ASV un to sabiedroto izlūkdienesti sākuši rūpīgāk uzraudzīt jebkuru Krievijas rīcību, kas varētu liecināt par gatavošanos kodolieroču izmantošanai Ukrainā, raksta Politico, atsaucoties uz piecām pašreizējām un bijušajām ASV amatpersonām.
Amerikas izlūkdienestu amatpersonas ir nobažījušās, ka gaidāmā kodoltrieciena pazīmes var parādīties pārāk vēlu. Viņi to skaidro ar to, ka lielākā daļa Krievijas lidmašīnu var piegādāt mazākus taktiskos kodolieročus tāpat kā parastās raķetes. Atšķirībā no ICBM (starpkontinentālās ballistiskās raķetes), kas prasa, lai veselas vienības būtu gatavībā, taktiskās kaujas lādiņus ir grūtāk izsekot.
ASV atzīst, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš šantažē pasauli ar kodolieroču izmantošanu, var diskrēti aizstāt parasto munīciju ar atombumbām. “Mēs to uzmanīgi vērojam,” sacīja ASV valdības amatpersona, kas strādā ar izlūkdienestiem par Krievijas kodolspēkiem. Šim nolūkam tiek izmantoti visi līdzekļi gaisā, kosmosā un kibertelpā.
Rietumu izlūkdienesti izmanto arī komerciālus satelītus, lai filmētu Krievijas vienības, kurām var tikt dota pavēle veikt kodoltriecienu. Rietumi īpaši uzmanīgi vēro Kaļiņingradas apgabalu, kas atrodas starp Poliju un Lietuvu, kur Krievija ir izvietojusi divējāda lietojuma iekārtas un hiperskaņas raķetes.
Pagājušajā nedēļā līdz ar mobilizācijas izsludināšanu Putins paziņoja, ka ir gatavs Ukrainā “izmantot visus mums pieejamos līdzekļus”, tostarp “dažāda veida iznīcināšanas ieročus”. “Tas nav blefs,” uzsvēra Putins. ASV brīdināja Maskavu par šāda soļa “katastrofālajām sekām”, taču publiski atturējās runāt par iespējamo atbildi.
Neskatoties uz Krievijas amatpersonu mēģinājumiem situāciju nedaudz mazināt, Krievijas Federācijas Drošības padomes vadītāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs pasludināja Krievijas tiesības uz kodoltriecienu Ukrainai. “Krievijai ir tiesības nepieciešamības gadījumā izmantot kodolieročus. iepriekš noteiktos gadījumos. Stingrā saskaņā ar valsts politikas pamatiem kodolieroču atturēšanas jomā,” sacīja Medvedevs. Vienlaikus viņš pauda viedokli, ka NATO tiešā veidā konfliktā neiejauksies arī pie šāda scenārija.