Pentagona preses sekretāra vietniece Sabrina Singha apstiprināja, ka Krievija paziņoja ASV tieši pirms raķetes palaišanas. Viņa raksturoja raķeti kā “eksperimentālu vidēja darbības rādiusa ballistisko raķeti” un preses brīfingā sacīja, ka tā “balstās uz Krievijas starpkontinentālā ballistisko raķešu modeli RS-26 Rubež”.
ASV Nacionālais kodolriska samazināšanas centrs pārvalda “24/7 divpusēju NNRRC līniju ar Krieviju, kas darbojas 35 gadus un pašlaik tiek izmantota, lai nosūtītu paziņojumus par New Start Treaty”(kodolieroču samazināšanas līgums starp ASV un Krieviju), norāda ASV Valsts departaments.
Uz Ukrainas pilsētu Dņipro izšautajā “eksperimentālajā” Krievijas ballistiskajā raķetē bija vairākas kaujas galviņas, pēc divu ASV amatpersonu un vienas Rietumu amatpersonas teiktā, iespējams, ka šāds ierocis karā tiek izmantots pirmo reizi.
Kas jāzina par ieroci: tas ir pazīstams kā Multiple Independently-targetable Reentry Vehicle (MIRV), un tam ir virkne kaujas galviņu, no kurām katra var mērķēt uz noteiktu vietu, ļaujot vienai ballistiskajai raķetei veikt lielāku uzbrukumu. MIRV tika izstrādāti aukstā kara laikā, lai ļautu piegādāt vairākas kodolgalviņas ar vienu palaišanu. Minuteman III, kas ir ASV starpkontinentālā ballistiskā raķete, arī ir bruņota ar MIRV. Krievijas raķešu uzbrukums Dņipro ierocis nebija bruņots ar kodollādiņiem, bet to vietā parasto ieroču palaišanai izmantoja kodolpiegādei paredzētu ieroci.
Ceturtdien Pentagona preses sekretāra vietniece Sabrina Singha sacīja, ka šī ir pirmā eksperimentālās vidēja darbības rādiusa ballistiskās raķetes izmantošana, kas “balstīta uz” Krievijas raķetes RS-26 Rubež modeli, lai gan Singha atteicās identificēt konkrēto raķetes veidu vai tās spējas.
Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) pretraķešu aizsardzības projekta direktors Toms Karako saka, ka šī, visticamāk, ir pirmā reize, kad MIRV tiek izmantots kaujās.
Agrāk MIRV bija “tikai kodolgalviņām, un viss, kas ir taktiskāks, ir vai nu vienreizējā, vai kasešu munīcija”, CNN sacīja Karako.
Šāda veida raķešu izmantošana, kas bruņota ar parastajām kaujas galviņām, ir Krievijas kodolzobenu grabēšanas eskalācija, kas ietver neseno kodoldoktrīnas atjauninājumu, sacīja Karako.
“Šī ir liela raķete ar kravnesības spēju – domājams, MIRV – un ar to saistīta kodolpiegādes transportlīdzekļu bagāža,” viņš teica.
Vladimirs Putins savā pirmajā televīzijas paziņojumā par uzbrukumu raksturoja to kā “jaunāko Krievijas vidēja darbības rādiusa raķešu sistēmu”, kas sastāv no “ballistiskās raķetes ar kodolenerģiju nesaistītā hiperskaņas iekārtā”.
Viņš sacīja, ka Krievijas šīs raķetes sauc par “Orešņik” un norādīja, ka Maskava izteiks brīdinājumus, lietojot jauno ieroci.
“Izvēloties atriebības mērķus ar tādām sistēmām kā “Orešņik” Ukrainas teritorijā, mēs piedāvāsim mierīgajiem iedzīvotājiem, kā arī tur esošajiem draudzīgo valstu pilsoņiem iespēju atstāt bīstamās zonas.”
Viņš piebilda: “Mēs to darīsim humānu apsvērumu dēļ — atklāti, publiski, nebaidoties no ienaidnieka pretestības, kurš arī saņems šo informāciju.”