Kanēlis ir kļuvis par iecienītu garšvielu, ko pievieno dzērieniem un ēdieniem, kā arī izmanto dažādos uztura bagātinātājos, kas sola maģisku iedarbību – sākot no imūnsistēmas stiprināšanas līdz svara zaudēšanai. Patiesībā šī garšviela uzturam jāpievieno piesardzīgi.
Jauns amerikāņu zinātnieku pētījums ir atklājis papildu bīstamas kanēļa īpašības. Intervijā CNN ASV ārste Līna Vena izskaidroja detaļas.
Lai gan daži pētījumi liecina, ka kanēļa pievienošana pārtikas produktiem var palīdzēt kontrolēt diabētu vai palīdzēt zaudēt svaru, ir nepieciešami vairāk pētījumu, sacīja Veņa. Tas pats attiecas uz garšvielu ieguvumiem citu stāvokļu un slimību gadījumā — nav zinātniskas vienprātības, ka tā noteikti darbojas. Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) arī neuzskata kanēli par iespējamu izārstēšanai vai kaut kam palīdzēt.
Daudz labāk zināms, cik bīstama var būt šī garšviela. Kanēlis satur lielu daudzumu kumarīna – tam piemīt raksturīga smarža, bet tam piemīt arī īpašība atšķaidīt asinis. Tātad no šīs garšvielas vislabāk izvairīties tiem, kas jau lieto antikoagulantus (parasti tos izraksta asins recekļu riska dēļ) – pretējā gadījumā kanēlis var palielināt asiņošanas risku.
Turklāt ārsti iesaka arī cilvēkiem ar aknu slimībām izvairīties no kanēļa lietošanas.
Zinātniekiem ir arī pamats uzskatīt, ka kanēlis aktīvi mijiedarbojas ar nikotīnu un pretvēža līdzekļiem. Un izskatās, ka tie ir tieši tas, ko apstiprināja jaunais pētījums.
“Tika pētīta galvenā kanēļa aktīvā viela, ko sauc par cinnamaldehīdu,” skaidro Vena. – Vispirms zinātnieki, pētot kuņģa un zarnu šķidrumus, pārbaudīja, cik labi tas uzsūcas, lietojot iekšķīgi. Izrādījās, ka <…> neatkarīgi no tā, vai cilvēks ēda iepriekš vai lietoja kanēli tukšā dūšā, šis aldehīds labi uzsūcas. Pēc tam zinātnieki atklāja, ka tas ātri metabolizējas arī citā savienojumā — kanēļskābē — un ka tas var aktivizēt vairākus receptorus, kas ietekmē zāļu metabolismu.
Iespējamā iejaukšanās zāļu metabolismā (t.i. tajā, kā zāles uzsūcas) ir novedusi zinātniekus pie secinājuma, ka pārmērīga kanēļa lietošana var izraisīt nevēlamu mijiedarbību ar zālēm. Tāpēc pētnieki tagad uzstāj uz nepieciešamību turpināt pētīt šo jautājumu.
“Līdz šo papildu pētījumu pabeigšanai zinātnieki iesaka cilvēkiem, kuriem ēdienos garšo kanēlis, ievērot piesardzību un pirms tā lietošanas konsultēties ar ārstu,” CNN uzsver terapeite.
Kā norāda Veņa, cilvēkiem ar hipertensiju, diabētu, vēzi, artrītu, astmu, aptaukošanos, HIV (kā arī AIDS) un garīgās veselības traucējumiem, ja viņi lieto antidepresantus, jābūt īpaši uzmanīgiem.
“Es šim sarakstam pievienotu tos, kas lieto <…> citus uztura bagātinātājus, kas var mijiedarboties ar kanēli, tostarp kurkumu, žeņšeņu un ginkgo biloba,” saka ārste.