Vai pūcei ir gudrākas nekā cīruļi? Londonas Imperiālās koledžas zinātnieki pētīja šo jautājumu. Pētījuma rezultāti publicēti koledžas mājaslapā
Agrie cītuļi pret nakts pūcēm: kurš ir gudrāks? Lai atbildētu uz šo jautājumu, pētnieki analizēja Lielbritānijas veselības datus no vairāk nekā 26 000 cilvēku.
Rezultāti ir balstīti uz datiem no Apvienotās Karalistes Biobank, kas ir ilgtermiņa veselības datu apkopojums no Lielbritānijas pieaugušajiem. Aptauja ietver arī atmiņas, domāšanas prasmju un informācijas apstrādes ātruma pētījumus. Vienlaikus tika jautāts, kurš sevi raksturotu kā rīta cilvēku, bet kurš – kā vakara cilvēku, t.i., kurā diennakts laikā kāds ir īpaši produktīvs.
Pēc zinātnieku domām, rezultāti ir skaidri, ļoti nozīmīgi un pastāv neatkarīgi no citiem faktoriem, piemēram, vecuma, dzimuma, smēķēšanas vai alkohola lietošanas. Pētījuma vadošais autore Dr. Raha Vesta Imperatora koledžas paziņojumā presei skaidro : “Ir svarīgi atzīmēt, ka tas nenozīmē, ka visiem rīta cilvēkiem ir sliktāki kognitīvie rādītāji. Rezultāti atspoguļo vispārēju tendenci (…).
Viņa turpināja: “Lai gan ir iespējams mainīt savus dabiskos miega ieradumus , pakāpeniski pielāgojot gulētiešanas laiku, palielinot vakara gaismas iedarbību un saglabājot konsekventu miega grafiku, pilnīga pāreja no rīta uz vakaru ir sarežģīta”
Pārāk mazam un pārāk ilgam miegam ir negatīva ietekme
Pētījums arī parāda ne tikai to, ka septiņas līdz deviņas stundas miega naktī ir optimālas smadzeņu darbībai, bet arī to, ka mazāk nekā septiņas un vairāk nekā deviņas stundas negatīvi ietekmē smadzenes.
Iepriekšējie (lai gan ne reprezentatīvi) pētījumi liecina, ka rīta ietekmes varētu būt gudrākas. Tā tas ir arī Lielbritānijas Sauthemptonas universitātes veiktajā aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 1200 dalībnieku. Pētnieki pamanīja, ka ienākumi, garastāvoklis un miega ieradumi, šķiet, ir saistīti. Cilvēkiem, kuri devās gulēt pēc pulksten 23:00 un nebija augšā pirms pulksten 8:00, bija lielāki ienākumi un viņi bija vidēji laimīgāki.