Saskaņā ar jaunu pētījumu, kas publicēts žurnālā Biology Letters, vīrieši un sievietes, kuru augums un svars pēdējā gadsimta laikā ir ievērojami palielinājies medicīnas un uztura standartu paaugstināšanās dēļ . Zinātniekiem izdevās noskaidrot, ka vīrieši izauga lielāki un garāki par sievietēm divas reizes ātrāk, ziņo CNN.
Apvienotās Karalistes, ASV un Itālijas zinātnieki nonāca pie šāda secinājuma, analizējot Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegtos cilvēku medicīniskos datus par 2003. gadu. Šie dati ietvēra 100 tūkstošu cilvēku svaru un garumu no 69 valstīm. Pētījuma autori savā analīzē iekļāva arī datus no tautas attīstības indeksa (HDI).
Izpētot informāciju, viņi atklāja, ka par katru 0,2 punktu HDI pieaugumu sievietes augums pieauga par 1,68 centimetriem un svars par 2,7 kg. Tajā pašā laikā vīriešu garums palielinājās par 4,03 centimetriem un svars par 6,48 kilogramiem. Šo novērojumu apstiprināja arī Džini koeficients, kas atspoguļo globālās nevienlīdzības pakāpi no 2000. līdz 2006. gadam 58 valstīs.
Pētījuma autori uzskata, ka cilvēka auguma pieaugums nevar būt vienkārši tāpēc, ka attīstīto valstu cilvēkiem ir ģenētiska nosliece uz lielāku augumu. Tas tika noskaidrots, pētot vīriešu un sieviešu datus no Lielbritānijas. Arī sievietes tur aug lēnāk nekā vīrieši. To liecināja dati no gandrīz 50 tūkstošiem vīriešu un sieviešu vecumā no 23 līdz 26 gadiem: ik pēc pieciem gadiem sieviete Lielbritānijā pieauga par 0,25 centimetriem, bet vīrietis par 0,69 centimetriem.
Zinātnieki uzskata, ka viens no vīriešu paātrinātās izaugsmes iemesliem ir tas, ka sievietes joprojām biežāk un labprātāk par partneriem izvēlas garus vīriešus, nevis īsus, savukārt sievietes augumam absolūti nav nozīmes.
“Šis ir viens no pirmajiem pētījumiem, kas atklāj saikni starp cilvēka evolūciju, ko virza seksuālā atlase, un vides ietekmi, kas galu galā ietekmē mūsu fenotipu…” sacīja profesors Lūiss Halsijs, pētījuma līdzautors no Rookhamptonas universitātes.
Turklāt, kā norāda zinātnieki, pieauguma tempu atšķirības samazinās, uzlabojoties dzīves kvalitātei. Pēc zinātnieku domām, līdzās auguma priekšrocībām vīrieši cieš arī no vairāk mīnusiem. Piemēram, viņi biežāk saskaras ar slimībām, un viņus vairāk ietekmē vide un klimats. Viņi arī atzīmēja, ka vīriešu jutība pret dzīves apstākļiem un auguma atšķirībām ar sievietēm ir “noderīgs biomarķieris iedzīvotāju veselības izsekošanai”.