Dažādu zīmolu tamponi, kurus katru mēnesi potenciāli izmanto miljoniem cilvēku, var saturēt toksiskus metālus, piemēram, svinu, arsēnu un kadmiju. Tas ir atklāts jaunā Kalifornijas Universitātes (UC) Bērklijā vadītajā pētījumā. Tas publicēts ScienceDirect
Tamponi rada īpašas bažas kā potenciāls ķīmisko vielu, tostarp metālu, iedarbības avots, raksta pētnieki. Maksts ādai ir lielāks ķīmisko vielu absorbcijas potenciāls nekā citu ķermeņa daļu ādai. Turklāt liela daļa iedzīvotāju šos produktus lieto katru mēnesi. 50 līdz 80 procenti sieviešu, kurām ir menstruācijas, Amerikas Savienotajās Valstīs izmanto tamponus – vairākas stundas vienlaikus.
“Neskatoties uz šo lielo sabiedrības veselības potenciālu, ir veikts ļoti maz pētījumu, lai izmērītu ķīmiskās vielas tamponos,” sacīja vadošā autore Dženija Šērstona, pēcdoktorantūras pētniece UC Bērklijas Sabiedrības veselības skolā un UC Bērklija Vides zinātnes, politikas vadības departamentā.
“Cik mums zināms, šis ir pirmais pētījums, kurā mēra metālus tamponos. Satraucoši ir tas, ka mēs atradām visu pārbaudīto metālu, tostarp toksisko metālu, piemēram, arsēna un svina, koncentrāciju.”
Ir pierādīts, ka metāli palielina demences, neauglības, diabēta un vēža risku. Tie var bojāt aknas, nieres un smadzenes, kā arī sirds un asinsvadu, nervu un endokrīno sistēmu. Turklāt metāli var ietekmēt mātes veselību un augļa attīstību.
“Lai gan toksiskie metāli ir visuresoši un mēs jebkurā laikā esam pakļauti nelieliem daudzumiem, mūsu pētījums skaidri parāda, ka metāli ir arī menstruāciju produktos un ka sievietes var būt pakļautas lielākam riskam, lietojot šos produktus,” sacīja pētījuma līdzautore Katrīna Šilinga., Kolumbijas Universitātes Mailmana Sabiedrības veselības skolas docents .
Pētnieki pārbaudīja 16 metālu (arsēna, bārija, kalcija, kadmija, kobalta, hroma, vara, dzelzs, mangāna, dzīvsudraba, niķeļa, svina, selēna, stroncija, vanādija un cinka) saturu 30 tamponos no 14 dažādiem zīmoliem. Metālu koncentrācija mainījās atkarībā no tā, kur tika iegādāti tamponi (ASV pret ES/AK), neatkarīgi no tā, vai tie bija organiski vai neorganiski, un no tā, vai tie bija veikala vai veikala zīmola.
Tomēr tika konstatēts, ka metāli ir visu veidu tamponos; nevienā kategorijā pastāvīgi nebija zemākas visu vai lielākās daļas metālu koncentrācijas. Svina koncentrācija bija augstāka neorganiskos tamponos, savukārt arsēna koncentrācija bija augstāka organiskajos tamponos.
Metāli var iekļūt tamponos vairākos veidos: kokvilnas materiāls varēja absorbēt metālus no ūdens, gaisa, augsnes vai tuvumā esoša piesārņojuma (piemēram, ja kokvilnas lauks atradās netālu no svina kausēšanas rūpnīcas), vai arī daži no tiem varēja būt ir apzināti pievienots ražošanas laikā kā daļa no pigmenta, balināšanas līdzekļa, antibakteriāla līdzekļa vai cita procesa rūpnīcā, kas ražo produktus.
“Es ļoti ceru, ka ražotājiem ir jāpārbauda savi izstrādājumi metāliem, īpaši uz toksiskiem metāliem,” sacīja Šērstona. “Būtu aizraujoši redzēt, ka sabiedrība to pieprasītu vai pieprasītu labāku marķējumu uz tamponiem un citiem menstruāciju produktiem.”