Vai Krievija izlems anektēt Piedņestru? Diskusija par šo jautājumu sasniegusi jaunu līmeni pēc tam, kad 28. februārī marionešu veidojumā pēkšņi tiek paredzēts “visu līmeņu deputātu kongress”, kāds nebija noticis kopš 2006. gada.
Tas notiks dienu pirms Vladimira Putina uzrunas Federālajā asamblejā Maskavā.
Kas ir īpašs pēkšņajā “deputātu kongresā” Piedņestrā?
Uz 2024. gada februāri Piedņestra joprojām ir prokrievisks separātistu reģions Moldovā, kurā dzīvo aptuveni 470 tūkstoši iedzīvotāju. ANO uzskata šo reģionu par Moldovas daļu, Piedņestras “suverenitāti” neatzīst neviena no ANO dalībvalstīm, pat ne Krievija. Lai gan neoficiālā līmenī Krievija Piedņestrai sniedz militāru, ekonomisku, politisko un diplomātisko atbalstu jau gadu desmitiem, faktiski politiski kontrolējot reģionu. Krievijas armija reģionā uztur divus motorizēto strēlnieku bataljonus, dēvējot tos par “miera uzturētājiem”.
2024. gada 21. februārī tā sauktā “Piedņestras Moldāvijas Republikas Augstākā padome” jeb neatzītā reģiona “ parlaments” trešdien, 28.februārī, izsludināja “visu līmeņu deputātu kongresu”. Šis ir neparasts notikums, jo pēdējo reizi šāds kongress notika 2006. gada martā. Toreiz tas “nolēma” sarīkot “referendumu” par pievienošanos Krievijai. Vēlāk šī pseidoreferenduma rezultātā, kura rezultāti netika atzīti pasaulē, gandrīz 98% dalībnieku it kā iestājās par Piedņestras pievienošanu Krievijai nākotnē, kā arī atbalstīja fiktīvas “neatkarības” formātu līdz tam laikam.
Tagad jauna “ kongresa” izsludināšana raisījusi neskaitāmus jautājumus un diskusijas par to, ko šoreiz lems piedņestroviešu “visu līmeņu deputāti”. Tiraspolē 28. februārī pulksten 11:00 jāpulcējas “parlamenta” pārstāvjiem , kā arī pilsētu vai rajonu un ciemu padomju delegātiem .
Oficiālajā paziņojumā par šo notikumu Krievija nav pieminēta. Ir tikai norādīts, ka dalībniekiem vajadzētu apspriest “ politisko un sociāli ekonomisko situāciju” Piedņestrā. Kongresa oficiālais iemesls šoreiz ir sūdzības par “Moldovas spiedienu, kas pārkāpj piedņestroviešu tiesības un pasliktina viņu sociāli ekonomisko situāciju”. Ar šādām sūdzībām Piedņestras konsultatīvās asamblejas deputāti esot vērsušies 16.februārī pie t.s. Piedņestras “prezidenta” Vadima Krasnoseļska. Un viņš jau lūdza “parlamentu” pieņemt rezolūciju par “visu līmeņu deputātu kongresa”, kas galu galā paredzēts 28. februārī.
Īpašu kontekstu šim notikumam piešķir Krievijas diktatora Vladimira Putina pamatruna, ar kuru viņam jau nākamajā dienā, 29.februārī, paredzēta uzruna Krievijas Federācijas Federālajā asamblejā.
Piedņestras opozicionārs Genādijs Čorba pieļāva, ka ja “visu līmeņu deputāti” nolems vērsties pie Krievijas ar lūgumu “ pieņemt Piedņestru Krievijas Federācijā”, tad jau 29. februārī Putins savā runā var paziņot par noteiktām darbībām šajā virzienā. piemēram, ka viņš ir gatavs pieņemt lūgumu, tas ir, reāli uzsākt šī Moldovas reģiona aneksijas procesu. “No šī izriet arī nesenais Krievijas ārlietu ministra Lavrova paziņojums, ka Maskava savus Piedņestrā dzīvojošos pilsoņus neatstās grūtībās,” pārliecināts Čorba.