Tīņi, kuri ir atkarīgi no sociālajiem medijiem, biežāk lietos alkoholu, smēķēs, lietos narkotikas un iesaistīsies riskantā seksuālā uzvedībā nekā viņu mazāk sociāli ietekmētie vienaudži. Šādu secinājumu izdarīja zinātnieki no Glāzgovas un Edinburgas universitātēm pēc metadatu pētījuma veikšanas. Tā rezultāti tika publicēti zinātniskajā žurnālā BMJ.
Savā darbā zinātnieki analizēja 73 pētījumus, kas veikti laika posmā no 1997. līdz 2022. gadam, iesaistot 1,43 miljonus bērnu vecumā no 10 līdz 19 gadiem, kuru klātbūtne sociālajos tīklos bija vismaz divas stundas dienā, un nonāca pie neapmierinošiem secinājumiem.
Pusaudžu atkarība no sociālajiem medijiem ir saistīta ar par 48% palielinātu alkohola lietošanas risku, par 28% palielinātu narkotiku lietošanas risku un par 85% palielinātu smēķēšanas risku (par 73% palielināts veipošanas risks), salīdzinot ar retāku sociālo mediju lietošanu. Turklāt tas palielina riskantas seksuālās uzvedības iespējamību par 77%. Un tas vēl nav viss: antisociālas uzvedības risks palielinās par 73%, azartspēļu risks palielinās trīs reizes, bet neveselīgas pārtikas ēšanas risks palielinās par 148%.
Pētījuma autori uzsver, ka ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai noteiktu tiešu cēloņsakarību starp sociālo tīklu lietošanu un neveselīgu uzvedību pusaudžu vidū, jo to var ietekmēt citi faktori – ģimene, dzīvesvieta, bagātības līmenis u.c. apstākļi.
“Eksperimentāla un riskanta uzvedība ir pusaudža vecuma neatņemama sastāvdaļa,” uzsver zinātnieki.
Tomēr pētnieki ir pārliecināti, ka ir jāizstrādā piesardzības pasākumi, lai pasargātu bērnus no digitālās pasaules.