Pieredzējuši dārznieki bieži krata ar pirkstu, sakot, ka koku balsināšana ir procedūra, ar kuru jāsāk vai jābeidz katru sezonu jūsu dārzā. Lai saprastu, kāpēc ir nepieciešams balsināt kokus, jums jāzina un jāsaprot šīs procedūras būtība. Koku balsināšanas galvenais mērķis ir aizsargāt to mizu, kā arī ārstēt un dezinficēt brūces
Tāpat koku balsināšana pasargā jūsu dārzu ne tikai no dabas kaprīzēm, bet arī no kaitēkļu, patogēnu un dažādu mikrobu pieplūduma. Šī procedūra, kas dažviet jau kļuvusi par tradīciju, ir patiešām sena. Protams, mūsdienās izmantotie rīki krietni atšķiras no agrāk lietotajiem. Lai cik bagātīga būtu koku balsināšanas līdzekļu izvēle, iesācējiem dārzniekiem svarīgākie jautājumi paliek nemainīgi. Kad labāk balsināt kokus? Rudenī vai pavasarī? Kāda sastāva maisījumu labāk izvēlēties? Uz šiem jautājumiem mēs šodien mēģināsim ar jums rast atbildes.
Maisījumi koku balsināšanai
Meklējot iespējas augļu koku balsināšanai, priekšroka parasti tiek dota produktiem, kas satur šādas sastāvdaļas: kaļķi, krītu, ūdens bāzes akrila un emulsijas krāsas koku balsināšanai, PVA līmi, mālu, satrūdējušus kūtsmēslus
Balsinošie maisījumi, kurus varat pagatavot pats
Jūs varat arī mājās sagatavot balsināšanas maisījumu. Šeit ir dažas receptes:
2,5 kg kaļķa, 200 g PVA līmes, 500 g vara sulfāta. Visu samaisa un izšķīdina metāla spainī ar 10 litriem ūdens. Pēc 2-3 stundām jūs varat balsināt augļu kokus.
1 kg satrūdējušu kūtsmēslu, 1 kg kaļķu, 200 g vara sulfāta. Visu lej metāla spainī ar 10 litriem ūdens un samaisa. Pēc tam atstājiet šķīdumu uzbriest 2 stundas un pēc tam varat to lietot.
2 kg dzēstu kaļķu, 1 kg treknu mālu, 250 g vara sulfāta, 1 lāpstiņa kūtsmēslu. Visu aplej ar 10 litriem ūdens, ļauj uzbriest 2 stundas un var lietot.
Koku balsināšana ar emulsijas krāsām
Papildus visām pārējām koku balsināšanas metodēm varat izmantot arī gatavas akrila vai emulsijas krāsas. Tajās jau ir visi nepieciešamie materiāli un elementi, kas pasargās koku no saules un patogēniem. Tomēr šādiem līdzekļiem ir viens trūkums – koku miza zem šādām krāsām praktiski neelpo, tāpēc tos var izmantot tikai pieaugušiem augļu kokiem.
Koku balsināšana pavasarī
Ja esat nolēmis balsināt augļu kokus pavasarī, vislabāk to darīt marta beigās vai aprīļa sākumā. Pats galvenais, lai to visu paspētu izdarīt, pirms nav parādījušās pirmās lapas un augsnē un koku stumbros ziemojošie kaitēkļi nav nonākuši virspusē. Protams, viss ir atkarīgs no pavasara laikapstākļiem un no tā, cik ātri jūsu dārzs pamostas no ziemas miega. Koku pavasara balsināšanas priekšrocības ir šādas:
Pavasarī balsinot augļu kokus, pasargāsiet tos no karstās pavasara saules un bargāka sala. Ja rudenī necīnījāties ar kaitēkļiem, pavasara balsināšana var ļoti veiksmīgi iznīcināt vairākus parazītus, kas guļ zem koka mizas. Balsinātam dārzam vienmēr ir labāks estētiskais izskats. Tas izskatās daudz spilgtāks un pievilcīgāks. Pavasara koku balsināšanas mīnuss ir tāds, ka balsināšana nepasargās jūsu dārzu par 100 procentiem. pret visiem kaitēkļiem. Piemēram, skudras to pilnībā ignorē.
Rūpīgi balsiniet jaunos kokus Ja jūsu dārzs vēl ir ļoti jauns un vēlaties balsināt tā kokus, dariet to uzmanīgi. Šķīdumā esošo kaļķu daudzumu samaziniet uz pusēm vai izmantojiet balsināšanas maisījumus, kas paredzēti tikai jauniem kokiem.
Noslēgumā
Apkopojot, var secināt, ka augļu koku balsināšana viennozīmīgi ir nepieciešama un patiešām noderīga procedūra. Uz jautājumu, kad labāk to izpildīt, varētu atbildēt, ka tas ir tas gadījums, kad, kā saka tautā, putru ar sviestu nebojāsim. Tas nozīmē, ka jūsu augļu koki pateiksies tikai tad, ja nebūsiet slinki un balsināsiet tos gan sezonas beigās – rudenī, gan sezonas sākumā – agrā pavasarī. Protams, ņemiet vērā savu augļu koku vecumu un rūpīgi izvēlieties balsināšanas maisījuma sastāvu un daudzumu.