Vēža gadījumu un ar vēzi saistīto nāves gadījumu skaits visā pasaulē ārkārtīgi pieaugs. Tā ziņo pētnieku grupa no Austrālijas. Pētjuma rezultāti publicēti medicīniskajā žurnālā “JAMA Network Open”
Diez vai kāda cita slimība izraisa tik daudz baiļu un raižu kā vēzis. Gandrīz katrs ar to saskaras neatkarīgi no tā, vai tas ir saistīts ar savām rūpēm vai sev tuvu cilvēku likteņiem. Jauns Austrālijas pētījums tagad raugās nākotnē un parāda pat drūmu ainu.
2022. gadā aptuveni 20 miljoni cilvēku visā pasaulē cieta no vēža. Gandrīz puse no viņiem, 9,7 miljoni, no tā nomira. Šie satraucošie skaitļi izriet no pētījuma, ko veica pētnieki, kuru vadīja Dr. Habtamu Mellie Bizuayehu no Kvīnslendas universitātes Brisbenā. Publicētie rezultāti piedāvā ne tikai plašā pētījuma inventarizāciju, bet arī perspektīvu 2050. gadam.
Jaunā prognoze: par 90 procentiem vairāk vēža izraisītu nāves gadījumu visā pasaulē līdz 2050. gadam
Pēc pētnieku domām, vēzis visā pasaulē dramatiski izplatīsies līdz 2050. gadam: vēža gadījumu skaits varētu pieaugt par 77 procentiem līdz 35,3 miljoniem un vēža izraisīto nāves gadījumu skaits varētu pieaugt par gandrīz 90 procentiem līdz 18,5 miljoniem.
Īpaši satraucoša ir apziņa, ka šis pieaugums netiks sadalīts vienmērīgi. Lai gan turīgākās valstis saskaras ar mērenu pieaugumu (aptuveni 42 procenti gadījumu un 57 procenti nāves gadījumu), nabadzīgākajos reģionos gan gadījumu skaits, gan nāves gadījumu skaits varētu trīskāršoties.
Plaušu vēzis būs visizplatītākais vēža veids
Pētījuma ietvaros pētnieki analizēja 36 vēža veidus pacientiem no 185 pasaules valstīm, ņemot vērā pacientu vecumu, dzimumu un dzīvesvietu. Tas parādīja, ka krūts vēzis bija visizplatītākais vēža veids 2022. gadā, kam sekoja prostatas, resnās zarnas, plaušu un nemelanomas ādas vēzis. Plaušu vēzim bija īpaša loma – tas bija ne tikai visbiežāk jaunatklātais vēzis, bet arī izraisīja visvairāk nāves gadījumu.
Saskaņā ar prognozēm, šī attīstība, šķiet, turpinās: līdz 2050. gadam zinātnieki prognozē, ka plaušu vēzis būs visizplatītākais vēzis un galvenais ar vēzi saistīto nāves gadījumu cēlonis – aptuveni viena piektā daļa no visiem ar vēzi saistīto nāves gadījumiem visā pasaulē.
Vīrieši saslimst ar vēzi biežāk nekā sievietes
Tika konstatēta vēl viena atšķirība starp dzimumiem: vīriešiem jau ir lielāka iespēja saslimt ar vēzi nekā sievietēm, un paredzams, ka atšķirība palielināsies līdz 2050. gadam. Tiek prognozēts, ka saslimstība ar vēzi vīriešiem palielināsies par aptuveni 84 procentiem – ievērojami vairāk nekā sievietēm, pieaugot par aptuveni 68 procentiem.
Iemesli augstākam vēža izplatības līmenim vīriešiem nav saistīti tikai ar bioloģiskām atšķirībām. Izšķiroša loma ir arī uzvedības faktoriem. Vīriešiem retāk tiek veiktas skrīninga pārbaudes un viņi biežāk lieto alkoholu un tabaku – modificētus vēža riska faktorus.
Ņemot vērā jaunos atklājumus, Dr.Bizuayehu uzskata, ka ir svarīgi stiprināt veselības sistēmas visā pasaulē, lai uzlabotu vēža profilaksi, agrīnu vēža atklāšanu un ārstēšanu. “Tas ir nepieciešams, lai labāk risinātu esošās atšķirības vēža slogā un lēnām prognozētās tendences,” teikts publikācijā.