No rauga mīklas gatavotie konditorejas izstrādājumi ir mīksti un maigi, taču ne visiem, un ne vienmēr, ar to izdodas strādāt veiksmīgi. Nav noslēpums, ka rauga mīkla prasa uzmanību, prasmi un zināmu pieredzi, tāpēc dažreiz pat pieredzējušām mājsaimniecēm tā neizdodas.
Mūsu recepšu apkopojumos atradīsiet vairākus simtus recepšu gan maizes, gan citu rauga mīklas izstrādājumu cepšanai, arī receptes mīklai (ŠEIT), tāpēc šajā rakstā nolēmām apkopot dažādu pieredzi tiem, kuriem vēl nav izdevies sadraudzēties ar rauga mīklu un izcelt svarīgākās nianses.
Mūsuprāt, pieci galvenie nosacījumi:
svaigs raugs;
izsijāti milti;
labi izmīcīta mīkla;
pietiekami daudz laika, lai mīkla uzrūgtu;
aizliegums pieskarties gatavi izceptajam, līdz tas atdziest.
Ja par izsijātiem miltiem un svaigo raugu viss pa lielam ir skaidrs, tad, kad sakām/rakstām “mīcīt mīklu”, tas nozīmē ne tikai apvienot visas sastāvdaļas līdz viendabīgai masai… mīklas mīcīšanas process ir daudz ilgāks…. Bet katram no jums ir jāiegaumē uz visiem laikiem: rauga mīkla prasa ilgu mīcīšanu (ja vien receptē nav īpaši rakstīts, ka tā jāgatavo bez mīcīšanas. Piemēram, ir ne mazums maizes recepšu, kas tiek pagatavota šādā veidā, bez mīcīšanas). Precīzi nevar pateikt cik minūtes ir, bet ja sāksiet mīcīt, tad paši sapratīsiet, kad mīkla gatava, jo jāmīca arī tā, kamēr mīkla pašiem sāks patikt. Tā būs mīksta, elastīga, nelipīga, neizgāzusies un maiga.
Pašsaprotami ir arī tas, ka raudzēšanai noliktais mīklas trauks ir jāpārklāj ar dvieli. Tas ir nepieciešams, lai mīklu neietekmētu vides apstākļi un tās virsējais slānis nesabiezētu.
Lasot receptes, nekad nepievērsiet uzmanību tam, cik ilgs laiks ir norādīts mīklas uzrūgšanai. Tas ir jāvērtē individuāli, jo atkarīgs no temperatūras telpā un no izmantotā rauga. Telpai nevajadzētu būt aukstai (vēlams nedaudz silta) un ar caurvēju. Jūsu mīkla ir gatava, kad tā ir palielinājusies 1,5-2 reizes.
Tikpat svarīgs solis ir formas piešķiršana mīklai. Pirms liekat trauku ar produktiem cepties, kādu laiku jāpagaida, lai mīkla piebriestu un “atpūstos” no mīcīšanas un “atgūstas”.
Pretējā gadījumā mūsu mīklu augstā temperatūra vienkārši “saplēsīs”, vidus nebūs izcepies, izcepusies būs tika virspuse un gala produkts nebūs gaisīgs.
Kad mīklas izstrādājums ir gatavs, daudzi cilvēki nevar vien sagaidīt, kad varēs pēc iespējas ātrāk paķert kādu kumosu no karstas maizītes vai pīrāga. Tomēr to nevajadzētu darīt, kamēr tas nav pilnībā atdzisis.
Ja vēlaties zināt kāpēc, eksperimentam vienu maizes kukulīti sagrieziet siltu, bet otru aukstu, un paši redzēsiet atšķirību.