Ierosinājums nosūtīt uz Ukrainu iznīcinātājus F-16 gūst arvien lielāku atbalstu Pentagonā. Militārās amatpersonas aizkulisēs mudina ASV Aizsardzības departamentu apstiprināt šādas piegādes, lai Kijiva varētu aizstāvēties pret Krievijas raķetēm un bezpilota lidaparātiem, raksta Politico, atsaucoties uz avotiem, kas ir pazīstami ar diskusiju.
Pēc viņu teiktā, lobēšanas kampaņa uzņem apgriezienus saistībā ar jaunu Ukrainas pretofensīvu, kas paredzēta pavasarī. Kijiva ir saglabājusi iznīcinātājus F-16 savā ieroču vēlmju sarakstā. “Es nedomāju, ka mēs esam pret to,” sacīja augsta Pentagona amatpersona.
Tajā pašā laikā Ukrainai šīs lidmašīnas būtu jānosaka par galveno prioritāti, jo ASV koncentrējas uz visatbilstošāko un pieprasītāko līdzekļu nodrošināšanu. Tagad tās ir artilērija, bruņumašīnas un uz zemes izvietotas pretgaisa aizsardzības sistēmas.
Tomēr ļoti drīz iznīcinātāji varētu ieņemt saraksta augšējo vietu, jo Ukrainai beigsies raķetes, lai aizsargātu savas debesis. Pentagons baidās, ka, tiklīdz krājumi būs izsmelti, Krievija iegūs virsroku debesīs. Mūsdienu iznīcinātāji šo problēmu atrisinātu arī to augstās mobilitātes dēļ. “Atzīsimies: F-16 dēļ kodolkara nebūs,” sacīja ministrijas pārstāvis.
Pirms dažām dienām Ukrainas aizsardzības ministra padomnieks Jurijs Saks sacīja, ka kaujas lidmašīnas būs nākamais punkts Kijivas pieprasījumā pēc tankiem no ASV un ES valstīm. “Ja mēs tos iegūsim, priekšrocības kaujas laukā būs milzīgas, … un tas neattiecas tikai uz F-16: mums ir vajadzīgas ceturtās paaudzes lidmašīnas, ” viņš teica .
Kā ziņo Politico, Ukraina jau ir sastādījusi sarakstu ar 50 pilotiem, kas apmācīti uz amerikāņu iznīcinātājiem. Mācības paredzēts pabeigt trīs mēnešu laikā. Tiek apsvērta arī iespēja slēgt līgumus par apmācībām ar privātām ASV kompānijām.
Iepriekš Nīderlandes ārlietu ministrs Wopke Hoekstra paziņoja par gatavību nosūtīt F-16 uz Ukrainu. Viņaprāt, šajā jautājumā “nav tabu”. Nīderlandē ir aptuveni 40 šādu iznīcinātāju. Tajā pašā laikā Pentagons paziņoja, ka pagaidām viņiem “nav ko paziņot par F-16”. Savukārt Vācijas kanclers Olafs Šolcs noraidīja šādu lidmašīnu sūtīšanu uz Ukrainu, tostarp arī turpmāk.
Kijeva sagaida, ka tās partneri lēmumu par kaujas lidmašīnu piegādi pieņems nākamajā NATO aizsardzības ministru sanāksmē Ramšteinā, sacīja Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku pavēlniecības (APU) oficiālais pārstāvis Jurijs Ignats. “Mēs vēlamies nomainīt visu padomju lidmašīnu floti, kas jau ir morāli un fiziski novecojusi, ” viņš teica.
Prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Mihails Podoļaks dienu iepriekš sacīja , ka Ukraina jau risina sarunas ar Rietumu partneriem par aviācijas un operatīvi taktisko raķešu piegādi. Pēc viņa teiktā, raķetes ir nepieciešamas, lai iznīcinātu munīcijas noliktavas Krimā, un lidmašīnas ir nepieciešamas, lai segtu karaspēku frontes līnijā. “Pirmkārt, sarunas jau notiek, un, otrkārt, sarunas paātrinās,” viņš teica. Vienlaikus Podoļaks atzina, ka daži no sabiedrotajiem joprojām nevar atteikties no sava “iekšējā konservatīvisma”, baidoties no izmaiņām pasaules arhitektūrā uz Ukrainas kara fona. Tomēr viņš pauda pārliecību, ka sarunas par lidmašīnām un tāla darbības rādiusa raķetēm būs veiksmīgas.
Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs jau publicējis atsauces video par iznīcinātājiem F-16, kam pievienots komentārs: “Drīz Ukrainas debesīs.”