ASV Aizsardzības ministrija uzskata, ka pēc 6-12 mēnešiem Ukrainā var rasties nopietns personāla trūkums. Par to, atsaucoties uz amerikāņu amatpersonām, raksta The New York Times.
Šobrīd Ukrainas bruņotajos spēkos ir karavīri kaujas operāciju veikšanai, taču gada laikā situācija var mainīties uz sliktāku pusi, norāda izdevuma sarunu biedri.
ASV amatpersonas atzīmē, ka Kijiva ir izvietojusi jaunizveidotas brigādes ofensīvai Kurskas apgabalā, lai gan sākotnēji šos labi apmācītos kaujiniekus bija plānots izmantot aizsardzībai vai rezervju veidošanai iespējamam pretuzbrukumam 2025.gadā.
Amerikāņu izlūkdienesti un vairākas militārās amatpersonas tagad apšauba Ukrainas spēju ierobežot Krievijas ofensīvu Donbasā. Tajā pašā laikā viņi norāda uz grūtībām Krievijas pusē: visi Krievijas armijas nesenie panākumi tika sasniegti uz lielu zaudējumu rēķina. Ja ASV atbalsts saglabāsies stabils līdz nākamajai vasarai, Ukrainai var būt iespēja izmantot Krievijas vājās vietas, ko izraisa aprīkojuma un personāla trūkums, sacīja avoti.
Vienlaikus Ukrainas vadībā pieaug pesimisma sajūta par kara gaitu, raksta Bloomberg, atsaucoties uz prezidenta Volodimira Zelenska birojam tuvu avotu . Līdzīgi noskaņojumi sabiedrībā pieaug, norāda aģentūra, atsaucoties uz Razumkova centra septembrī veikto aptauju, saskaņā ar kuru vairāk nekā divas trešdaļas ukraiņu (par 14% vairāk nekā pērn) atbalsta miera sarunu sākšanu ar Krieviju.
Divi Zelenska birojam pietuvināti avoti uzsvēra, ka novembrī notikušo ASV vēlēšanu iznākums var nozīmēt, ka Ukrainai nāksies uzsākt miera sarunas ar nelabvēlīgiem nosacījumiem vai turpināt konfliktu praktiski vienai.
Atsevišķas NATO valstis savukārt ir piesardzīgas, baidoties no eskalācijas un vilcinās sniegt Ukrainai papildu militāro palīdzību, aģentūrai sacīja divas Rietumvalstu amatpersonas. Tajā pašā laikā alianse nesaskata signālus par Krievijas interesi izbeigt karadarbību, viņi piebilda.
Saskaņā ar Ukrainas OSINT projektu UA War Infographics, Krievijas karaspēks pēdējos mēnešos ir pavirzījies ievērojami tālāk nekā visu iepriekšējo gadu, ieņemot 5,5 reizes vairāk Ukrainas teritorijas nekā 2023. gada laikā. Analītiķi atzīmē: ja 2024. gada pirmajos sešos mēnešos Krievijas karaspēks ieņēma ne vairāk kā 200 kvadrātkilometrus mēnesī, tad augustā un septembrī šis skaitlis pieauga attiecīgi līdz 351 un 468 kvadrātkilometriem. Oktobrī Krievijas spēki ieņēma rekordlielus 478 kvadrātkilometrus – lielākā teritorijas sagrābšana kopš 2022. gada marta, liecina Amerikas kara pētījumu institūta (ISW) dati.
Arī oktobrī Krievijas karaspēks sasniedza starpposma mērķus vairākos virzienos vienlaikus: virzījās uz Oskolas upi uz dienvidiem no Kupjanskas, izlauzās līdz Časivjaras dienvidu daļai un sasniedza Toreckas rietumu nomali, noturot Ukrainas pozīcijas. Krievijas panākumi Selidovas apgabalā nodrošināja kontroli pār svarīgo Doņeckas-Pokrovskas šoseju. Turklāt Krievijas spēki pārņēma kontroli pār Kurahivas loģistikas centru Donbasa dienvidos.
2023. gadā Krievijas karaspēks aizņēma tikai 584 kvadrātkilometrus Ukrainas teritoriju, bet kopš 2024. gada janvāra tas ir ieņēmis jau 2660 kv. km. No 2022. gada 24. februāra līdz 2024. gada 27. oktobrim Krievija nodibināja kontroli pār 67 192 kv. km no Ukrainas. Ņemot vērā Krimu un Austrumukrainas teritorijas, kuras pirms pilna mēroga karadarbības uzliesmojuma kontrolēja Maskavas atbalstītie separātisti, tagad Krievijas bruņotie spēki kontrolē 18,2% Ukrainas teritorijas.
Ukrainas bruņoto spēku ģenerālmajors Dmitro Marčenko iepriekš ziņoja, ka Ukrainas spēki turpina zaudēt pozīcijas Doņeckas apgabalā, kā arī atzīmēja Ukrainas bruņoto spēku situācijas pasliktināšanos frontē. “ Es neatklāšu militāru noslēpumu, ja teikšu, ka mūsu fronte ir sabrukusi. Diemžēl [krievi] iekļuva Selidovo un tur nostiprinās. Domāju, ka tuvākajā laikā viņi to aplenks un pilnībā sagūstīs, kas dos viņiem taktisku izeju uz Pokrovsku. Tas mums ir ļoti slikti ,” viņš norādīja.
Pēc Marčenko teiktā, situācijas pasliktināšanās ir saistīta ar munīcijas, ieroču un personāla nepietiekamību. Viņš nosauca “vadības nelīdzsvarotību” par vēl vienu pašreizējās situācijas iemeslu.