Ir konstatēti vairāki Alcheimera slimības gadījumi, kurus izraisījusi inficēšanās ar amiloīda olbaltumvielām ilgstošas ārstēšanas rezultātā. Alcheimera slimība var izplatīties starp cilvēkiem, atklāts jaunā pētījumā. Par to raksta Daily Mail.
Kā norādīts publikācijā, ir konstatēti pieci Alcheimera slimības gadījumi, kas radušies inficēšanās ar amiloida olbaltumvielām dēļ, kas radās gadu desmitiem iepriekš veiktas ārstēšanas rezultātā. Inficētie bērnībā saņēma augšanas hormonus no mirušo donoru smadzenēm. Apvienotajā Karalistē šādu ārstēšanu saņēma vairāk nekā 1800 bērnu, bet ASV – aptuveni 7700 bērnu.
Pēc tam, kad tika atklāts, ka dažas hormonu partijas ir piesārņotas ar prioniem, kas izraisīja letālu un neārstējamu smadzeņu slimību, šī metode tika aizliegta, un ārsti sāka lietot sintētiskos hormonus. Zinātnieki tagad uzskata, ka arī citas medicīniskās un ķirurģiskās procedūras var izraisīt Alcheimera slimības izplatīšanās risku, jo prioni, kas uzkrājas smadzenēs un nogalina neironus, var izturēt slimnīcas sterilizācijas metodes.
Atzīmēsim, ka viens no galvenajiem Alcheimera slimības cēloņiem ir beta-amiloīda proteīna patogēnas formas uzkrāšanās smadzenēs. Slimība parasti rodas sporādiski mutāciju uzkrāšanās dēļ pieauguša cilvēka dzīves beigās vai iedzimta bojāta gēna dēļ.
Tagad ir kļuvis zināms par Alcheimera slimības gadījumiem, kas iegūti pēc medicīniskas iejaukšanās ilgi pirms pirmajām slimības izpausmēm patogēnas beta-amiloīda proteīna formas pārnešanas rezultātā.
Eksperti tagad uzrauga pacientus, lai izpētītu, kas notiek viņu smadzenēs, un savlaicīgi atklātu visas problēmas. Tajā pašā laikā zinātnieki uzsver:
“Tie ir ļoti reti gadījumi. Jūs nevarat “saslimt” ar Alcheimera slimību, tā netiek pārnesta tāpat kā vīrusu vai baktēriju infekcija. “Šī ir nejauša inficētu cilvēka audu ekstraktu injicēšana cilvēkiem, un vairumā gadījumu tikušas izmantotas medicīniskās procedūras, kuras vairs neizmanto.”
Eksperti saka, ka pētījuma rezultātiem vajadzētu īpaši veicināt Alcheimera slimības primāro profilaksi, piemēram, nodrošinot, ka ķirurģiskie instrumenti tiek efektīvi dezinficēti. Pētnieki tagad sadarbojas ar Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūru un Veselības ministriju, lai noteiktu, cik cilvēku, kuri saņēmuši šīs hormonālās injekcijas, varētu būt apdraudēti.