Vladimirs Putins, kurš kopš kara sākuma Ukrainā divas reizes mainījis pavēlniecību, vairs nevēlas redzēt savus ģenerāļus.
Prezidents atlika tikšanās Sočos ar Aizsardzības ministrijas vadību pēc tam, kad armija Harkivas apgabalā cieta smagāko sakāvi kopš kara sākuma.
Pa nedēļu Ukrainas bruņotajiem spēkiem izdevies atkarot 3000 kvadrātkilometrus, svētdien paziņoja Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valerijs Zalužnijs. Pēc frontes izlaušanās Krievijas armija dažu dienu laikā pameta teritoriju, kuru tā bija ieņēmusi aptuveni trīs mēnešus ar tūkstošiem upuru.
Pēc Balaklijas tika atstāta Kupjanska un Izjuma, kur atradās Harkivas apgabala okupācijas administrācija un no ziemeļiem Donbasā virzītās grupas štābs. Krievijas Aizsardzības ministrija sestdien notikušo nodēvēja par “uzmanības novēršanu” un plānoto karaspēka izvešanu.
Bet tas diez vai der prezidentam Vladimiram Putinam. Viņš atlika tikšanās ar aizsardzības departamenta vadību un aizsardzības nozares pārstāvjiem – šīs tikšanās valsts vadītāja grafikā “novirzās pa labi”, sacīja viņa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.
“Speciālajai militārajai operācijai attīstoties, tiek gūta zināma pieredze, kas ir jāapspriež,” viņš sacīja, piebilstot, ka tikšanās ir nepieciešamas. Peskovs nenosauca jaunu termiņu.
Krievijas armijas atkāpšanās no Izjumas un Kupjanskas ir “pilnīgs sabrukums”, saka Filipss O’Braiens, Skotijas Sentendrjūsas universitātes stratēģisko studiju profesors.
“Lai cīnītos par Donbasu, tur droši vien bija izvietots vairāk karaspēka nekā jebkur citur, un tagad šķiet, ka viņi tur neko nevar noturēt,” skaidro O’Braiens.
Armijas fiasko dēļ referendumi par Ukrainas okupēto teritoriju aneksiju atkal ir atlikti uz nenoteiktu laiku, vēsta Meduza, atsaucoties uz prezidenta administrācijai pietuvinātiem avotiem.
Sākotnēji plānotie maijā, pēc tam pārcelti uz septembri, pēc tam pārcelti uz novembri, referendumi tika apturēti, sacīja viens no izdevuma sarunu biedriem.
Saskaņā ar citu informāciju, polittehnologi, kas nosūtīti uz Harkivas un Zaporižjes apgabaliem, lai sagatavotu balsojumu, saņēma “pavēli doties mājās”, stāsta Meduza avots. Hersonas apgabalā joprojām uzturas Krievijas polittehnologi, kas gatavoja referendumu.
Pēc veiksmīga pretuzbrukuma ukraiņiem tagad būs “savas loģistikas problēmas: viņiem būs jāapgādā visas vienības, kas tagad ir izkaisītas pa teritoriju”, ko ieņem ofensīva Harkovas apgabalā, saka O’Braiens. “Taču krieviem būs grūtības stabilizēt frontes līniju,” viņš turpina. “Tātad situācija kādu laiku būs haotiska, līdz sāks parādīties jauna frontes līnija.”