Reizēm pēc tualetes apmeklējuma, lai cik stipri tu kratītos un “dejotu” uz poda vai pie pisuāra, kāda urīna lāse vienalga nodevīgi ieplūst apakšbiksēs. Kāpēc tas notiek? Un vai ir iespējams izvairīties no noplūdes?
Ne tikai vīrieši cieš no “pēdējā piliena biksēs”, kā varētu padomāt. Sievietes arī
Dažiem vīriešiem ir ieradums nedaudz pagaidīt pēc urinēšanas un pirms dzimumlocekļa ievietošanas apakšbiksēs. Un vēl viena daļa ir sakratīt dzimumlocekli. Tas tiek darīts, lai apakšveļa nesamirktu no “pēdējā piliena” – urīna, kas nelielos daudzumos var izdalīties no urīnizvadkanāla pēc tualetes apmeklējuma.
Sāksim ar vīriešiem, jo viņi, visticamāk, cieš no šīs problēmas. Viņu urīnizvadkanāls ir garāks, tāpēc nelielai urīna daļai ir vieglāk tajā “pazust” un neizplūst kopā ar galveno straumi. Taču arī sievietes netiek saudzētas no neērtībām.
Viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc urīns izplūst tūlīt pēc urīnpūšļa iztukšošanas, ir steiga.
“Iedomājieties: jums stundu bija jāiet uz tualeti un beidzot jāpavada minūte.” Jums nav daudz laika starp zvaniem, jūsu mazulis raud, vai varbūt jūs vienkārši esat stresā. Bet urīnpūslim nepatīk urinēt zem spiediena, un tieši tā notiek šajās situācijās, notiekošo apraksta iegurņa pamatnes fizioterapeite Džesika Časta.
Urinēšanas laikā urīnpūšļa izsviedes muskulis saraujas un iegurņa pamatnes muskuļi atslābinās. Bet stresa apstākļos smadzenes var nosūtīt ķermenim jauktus signālus, kas traucē normālu ciklu.
“Šie jauktie signāli var radīt situāciju, kad urīns iestrēgst urīnizvadkanālā, un spiediens no vēdera var vēlāk izspiest šo nelielo urīna daudzumu, kad sākat kustēties.” Tas parasti notiek piecu minūšu laikā pēc urinēšanas, saka Časta.
Tas viss, protams, nav mūsu kontrolē – un tāpēc situācija var radīt trauksmi un pat kaunu. Un tas ir arī vienkārši neērti: jo vēlaties mainīties vai sieviešu gadījumā sākt visu laiku valkāt biksīšu ieliktņus (kas tomēr nav īpaši veselīgi).
Protams, lai pēc tualetes lietošanas jūsu biksītes nesamirktu ar urīna atlikumiem, ir jāveic diezgan acīmredzami pasākumi. Jau no bērnības meitenes pierod noslaucīt sevi ar tualetes papīru, un zēniem jau no podiņmācības brīža ieteicams mācīt pēc urinēšanas nokratīt dzimumlocekli.
Pagaidām šīs metodes patiešām darbojas – un mūsu veļa paliek sausa. Bet, iespējams, jūs jau esat pamanījuši no savas pieredzes: kādā brīdī piesardzības pasākumi kaut kādu iemeslu dēļ pārstāj palīdzēt un jūsu apakšbiksēs iesūcas nodevīgs piliens.
“Tas ir dīvaini, ka tā nekad nebija problēma, līdz man bija 25 gadi.”
”Jau daudzus gadus man vienmēr ir izdalījušies urīna pilieni 30–90 sekundes pēc urinēšanas. Līdz vietai, kur man vienmēr pēc tam nācās sevi noslaucīt ar salveti – bieži stāvot tieši tualetē un gaidot, kad iznāks lāses, lai es varētu tās noķert, atzina 35 gadus vecais Reddit lietotājs SteadfastEnd. “Dīvaini ir tas, ka tā nekad nebija problēma, kamēr man nebija apmēram 25 gadu.” <…> Kāpēc tas tā ir?
Ja stāsts par “pēdējo pilienu” parādījās noteiktā vecumā un notiek gandrīz katru reizi, tad visticamāk tas ir mūsu ķermeņa dabiskā novecošanās process.
