Okupētajā Hersonā tirgotāji pārtrauc pieņemt rubļus. Divi vietējie iedzīvotāji medijiem pastāstīja, ka degvielas uzpildes stacijās, aptiekās un veikalos pieprasa maksāt tikai grivnās.
Rubļa aprites traucētājus Hersonas apgabala Krievijas administrācijas vadītāja vietnieks Kirils Stremousovs draudēja ar izraidīšanu uz Ukrainas kontrolēto teritoriju, lai viņi tur “taisa paši savu biznesu”.
Kas notiek okupētajā Hersonā
Pirmie ziņojumi par vietējo iedzīvotāju atteikšanos pieņemt rubļus parādījās pagājušajā sestdienā, 22.oktobrī. Z-kanāla ”Readovka” publicētajā video redzams, kā izdevuma korespondents apmeklē degvielas uzpildes stacijas un mēģina norēķināties rubļos. Kad viņam tiek atteikts, viņš lūdz degvielas uzpildes stacijas darbiniekus sazināties ar īpašniekiem, taču viņi ar dažādiem ieganstiem skaidro, kāpēc nevar pieņemt rubļus. Vienā degvielas uzpildes stacijā it kā kaut ko izslēgts, citā pazaudējuši kaut kādu čipu, atbildes pārstāsta izdevumā Readovka. Tajā pašā ziņā teikts, ka arī aptiekās un veikalos negrib pieņemt rubļus.
25.oktobrī sociālajos tīklos parādījās video no vietējā lielveikala ”Apelsin”, kur kāds prokrieviski noskaņots vīrietis mēģina iegādāties pelmeņus. Viņš nerāda seju, bet komentē aizkulisēs notiekošo. Pēc video autora teiktā, sieviete viņam teikusi, ka Hersona ir Ukraina, un atteikusies pieņemt rubļus. Tajā pašā laikā pārdevēja klusē, vīrietis izņem no saldētavas pelmeņus un nesamaksājot aiziet…
Tajā pašā dienā okupētā Hersonas apgabala vadītāja vietnieks Kirils Stremousovs vērsās pie “spekulantiem”, kuri sabotē rubļa izmantošanu Krievijas kontrolētajā teritorijā. Pēc viņa teiktā, vietējie iedzīvotāji sūdzas, ka pārtikas veikalos pārtraukuši pieņemt rubļus.
Stremousovs draudēja tiem, kas liedz šajā reģionā izmantot rubļus, ar deportāciju uz Kijevas kontrolēto teritoriju “apakšbiksēs un čībās”.
“Tie, kas mēģina gūt labumu no situācijas, noteikti tiks saukti pie atbildības saskaņā ar kara laika likumiem,” piebilda Stremousovs.
Okupācijas pārvaldes amatpersona situāciju pilsētā sauc par absolūti kontrolētu, tomēr, spriežot pēc vietējo iedzīvotāju stāstiem, tas tā nav.
No veikaliem un aptiekām rubļi ”aizgājuši”
Vietējā iedzīvotāja Jekaterina sarunā ar medijiem stāsta, ka mazajos veikalos rubļi gandrīz pilnībā izgājuši no apgrozības. Pēc viņas teiktā, iepriekš Krievijas valūtu stabili pieņēma lielie Ukrainas veikalu tīkli, kurus krievi faktiski sagrāba, pārdēvēja un saveda tur preces no Krievijas.
Rubļus pieņēma arī aptiekās, jo visas zāles tika vestas no Krievijas. Tajā pašā laikā cenas grivnās pat nebija norādītas, stāsta Jekaterina. Taču tagad, pēc sievietes teiktā, dažu veikalu tīklu un aptieku darbu apturējušie Krievijas vadītāji, iespējams, pametuši Hersonu un jaunas preces vairs nepiegādā. Jekaterina stāsta, ka pilsētā stabili strādā nelieli tirgus punkti, un tur pārsvarā rubļus nepieņem.
“Pēdējā laikā daudzi atsakās ņemt rubļus veikalos un tirgos. Bet arī pirms tam viņi nebija īpaši gatavi tos pieņemt. Kopumā daudzi veikali tika slēgti, ” medijiem pastāstīja Hersonas iedzīvotāja Ludmila.
Viņi vai nu atsakās mainīt rubļus pret grivnām valūtas kioskos, vai arī piekrīt, bet ar paaugstinātu likmi -1 grivnu par 2 rubļiem, lai gan Krievijas administrācija septembra sākumā noteica to – 1 grivna = 1,25 rubļi. Stremousovs Z-medijos arī runājis par spekulācijām ar kursu. To sarunā ar medijiem apstiprināja Hersonas iedzīvotāja Jekaterina:
“Nesen man izdevās samainīt 5 tūkstošus rubļu pret grivnām. Un tas, spriežot pēc akcenta, nepārprotami bija kaut kāds krievs, kurš sapirka visus rubļus, ko varēja. Bet kur viņš var dabūt grivnas? Visticamāk, viņš zaga, jo krievi uzlauza bankomātus.
“Ikviens apzinās, ka notiek atbrīvošana”
Oktobra sākumā Ukraina atsāka ofensīvu Hersonas apgabalā, atbrīvojot vairākus desmitus apdzīvoto vietu. “Visi skaidri apzinās, ka notiek atbrīvošanās, jo arī rubļu un grivnu kontekstā cilvēki klausījās militārās un politiskās ziņas. Kad nebija atbrīvošanas, rublis gāja labi, ” medijiem stāsta sarunu biedre Jekaterina.
21. oktobrī divi Hersonas iedzīvotāji stāstīja ”Doždj” par to, ka viņi vairs nepieņem rubļus reģionā, jo sagaida, ka reģions drīz atgriezīsies Kijivas kontrolē: “Rublis ir sācis aiziet, cilvēki cenšas lai atbrīvotos no rubļa. Rubli visi met nost, tur tas ir devalvējies.”
Oktobra vidū uz Ukrainas bruņoto spēku ofensīvas fona anektētā Hersonas apgabala varas iestādes paziņoja, ka no pilsētas tiek evakuēti iedzīvotāji, lai ļautu Krievijas armijai veikt savu darbu. Viņi tika mudināti nekavējoties pamest savas mājas frontes saspringtās situācijas dēļ, un vīrieši tika aicināti pievienoties aizsardzībai. Tika paziņoti plāni evakuēt 50-60 tūkstošus cilvēku. Pirms kara Hersonas iedzīvotāju skaits bija gandrīz 300 tūkstoši. Augustā pilsētas Ukrainas administrācijas vadītāja Gaļina Lugovaja ziņoja, ka trešā daļa iedzīvotāju palikuši Hersonā.
25. oktobra fotogrāfijās, kuras vietējie iedzīvotāji nodevuši medijiem, redzams, ka pilsētas ielas nav pārpildītas, bet sabiedriskais transports joprojām kursē. Centrālajā daļā darbojas tikai daži luksofori, un arī tie ar pārtraukumiem, stāsta vietējie iedzīvotāji. Pārējā pilsētā luksofori nedarbojas vispār.
Hersona Krievijas kontrolē nonāca šā gada martā. Tajā pašā laikā vairāki tūkstoši cilvēku pulcējās mītiņos pret iebrucējiem. Protestētāji skandēja “Hersona ir Ukraina” un mēģināja padzīt krievu karavīrus. Militāristi izklīdināja protestētājus, izmantojot trokšņu granātas, asaru gāzi un šaujamieročus. Protestu kustība tika apspiesta, kad protestētājus sāka nolaupīt un aizvest nezināmā virzienā.