Gāzes karš ar Eiropu un pieaugošās problēmas ar naftas eksportu uz Āziju turpina atņemt Krievijas budžetam resursu nomas plūsmas.
Augustā ieņēmumi no naftas un gāzes korporācijām federālajai kasei samazinājās ceturto mēnesi pēc kārtas un bija zemākajā līmenī kopš 2021.gada jūnija, piektdien ziņoja Krievijas Finanšu ministrija.
Mēneša laikā budžetā iekasēti 671,9 miljardi rubļu (šobrīd Krievijā 1 eiro maksā ap 61 rubli) naftas un gāzes nodokļu – par gandrīz 100 miljardiem rubļu mazāk nekā jūlijā un par 23,9 miljardiem rubļu mazāk nekā 2021. gada augustā.
Salīdzinot ar aprīlī uzrādīto maksimumu, kad budžetā pērn uz strauji augošo cenu un nodokļu fona no naftas un gāzes tika saņemti 1,797 triljoni rubļu, nodevas ir samazinājušās 2,6 reizes.
Tajā pašā laikā naftas ieņēmumi saglabājās stabili, liecina Finanšu ministrijas dati: neskatoties uz to, ka Ķīna un Indija kopš pirmā kara mēneša līdz minimumam samazināja Krievijas barelu iepirkumus, NPDI (dabas resursu izmantošanas) nodevas par naftu palielinājās par 40,4 mljrd. rubļu, bet izvedmuitas – par 10 miljardiem (salīdzinājumā ar jūniju).
Taču budžeta gāzes daļa turpināja strauji deflāciju līdz ar Gazprom ražošanu un eksportu, kas augustā sarucis attiecīgi par 34% un 59%.
Mēneša laikā budžetā tika ieskaitīti tikai 33,7 miljardi rubļu gāzes ražošanas nodokļa – minimālā summa kopš 2020.gada pandēmijas “lietainām dienām”. Salīdzinājumam: aprīlī un maijā tas bija 70 miljardi rubļu mēnesī.
Ieņēmumi no gāzes izvedmuitas no 57,3 miljardiem jūlija pieauga līdz 80,6 miljardiem rubļu. Bet, salīdzinot ar jūniju (217,4 miljardi rubļu), to sabrukums ir kļuvis gandrīz trīskāršs.
Augustā Gazprom samazināja Nord Stream jaudu līdz 20%, bet sūknēšanas apjomu ES līdz minimumam kopš Leonīda Brežņeva laikiem. Taču “gāzes karš ar Eiropu arvien vairāk maksā budžetam,” atzīmē “Centrocredit Bank” ekonomists Jevgeņijs Suvorovs.
Slēgtajā ziņojumā, kas sagatavots Krievijas Federācijas valdībai, valsts kases zaudējumi ik gadu tiek lēsti 400 miljardu rubļu apjomā, ar atsauci uz dokumentu raksta Bloomberg.
Tuvākajos mēnešos budžets gāzes deficītu novērsīs uz Gazprom iepriekšējo ieņēmumu rēķina – tos pārskaitīs kā palielinātu NPDI (1,2 triljoni rubļu) un pēc tam dividenžu veidā. “Bet nākamā gada izredzes izskatās briesmīgas,” brīdina Suvorovs. “Īpaši, ja ES sankciju sestā pakete darbosies pilnībā.”