi pirms uzbrukumiem Pakistānā ieradās Irānas vēstnieks Afganistānā Hasans Kazemi Kommi un apsprieda militāro operāciju ar kaimiņvalsts vadību . Taču līdz šim šie izteikumi nav guvuši apstiprinājumu no pretējās puses.
Turklāt gandrīz uzreiz pēc Irānas uzbrukuma Pakistānas Ārlietu ministrija publicēja oficiālu paziņojumu , kurā nosodīja kaimiņvalsts “neprovocēto” rīcību un draudēja ar “nopietnām sekām”, paturot tiesības attiecīgi reaģēt. Pakistānas sociālie mediji bija pilni ar draudiem Teherānai un aicinājumiem uz atbildes triecieniem. 17. janvāra ap pusdienlaiku Pakistāna atsauca savu vēstnieku no Teherānas, pieprasot, lai arī tās Irānas kolēģis nekavējoties atstāj Islamabadu.
Kas notiks tālāk
Situācija ir radījusi lielas bažas starptautiskajā sabiedrībā. Pekina bija viena no pirmajām, kas atbildēja, aicinot abas puses izrādīt savaldību un deeskalāciju. Pēc Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvja teiktā , jebkura konfrontācija starp Irānu un Pakistānu “būtu postoša visam reģionam”.
Situācijas eskalācija uz Irānas un Pakistānas robežas ir bezprecedenta abu valstu attiecībās. Pirmkārt, neskatoties uz to, ka lielākā daļa pakistāniešu ir sunnīti, Islamabadas un Teherānas attiecības var raksturot kā ne bez grūtībām, bet galvenokārt partnerattiecībām. Mūsdienu vēsturē viņiem izdevās izvairīties no nopietniem konfliktiem. Lielākā daļa Pakistānas pilsoņu kaimiņvalsti uztver diezgan pozitīvi.
Pat pēc 17.janvāra streikiem Irānas iekšlietu ministrs Ahmads Vahidi sacīja , ka “Irānas un Pakistānas robeža ir un paliks draudzības un miera robeža, un attiecības starp abām valstīm ir ļoti labas un ciešas”. Otrkārt, Pakistāna ir kodolvalsts, tāpēc citas valsts agresīvas darbības pret to vienmēr rada paaugstinātu risku.
“Es domāju, ka tagad Irāna un Pakistāna iesniegs šo jautājumu apspriešanai ANO Drošības padomē. Un pēc tam situācija var attīstīties tālāk. Ja Islamabadā turpināsies apšaude, var tikt pieņemts lēmums apšaudīt Irānas mērķus. Taču, manuprāt, tas būs iespējams tikai pēc tam, kad būs izsmelti visi politiskie veidi, kā situāciju atrisināt,” Ukrainas Tuvo Austrumu studiju centra direktors Igors Semivoloss komentēja konfliktu, kas sākās starp Irānu un Pakistānu.
Semivoloss ir pārliecināts, ka Jaish al-Adl turpinās uzbrukumus Irānas teritorijai ar jaunu sparu. Pēc viņa teiktā, vakardienas streiki, visticamāk, neradīs būtisku kaitējumu grupējuma infrastruktūrai Pakistānā.
Ko Jaish al-Adl vēlas?
Grupējums Jaish al-Adl, kas aizsāka konfliktu starp Irānu un Pakistānu, cīnās par Beludžistānas neatkarību. Turklāt, neskatoties uz to, ka lielākā daļa vēsturiskās Beludžistānas atrodas Pakistānas teritorijā, tās kaujinieki veic operācijas galvenokārt Irānas dienvidaustrumos. Viņi izmanto kaimiņvalsti kā “drošu patvērumu”, kur atkāpjas pēc uzbrukumiem Irānas drošības spēkiem pāri slikti apsargātai valsts robežai.
Jaish al-Adl cīnās arī pret Irānas ajatollas režīmu, cieši sadarbojoties ar citiem tā radikālajiem pretiniekiem, piemēram, kurdu separātistiem, kas darbojas Irānas rietumos. Tāpēc viņa kaujinieku uzbrukumu galvenie mērķi ir drošības spēki, politiķi un amatpersonas. Kopš 2012. gada, kad kļuva zināms par grupējuma esamību, desmitiem cilvēku ir kļuvuši par tā uzbrukumu upuriem.
Jaish al-Adl bēdīgi slavenie uzbrukumi bija 2019. gada 13. februārī pašnāvnieka uzlidojums autobusam, kurā atradās IRGC kaujinieki, un tajā tika nogalināti 27 cilvēki; virkne uzbrukumu policijas iecirkņiem Irānas Beludžistānā 2023. gada beigās, nogalinot 11 drošības spēkus; atkārtoti uzbrukumi robežpatruļām.
Teherāna apgalvo, ka Jaish al-Adl ir Saūda Arābijas un ASV radījums, kuras it kā sniedz grupai pilnīgu atbalstu. Turklāt pašās ASV (kā arī Irānā, Japānā un Jaunzēlandē) organizācija ir atzīta par teroristisku.