Preklīniskais pētījums atklājis, kā beta-glikāns, kas atrodams visās sēnēs, var “pārprogrammēt” imūnās šūnas, lai novērstu plaušu iekaisumu. Pētījums ir aprakstīts Makgila universitātes mājaslapā
Saskaņā ar jaunu pētījumu, komponents, kas atrodams visās sēnēs, var nodrošināt aizsardzību pret ar gripu saistītiem plaušu bojājumiem.
Zinātnieku komanda, kuru vadīja Makgila Medicīnas un veselības zinātņu fakultātes profesors un Makgila Universitātes Veselības centra pētniecības institūta vecākais zinātnieks Maziar Divangahi, pierādīja, ka beta-glikāns, kas ievadīts pelēm pirms saskares ar gripu, var samazināt plaušu bojājumus, uzlabot plaušu darbību un samazināt nāves risku.
Beta-glikāns ir atrodams visās sēnēs, tostarp sēnītēs un raugā, kā arī graudos, piemēram, auzās un miežos. Zinātnieki atklāja, ka šī komponenta unikālā struktūra var palielināt aizsardzību pret patogēniem.
Lai gan lielākā daļa pētījumu ir vērsti uz vīrusa vairošanās apturēšanu, šajā pētījumā tika pētīts, kā regulēt organisma imunitāti pret infekcijām, ko sauc par “slimību toleranci”. Pētnieki atklāja, ka beta-glikāns ievērojami uzlaboja gripas izdzīvošanas rādītājus, modulējot imūnās atbildes reakcijas un novēršot smagu plaušu iekaisumu, kas ir izplatīts nāves cēlonis.
Šie rezultāti, kas publicēti Nature Immunology, izceļ beta-glikānu kā daudzsološu gripas un citu jaunu vīrusu patogēnu terapiju, sacīja zinātnieki, piebilstot, ka turpmākajos pētījumos tiks noskaidrots, vai atklājumus var piemērot cilvēkiem.
“Tas ir ievērojams, kā beta-glikāns var pārprogrammēt noteiktas imūnās šūnas, piemēram, neitrofilus, lai kontrolētu pārmērīgu iekaisumu plaušās,” sacīja pirmais autors Nargis Khan, kurš veica šo pētījumu kā McGill pēcdoktorants un tagad ir Kalgari universitātes docents.
“Tradicionāli ir zināms, ka neitrofīli izraisa iekaisumu, bet beta-glikānam ir iespēja mainīt viņu lomu, lai to samazinātu,” piebilda līdzautore Kima Trana, kura nesen pabeidza doktora grādu Makgila universitātē.
Imūnsistēmas līdzsvara atjaunošana
Lielāko daļu ar gripu saistīto nāves gadījumu neizraisa pats vīruss, bet gan imūnsistēmas pārmērīga reakcija, sacīja pētnieki. Tas liek domāt, ka patiesās briesmas slēpjas paša saimnieka imūnreakcijā. Tomēr joprojām ir slikti saprotams, kā imūnsistēma kļūst tik nelīdzsvarota.
“Beta-glikāns ir atrodams visu sēņu šūnu sieniņās, tostarp dažās, kas dzīvo mūsu ķermenī un uz tām kā daļa no cilvēka mikrobioma,” skaidroja Divangahi. “Ir vilinoši izvirzīt hipotēzi, ka sēnīšu līmenis un sastāvs indivīdā var ietekmēt to, kā viņu imūnsistēma reaģē uz infekcijām, daļēji beta-glikāna dēļ.”
Sākoties gripas sezonai un putnu gripas (H5N1) draudiem, efektīvu terapeitisko stratēģiju izstrāde elpceļu slimībām ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, viņš piebilda.