Jaunais pavadonis mūsu planētas orbītā uzturēsies ļoti īsu laiku – no 29. septembra līdz 25. novembrim. Eksperti izskaidro, vai to varēs redzēt no Zemes, piemēram, kā Mēnesi.
Drīz Zemei būs jauns kosmosa pavadonis. Tiesa, tas mūsu planētas orbītā uzturēsies tikai īsu laiku – aptuveni divus mēnešus.
Kā raksta Daily Mail, neliels asteroīds veiks vienu apgriezienu ap Zemi, sākot no 29. septembra, un pēc tam dosies uz citiem Saules sistēmas reģioniem.
Mini Mēness
Pirmo reizi astronomi mazo asteroīdu (tikai 10 metrus platu, sauktu par 2024 PT5) pamanīja 7. augustā, izmantojot NASA Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) iekārtu. Sekojot līdzi debess ķermeņa lidojuma trajektorijai, eksperti aprēķināja, ka asteroīds uzkavēsies Zemes gravitācijas laukā līdz 25.novembrim.
Agrīnie pētījumi liecina, ka šis kosmosa iezis nav bīstams mūsu planētai, taču Madrides Komplutensas universitātes asteroīdu dinamikas pētniekiem ir aizdomas, ka tas uz laiku varētu apmesties Zemes gravitācijas laukā.
Saskaņā ar aprēķiniem, kosmosa iezis nokļūs Zemes orbītā laikā no 29. septembra līdz 25. novembrim un pēc tam lidos tālāk cauri Saules sistēmai.
NASA Reaktīvās dzinējspēka laboratorijas (JPL) Zemes tuvumu objektu pētījumu centra direktors Pols Čodas (Paul Chodas) izteicies, ka kosmosa klints varētu būt fragments, kas atdalījies no mūsu īstā Mēness.
Taču Lenss Baners, NASA JPL asteroīdu radaru programmas galvenais pētnieks, nemaz neklasificētu asteroīdu kā “mini-Mēnesi”. Viņš skaidroja, ka kosmiskais ķermenis šoruden noteikti neizdarīs pilnu apgriezienu Zemes-Mēness sistēmā.
Vai to var redzēt no Zemes?
Pētījuma vadošais autors Karloss de la Fuente Markoss Space.com sacīja, ka pagaidu satelīts būs pārāk mazs un blāvs, lai to varētu redzēt ar amatieru teleskopiem vai binokļiem.
“Tomēr objekts atrodas profesionālu astronomu izmantoto standarta teleskopu spilgtuma diapazonā. Lai novērotu šo objektu, nepieciešams teleskops ar vismaz 76 cm diametru, kā arī CCD vai CMOS detektors,” stāstīja eksperts.
Astronomi plāno veikt 2024. gada PT5 spektroskopiskus un fotometriskus novērojumus, lai labāk izprastu tā būtību.
Šis nav pirmais Zemes pagaidu pavadonis
Starp citu, asteroīds 2024 PT5 nav pirmais, kas kādu laiku uzkavējas mūsu planētas tuvumā. Piemēram, asteroīds ar nosaukumu 2020 CD3 “pavadīja” Zemi vairākus gadus pirms planētas orbītas pamešanas 2020. gadā, bet cits asteroīds ar nosaukumu 2022 NX1 kļuva par Zemes “minimēnesi” 1981. un 2022. gadā un atgriezīsies vēlreiz 2051.
Arī pašreizējais satelīts 2024 PT5 atgriezīsies Zemes orbītā, taču nedaudz vēlāk, 2055. gadā.