Ukrainas karavīri un civiliedzīvotāji turpinās izmantot Īlona Maska SpaceX Starlink satelīta internetu, kam bija izšķiroša nozīme sakaru nodrošināšanā valstij pēc Krievijas iebrukuma. ASV Aizsardzības ministrija paziņoja, ka ir vienojusies ar SpaceX samaksāt par pakalpojumiem.
“Satelīta sakari veido nozīmīgu Ukrainas sakaru tīkla daļu, un ministrija ir noslēgusi līgumu ar Starlink, lai nodrošinātu šāda veida pakalpojumus,” norādīja ministrija. Tā nesniedza informāciju par darījuma apjomu un tā nosacījumiem. Bet karojošajā Ukrainā simtiem Starlink terminālu katru mēnesi ir jāmaina.
Paredzams, ka pakalpojumi tiks apmaksāti no fonda, kas finansē ieroču piegādi Ukrainai un tās militārpersonu apmācību, raksta Financial Times.
Masks sāka sniegt Starlink pakalpojumus Ukrainai divas dienas pēc kara sākuma. Taču oktobrī viņš sacīja, ka viņa izmaksas tuvojas 20 miljoniem USD mēnesī un uzņēmums nespēs bezgalīgi uzturēt vismaz 20 000 termināļu. Pēc tam Pentagons sāka sarunas ar Masku, kurš pēc tam tviterī paziņoja, ka turpinās finansēt projektu.
Citas organizācijas tam sāka piešķirt finansējumu, tostarp Polijas valdība un ASV Starptautiskās attīstības aģentūra.
Februārī SpaceX prezidents Gvins Šotvels paziņoja, ka uzņēmums ierobežos Starlink pakalpojumus Ukrainā, lai novērstu militāro spēku pārmērīgu izmantošanu. Pēc tam ukraiņu karavīri laikrakstam The Wall Street Journal sacīja, ka kopumā nav pamanījuši izmaiņas servisā frontes līnijā, lai gan daži sūdzējās par atsevišķām kļūmēm termināļu darbībā, kas saistītas ar uzbrūkošiem bezpilota lidaparātiem.
Pentagona līgums ar SpaceX ir svarīgs Ukrainas bruņotajiem spēkiem, kas sakaru kanālu darbības nodrošināšanai aktīvi izmanto Starlink. Satelītu internetu izmanto, piemēram, izlūku vienības, kas sūta bezpilota lidaparātus uz Krievijas pozīcijām: tiešraidē un šifrētās tērzēšanas sarunās veic sarunas ar artilēristiem, kuri, izmantojot sniegtos datus, dod triecienu ienaidnieka karaspēkam.
Un daudziem civiliedzīvotājiem Starlink bieži vien ir vienīgais veids, kā piekļūt tiešsaistei.
SpaceX orbītā ir aptuveni 4000 satelītu, un šis apjoms nepārtraukti pieaug.