No 22. jūnija līdz 14. augustam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) apskatāma Pētera Džigura grafikas darbu izstāde “Saules simfonija”, kas veltīta cilvēku sirds un domas gaišumam, tajā pausta mūžīga ticība labajam, harmonijai un gara spēkam.
Pēteris Džigurs izstādē savas radošās izpausmes ietērpis smalkajā un niansētajā grafīta zīmuļa tehnikā, kas līdz šim nebija radusi vietu mākslinieka radošajā darbā kā patstāvīga grafikas tehnika. Taču šoreiz Pēterim Džiguram tik raksturīgie līniju un laukumu ritmi iegūst niansētu kompozīcijas atklāsmi ar jūtīgiem laukumu ieklājumiem un līniju trauslumu.
Savu tēlu un sajūtu pasaulē mākslinieks satiek Pasaules tautu Karalieni, Senlatvieti, kādu Jaunekli, Odriju, kādu Mākslinieci, arī Filozofu un ietērpj viņu pārdomas, izsapņotos sapņus un dziesmas līnijās, laukumos un savieno harmoniskās kompozīcijās. Ar sev vien raksturīgo filozofisko pieeju mākslas darbam autors apgalvo, ka arī kvadrātam ir domas un var attēlot izprastu sarunu vai problēmas risinājumu. Ieskatoties tēlu sejās un sekojot līniju virzienam un formu kārtojumam, skatītājs spēj izsekot grafiskajās kompozīcijās ietvertajai idejai.
Tautas sakņu un piederības apliecinājums ir darbi, kas “apdzied” latvisko ornamentu, dainas, bērzu birzis, Latviju, vēlot tiem Saules mūžu un skanēšanu pāri laikam. Pāri visam ir ticība, ka varam saprast sevi, citus un pasauli. Katra satikšanās nes sevī kādu atspulgu, pārdomas par sakarībām, skaidras atmiņas.
Mākslinieks kāda sava darba nosaukumā apliecina: “Saulītes staros domas dzimst”. Veltot izstādi Saulei kā gaismas un siltuma nesējai, mākslinieks ir pārliecināts, ka “visa pasaule ir radīta kā Dieva radīts dižens mākslas darbs”.
Pēteris Džigurs dzimis 1944. gada 11. aprīlī Balvos, drēbnieka piecu bērnu ģimenē. Pašlaik dzīvo Salaspilī. No 1952. līdz 1959. gadam mācījies Balvu vidusskolā, 1964. gadā beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, 1964./65. un 1970. /71. m. g. studējis Latvijas Mākslas akadēmijā. Izstādēs piedalās kopš tālā 1974. gada un darbi eksponēti Latvijā un ārzemēs. No 1983. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. 2008. gadā apbalvots ar atzinības krustu par nopelniem Latvijas valsts labā.
Izstāde atvērta:
Trešdien, piektdien 11.00–19.00
Ceturtdien 11.00–18.00
Sestdien 10.00–16.00
Svētdien 10.00–15.00
Pirmdien, otrdien – slēgta
Ieejas maksa: skolēniem, studentiem – 0,50 €, pieaugušajiem – 0,80 €
Teksts: Inese Dundure,
Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja