To cilvēku skaits pasaulē, kuri izrāda lielu interesi par ziņām, pēdējo sešu gadu laikā ir ievērojami samazinājies. Pie šādiem secinājumiem nonāca Reuters Institute, Oksfordas universitātes žurnālistikas pētījumu institūts.
“Neskatoties uz politiskajiem un ekonomiskajiem draudiem, ar kuriem saskaras daudzi cilvēki, mazāk nekā puse (48%) mūsu respondentu apgalvo, ka viņiem ir būtiska vai nozīmīga interese par ziņām,” teikts pētījumu centra ziņojumā.
Tajā uzsvērts, ka 2017. gadā šis rādītājs bija 63%.
Pētnieki atzīmēja, ka tradicionālo mediju, piemēram, televīzijas un drukāto mediju, popularitāte turpina kristies lielākajā daļā pasaules tirgu. Saskaņā ar pētījumu, respondenti, kuri skatās ziņas tiešsaistē, ir tās skatījušies retāk un izrādījuši mazāku interesi par tām.
To aptaujas dalībnieku daļa, kuri atzina, ka viņi “bieži vai dažreiz” izvairās no ziņām, bija 36%, kas ir tuvu “vēsturiskajiem maksimumiem”, atzīmēja pētnieki. Šī cilvēku grupa ir sadalīta tajos, kuri:
periodiski cenšas izvairīties no visiem ziņu avotiem;
mēģina īpaši ierobežot ziņu patēriņu noteiktos laikos vai par noteiktām tēmām.
Pētījums parādīja, ka nesenie “šoki”, piemēram, koronavīrusa pandēmija un karš Ukrainā, ir paātrinājuši strukturālās pārmaiņas uz “digitālāku, mobilāku un platformu mediju vidi”.
Ziņojumā teikts, ka jaunākas grupas mazāk izvēlas noteiktu ziņu zīmolu vietnes un lietotnes un dod priekšroku saņemt ziņas, izmantojot trešo pušu kanālus, piemēram, sociālos tīklus, meklēšanu vai apkopotājus.
Facebook joprojām ir viens no populārākajiem sociālajiem tīkliem ziņu lasīšanai, taču ziņu avota ietekme samazinās, jo tehnoloģiju gigants “novērš uzmanību no ziņām”. Turklāt sociālais tīkls saskaras ar konkurentu izaicinājumiem YouTube un TikTok veidā.
Pārliecība par ziņām pēdējā gada laikā ir kritusies vēl par diviem procentpunktiem, atzīmē pētnieki. Daudzās valstīs šī rādītāja pieaugums ir būtiski krities, salīdzinot ar veiksmi koronavīrusa pandēmijas laikā.
Vislielākā uzticēšanās ziņām reģistrēta Somijā (69%) un Portugālē (58%). Vismazāk ziņām uzticas Grieķijā (19%), kur pēdējā gada laikā ir bijušas asas diskusijas par preses brīvību un mediju neatkarību, piebilda pētnieki. ASV ziņām uzticas 32% aptaujāto.