Pētnieki apgalvo, ka programmas, kas paredzētas cilvēku ātram skrīningam un ārstēšanai attiecībā uz izplatītu baktēriju, varētu samazināt paredzamo kuņģa vēža gadījumu skaitu līdz pat 75 procentiem.
Jauns pētījums liecina, ka bieži sastopama baktērija kuņģī varētu izraisīt gandrīz 12 miljonus vēža gadījumu cilvēku vidū, kas dzimuši vienas desmitgades laikā.
Saskaņā ar žurnālā “Nature Medicine” publicēto pētījumu, paredzams, ka 15,6 miljoniem cilvēku, kas dzimuši laikā no 2008. līdz 2017. gadam, dzīves laikā attīstīsies kuņģa vēzis, un 76 procentus no tiem varētu izraisīt Helikobaktērija (Helicobacter pylori jeb H. pylori).
Kuņģa vēzis lielā mērā ir novēršams, taču pēc diagnozes noteikšanas prognoze ir slikta. Tas ir piektais izplatītākais vēža veids pasaulē, un no tā ik gadu mirst aptuveni 770 000 cilvēku.
Hroniska H. pylori infekcija ir galvenais iemesls, un tas palīdz izskaidrot kuņģa vēža pieaugumu jauniešu vidū pēdējos gados, atklāts pētījumā.
Lielākā daļa cilvēku ar H. pylori inficējas bērnībā, un viņi var būt inficēti gadiem ilgi, to nezinot, jo infekcija neizraisa simptomus. Taču tā var izraisīt arī čūlas vai iekaisumu kuņģa gļotādā.
Baktērijas var izplatīties caur muti, piemēram, skūpstoties, vai saskarē ar vemšanu vai izkārnījumiem.
Kur pieaugs kuņģa vēža gadījumu skaits
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vēža pētījumu aģentūras pētnieki analizēja kuņģa vēža datus no 185 valstīm 2022. gadā.
Viņi prognozēja, ka saskaņā ar pašreizējām tendencēm līdz 2101. gadam, kas ir gads, kad 2017. gadā dzimušajam cilvēkam apritēs 84 gadi, 11,9 miljoniem cilvēku varētu diagnosticēt kuņģa vēzi, kas saistīts ar H. pylori infekciju.
Lielākā daļa ar baktērijām saistītu kuņģa vēža gadījumu – 8 miljoni – tiek prognozēti Āzijā. Vēl gandrīz 471 000 gadījumu tiek prognozēti Eiropas Savienībā, Apvienotajā Karalistē, Šveicē, Norvēģijā un Islandē.
Arī kuņģa vēža slogs mainās visā pasaulē. Lai gan Subsahāras Āfrikā pašlaik ir relatīvi maz saslimšanas gadījumu, pētnieki prognozē, ka ar H. pylori saistīto kuņģa vēža gadījumu skaits līdz 2101. gadam pieaugs līdz 1,4 miljoniem, kas ir sešas reizes vairāk nekā 2022. gadā, novecošanās un iedzīvotāju skaita izmaiņu dēļ.
“Tā kā demogrāfiskās izmaiņas daudzās pasaules daļās, domājams, palielinās kuņģa vēža slogu, ir steidzami nepieciešamas koordinētas profilakses stratēģijas un reģionālajām veselības aprūpes sistēmām jābūt gatavām tikt galā ar pieaugošo slogu,” sacīja Dr. Džins Jangs Parks, viens no pētījuma līdzautoriem un PVO Starptautiskās vēža izpētes aģentūras (IARC) kuņģa vēža profilakses komandas vadītājs.
Pētījumam ir daži ierobežojumi, jo īpaši slikta datu kvalitāte valstīs ar zemiem ienākumiem, kas var apgrūtināt pārliecinošu prognožu izdarīšanu.
Taču pētnieki apgalvoja, ka dati ir pietiekami skaidri, lai veselības aizsardzības iestādes visā pasaulē varētu rīkoties.
Viņi aicināja valstis ieguldīt iniciatīvās, lai veiktu H. pylori infekcijas skrīningu un ātru ārstēšanu. Viņu analīze liecina, ka šādas programmas varētu samazināt paredzamo kuņģa vēža gadījumu skaitu līdz pat 75 procentiem.
“Ir svarīgi, lai veselības aizsardzības iestādes kuņģa vēža profilaksi noteiktu par prioritāti un paātrinātu centienus to kontrolēt,” sacīja Parks.