Pēdējās dienās elektroenerģijas un tās cenu tēma ir izraisījusi saprotamu ažiotāžu. To joprojām īpaši pastiprina Kremļa troļļu vilšanās par Baltijas valstu sekmīgo sinhronizāciju ar Eiropas tīkliem.
Tāpēc vēlreiz aicinām mūsu lasītājus nepakļauties provokatīvajiem komentāriem, kuru vadmotīvs joprojām ir – ”Latvijā elektrība kļuvusi 10 reizes dārgāka”. Arī šīs ziņas virsraksts ir izvērsts godīgā secinājumā, jo tas, ka elektrības cenas ir pieaugušas, patiešām ir fakts, tomēr iedziļināsimies – februāra 1. nedēļā (27.01 – 02.02.) vidējā cena bija 10,12 centi, aizvadītajā nedēļā (03.02 – 09.02), cena pieauga līdz 12,57 centiem. Tātad, pieaugums ir aptuveni 20% apmērā. Nevis 2 vai 10 reizes.
Katrā ziņā, nedēļa ar vēsturiskajām izmaiņām elektroenerģijas tirgū ir aizvadīta ļoti veiksmīgi, cenas joprojām ietekmē tikai laika apstākļi (aukstāks laiks, bezvējš un zemāks ūdens līmenis Daugavā), un pirmdien, 10.februārī, diennakts vidējā cena par 1 kilovatstundu elektroenerģijas būs 14,68 centi. Jā, dārgi, bet pagājušajā pirmdienā, 3.februārī, šī cena bija 15,44 centi.
Protams, ”viss ir slikti” publika atkal metīsies no šī konteksta izcelt ”pīķa” cenas. Un, ja šodien ”pīķis” būs 32,5 centi no plkst.17 līdz 18, arī šeit, salīdzinājumā ar šo pašu stundu vakar, 8.februārī, cena bija 13,78 centi, kas ir tikai 2,5 reizes, nevis 10 reizes dārgāk. Savukārt, rīt elektrība šajā stundā maksās 20,3 centus par 1 kilovatstundu. Protams, dārgi, bet tieši šādi tiek manipulēts ar cilvēku prātiem – pieminot reizes un procentus, nevis centus.
Cik maksā minētajās dienās un minētajās stundās, piemēram, mazgāt veļu 1 stundu? Izrēķiniet un pajautājiet provokatoram – vai viņš savu veļasmašīnu darbina 24 stundas bez pārtraukuma, vai viņš to dara katru dienu un 365 dienas gadā? Viņš noteikti atbildēs apstiprinoši.
Un arī šoreiz pieminēsim cenas, kādas rīt būs mūsu un pārējo Baltijas valstu Eiropas tīkla partneriem – Polijā diennakts vidējā elektrības cena būs 12,38 centi, Zviedrijas dienvidos (SE4 tīklā) 7,76 centi, Somijā 7,24 centi par 1 kilovatstundu.