Plānots, ka jau šo piektdien (23. augustā) Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas 80 metrus augstajā torņa smailē atgriezīsies dievnama vēsturiskais krusts un lode, kā arī ar tiem saistītie dekoratīvie elementi, kas tika demontēti un nodoti restaurācijai pirms četriem mēnešiem (8. aprīlī).
Kopā ar restaurēto vara krustu un citiem elementiem torņa smailē pacels arī atjaunoto un nozeltīto lodi, kurā tiks ievietota laika kapsula ar trīs vēstījumiem – no Cēsu pilsētas, no baznīcas draudzes, kā arī no AS „Būvuzņēmums Restaurators”, kas pašlaik veic dievnama atjaunošanas un restaurācijas darbus.
Laika kapsula tiks aizvērta un ievietota Cēsu Svētā Jāņa baznīcas lodē īsi pirms tās pacelšanas tornī – piektdien, 23. augustā, plkst., 10.00 (Cēsis, Lielā Skolas iela 8).
Laika kapsula tiks aizvērta un ievietota Cēsu Svētā Jāņa baznīcas lodē īsi pirms tās pacelšanas tornī – piektdien, 23. augustā, plkst., 10.00 (Cēsis, Lielā Skolas iela 8), klātesot Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes un AS “Būvuzņēmums Restaurators” pārstāvjiem, kā arī Cēsu novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam.
Arī demontējot krustu, tā 67 vietās cauršautajā lodē tika uzieta laika kapsula, kurā tika atrasti trīs 19. gadsimta vidū pierakstīti papīra ruļļi. Ņemot vērā, ka pati kapsula divās vietās arī cauršauta, bija bažas par tās satura stāvokli. Taču meistars, kas kapsulu izgatavojis, to bija aizvalcējis pamatīgi, lai rakstītās liecības saglabātos, tādēļ vēsturniekiem izdevās rakstīto atšifrēt.
Tagad tradīcija tiks turpināta un kapsulā tiks ievietoti trīs jauni vēstījumi.
Baznīcas torņa dekoratīvo elementu (krusta trejlapu, tornīšu izbūvju un fiāļu ložu, kā arī lielās lodes) labošanu veica AS “Būvuzņēmums Restaurators” ilggadējais kalējs Pēters Koroļs, kurš savulaik izgatavojis Rīgas Doma katedrāles torņa gaili, bet pēc 30 gadiem piedalījies tā restaurācijas darbos. Savukārt zeltīšanas darbus 19,32m2 apjomā paveica uzņēmuma restauratore Inese Ozoliņa un viņas palīgs Raimonds Karveckis. No jauna ir izgatavots arī torņa smailes dekors, kas vēsturiski atradies zem bumbas, bet pēc iepriekšējiem jumta remontdarbiem nebija novietots atpakaļ.
Restaurācija notiek astoņu sadarbības partneru kopīgā projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” ietvaros. Cēsu Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas projekta I kārtu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), līdzfinansējumu nodrošina Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze. Baznīcas restaurācijas kopējās izmaksas prognozētas līdz pat 1,7 miljoniem eiro, no tiem 1,38 miljoni ir ERAF finansējums.
AS “Būvuzņēmums Restaurators” foto
Informāciju sagatavoja
Jānis Riņķis,
AS „Būvuzņēmums Restaurators” sabiedrisko attiecību speciālists