Nav nejaušība, ka, piemēram, sieviešu vidū šīs problēmas izplatība pieaug līdz ar vecumu. Un viņu gadījumā tā iespējamību ietekmē dabisko dzemdību skaits (jo vairāk to bija, jo lielāka iespēja, ka sieviete piedzīvos noplūdi).
“Šī problēma ir izplatīta gados vecākiem vīriešiem, jo muskuļi, kas ieskauj urīnizvadkanālu — garo caurulīti dzimumloceklī, kas ļauj urīnam izplūst no ķermeņa, — nesavelkas tik cieši kā agrāk.” Tā rezultātā urīnizvadkanāla padziļinājumā aiz dzimumlocekļa pamatnes uzkrājas neliela urīna peļķe. Mazāk nekā minūti pēc urinēšanas beigām šī papildu peļķe izplūst, saka Hovards Levins, praktizējošais ārsts un medicīnas izdevuma Harvard Men’s Health Watch galvenais redaktors.
Levins iesaka vīriešiem burtiski “izslaukt” pēdējos urīna pilienus, lai vēlāk tie nenokļūtu biksēs. Lai to izdarītu, ar vienas rokas pirkstu galiem viegli piespiediet sēklinieku maisiņu apmēram 2,5 centimetrus zem dzimumlocekļa pamatnes un virziet pirkstus uz augšu. Pēc ārsta domām, tas jādara vienu vai divas reizes – un uzkrātais urīns pārvietosies dzimumloceklī, pēc tam pilienus var vienkārši izkratīt.
Tiesa, šis padoms ir piemērots tikai vīriešiem un gadījumā, ja jau ir kāda problēma. Lai no tā izvairītos, vislabāk ir izslēgt faktorus, kas ietekmē iegurņa pamatnes muskuļu vājināšanos. To vidū ir liekais svars, pastāvīgs klepus (piemēram, “smēķētāja klepus”) un pastāvīga smagumu celšana.
Tomēr ar vecumu iegurņa pamatnes muskuļi vājinās jebkurā gadījumā neatkarīgi no to īpašnieku dzimuma. Attiecīgi tas var novest pie “pēdējā piliena” problēmas pat tiem, kuriem nav iepriekš minēto riska faktoru. Daudz drošāk būs rūpēties par sevi jau no mazotnes un sākt stiprināt iegurņa pamatnes muskuļus pēc iespējas agrāk. Šim nolūkam ir izstrādāti ”Kegela vingrinājumi”.
Tajā pašā laikā vienmēr ir vērts paturēt prātā iespēju, ka šāds simptoms – it īpaši sievietēm anatomisko īpatnību dēļ – patiesībā var būt saistīts ar infekcijām vai citām iegurņa pamatnes problēmām. Ja papildus noplūdei pēc iztukšošanas jūtat arī diskomfortu, pilna urīnpūšļa sajūtu un bieži vēlaties doties uz tualeti, tad noteikti nevajadzētu visā vainot vecumu, bet gan vērsties pie ārsta.
Vīriešiem, starp citu, šāda simptoma parādīšanās var liecināt arī par palielinātu prostatu, iekaisumu vai citām slimībām. Tāpēc, ja simptoms parādās bez redzama iemesla (piemēram, stress un steiga, par ko mēs runājām teksta sākumā) un turpina pastāvēt, arī nenāktu par ļaunu veikt pārbaudi.
“Pēdējā piliena” problēma higiēnu neietekmē. Ja tas ir vienīgais, kas jūs uztrauc, tad apakšveļa jāmaina tāpat kā parasti, vismaz reizi dienā. Urīnceļu spilventiņi vai starplikas parasti ir paredzēti, lai absorbētu vairākus simtus gramu mitruma, nevis pāris pilienus, un tos izmanto sievietes, kuras nesen ir dzemdējušas vai ar smagu urīna nesaturēšanu. Tas atšķiras ar to, ka jūs nevarētu novērst tā noplūdi dažādās situācijās: klepojot, smejoties, mēģinot aizturēt vēlmi doties uz tualeti vai guļot.