Peldošais sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) terminālis, caur kuru gāze tiks piegādāta arī Igaunijai, šoziem nonāks Somijā būvniecības stadijā esošajā piestātnē, pirmdien paziņoja Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministre Rīna Sikkuta.
“Šodien mēs patiešām panācām vienošanos par to,” Sikkuta pirmdien sacīja pēc tikšanās ar savu Somijas kolēģi Miku Lintilu.
Stājoties amatā 18.jūlijā, ministre sacīja, ka viņai jau bija skaidrs, ka peldošais SDG terminālis dosies uz Somiju. “Igaunija ātrāk pabeigs savas piestātnes izbūvi, kā arī savienojumu ar cauruļvadu, un mūsu stratēģiskā interese, protams, ir, lai peldošais terminālis būtu šeit,” sacīja ministre.
Pēc Sikkutas teiktā, Somija skaidroja, cik ļoti situācija viņiem ir mainījusies pēc pavasara: Krievija aizgrieza gāzes vārstus, uzbrukumi Nord Stream apdraudēja viņu vienīgo gāzes vadu Balticconnector (starp Igauniju un Somiju).
“Un, ņemot vērā bažas par elektroenerģijas cenu, Igaunijā un Baltijā maksās lētāk, ja Somija spēs saražot pietiekami daudz elektroenerģijas,” viņa piebilda.
“Somijā ir aptuveni 600 megavatu jaudas degvielas uzpildes stacijas, kuru Igaunijā nav. Tātad, lai nodrošinātu Somijas apgādes drošumu, šis terminālis neapšaubāmi ir vajadzīgs pie viņu piestātnes, un šodien mēs par to vienojāmies ar ministru.” teica Sikkuta.
Līgumā ir iekļauts punkts, kas paredz, ka Igaunijas gāzes pārdevēji saņems pirmpirkuma tiesības iegādāties noteiktu daļu zilās degvielas no katra LNG tankkuģa, lai pārdotu gāzi Igaunijā.
“Galu galā visi pieaugušie saprot, ka pavasara vienošanās bija par to, ka tas, kurš pirmais uzspēs, pie tās valsts piestātnes terminālis dosies. Un somiem tā bija neērta situācija, jo vajadzēja mainīt līgumu,” skaidroja Sikkuta.
“Tāpēc viņiem, bez šaubām, nav protekcionisma instinkta vai vēlmes ierobežot gāzes ieplūšanu Igaunijā. Jautājums ir, kā mēs varam atrisināt šo problēmu šī līguma gaismā, lai būtu garantēta abu valstu gāzes piegādes drošība. ” viņa piebilda.
“Somiem ir jāpārliecinās, ka viņi var laicīgi pabeigt piestātnes izbūvi un pieslēgšanu cauruļvadam un lai navigācijas un ledus apstākļi viņu ostā ļautu FSRU (kuģis, kas paredzēts LNG regazifikācijai) un SDG tankkuģiem tur iebraukt ziemā,” sacīja Sikkuta.
Saskaņā ar plānu decembra vidū būtu jāpabeidz Somijas terminālis Inkoo, tajā pašā laikā jāierodas pirmajam LNG tankkuģim. “Tātad no jaunā gada tiešām varēs gāzi laist caurulēs,” piebilda ministre.