Ukrainas kaujas laukos ir izveidojies zināms līdzsvars, abām pusēm izvairoties no acīmredzamas eskalācijas. Taču situācija var saasināties pat līdz Maskavas lēmumam izmantot kodolieročus, uzskata RAND Corporation eksperti, kas veic pētījumus par nacionālās drošības jautājumiem ASV valdības aģentūrām, tostarp Pentagonam. “Riski Kremlim būtu neticami, taču negaidīta Krievijas karaspēka situācijas pasliktināšanās vai iekšējās stabilitātes apdraudējums varētu likt Putinam uzskatīt kodolieročus par labāko no slikto iespēju kopuma,” teikts ziņojumā “Eskalācijas riski karā Ukrainā”
Krievijas valdības amatpersonas vairākkārt draudējušas ar bargiem sodiem, tostarp kodolieroču izmantošanu, par dažādām Ukrainas un tās sabiedroto darbībām, sākot no mēģinājumiem atbrīvot Krievijas okupētās teritorijas līdz Rietumu tanku un raķešu piegādēm, kā arī par uzbrukumiem Krimai un Sevastopolei. Tomēr pagājušā gada rudenī Ukrainas bruņotie spēki ātri atbrīvoja Harkivu un daļu Hersonas apgabala, pēdējos mēnešos raķetes un bezpilota lidaparāti nepārtraukti apšauda Krimu, grimst Melnās jūras kara flotes kuģi un notiek uzbrukumi mērķiem Krievijas teritorijā. Taču nekāda eskalācija no Krievijas puses, reaģējot uz šīm darbībām, nav novērojama.
Konkrēti šādi eksperti skaidro pakāpenisku ierobežojumu atcelšanu arvien smagāku un modernāku Rietumu ieroču piegādei: ja sākumā Vašingtona un Eiropas galvaspilsētas baidījās tikt ierautas tiešā konfliktā ar Krieviju, tad reakcijas trūkums. vismaz daļēji noņēma šīs bailes. To neesamībai ir vairāki iemesli, skaidro RAND, tostarp:
bailes no NATO militāras atbildes;
filtrējot informāciju, kas nonāk pie Putina: negatīvu ziņu slēpšana rada iespaidu, ka Maskava var uzvarēt ilgstošā karā;
NATO militārā atbalsta palielināšanas pakāpeniskais raksturs Ukrainai.
Tomēr eskalācija ir iespējama, brīdina RAND eksperti, un ārkārtējos gadījumos tas var novest pat pie kodolieroču izmantošanas. Putina kontrole pār situāciju Krievijā kļūst trauslāka, kas var likt viņam aizdomāties par nepieciešamību priekšlaicīgi izbeigt karu. Viens no variantiem šeit ir karaspēka izvešana no Ukrainas, bet otrs ir “eskalācija, tai skaitā tiešs uzbrukums NATO, aktīvāka Krievijas gaisa spēku izmantošana Ukrainas teritorijā, ķīmisko ieroču izmantošana, kā arī … kodolieroči Ukrainā.” Ja Putins uzņemas šādu risku sakarā ar nopietnas situācijas pasliktināšanos frontē vai iekšējās stabilitātes apdraudējumu, “viņam var nebūt ierobežots kodolieroču skaits vai veidi”.
Tehniskas un operatīvas grūtības apgrūtina to izmantošanu kaujas laukā Ukrainā, taču, ja Putins un viņa tuvākie līdzgaitnieki jūt, ka viņu vara tiek apdraudēta, “kodolenerģijas eskalācija viņiem var kļūt par pievilcīgāku iespēju”. Lai piespiestu NATO panākt pamieru Ukrainā, Maskava varētu izmantot kodolieročus, norādot, cik lieli ir riski, ka konfrontācija pāraugs pilnvērtīgā kodolkarā.
Ar taktiskajiem kodolieročiem, no Krievijas līderu viedokļa, šāda mērķa sasniegšanai var nepietikt, uzskata RAND:
Viņi var domāt, ka izmaksas un riski, izmantojot tikai dažus vai tikai mazus kodolieročus, daudz neatšķiras no tiem, kas saistīti ar vairāku vai lielāku ieroču izmantošanu, it īpaši, ja Kremlis uzskata, ka pēdējie sasniegs Krievijai nepieciešamos mērķus kaujas laukā. turpretim pirmie to nepieļaus.
NATO ir jāsaglabā kohēzija un jāturpina palīdzēt Ukrainai, un pakāpeniskas militārās piegādes var turpināt ierobežot eskalācijas riskus, norāda RAND eksperti. Tomēr ASV spēja kontrolēt eskalāciju var tikt samazināta, jo īpaši tāpēc, ka savu militāro mērķu ierobežošana Putinam var nebūt politiski pieņemama. Tāpēc ASV un to sabiedrotajiem būtu jāplāno sava reakcija uz Krievijas eskalāciju, vienlaikus uzturot sakarus ar Kremli pa diplomātiskajiem un militārajiem kanāliem, lai to novērstu, ieteikts ziņojumā.
Pirms gada Vašingtona tikai brīdināja Maskavu, tostarp tieši pa slēgtiem kanāliem, par kodolieroču izmantošanas katastrofālajām sekām. ASV uz to sniegs atbildi, publiski apstiprināja nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans. Laikraksts Washington Post rakstīja , ka ASV brīdinājumi bija apzināti nekonkrēti, lai Kremlis īsti nesaprastu, kāda varētu būt atbilde, taču tajā pašā laikā amerikāņu amatpersonas centās likt saprast, ka tāda noteikti būs.