No trešdienas, 2.novembra, tiks slēgts “graudu koridors” no Ukrainas ostām, kas turpināja darboties, neskatoties uz Krievijas pozīciju.
Turcijas, Ukrainas un ANO delegācijas vienojušās neplānot nekādu kuģu kustību ar pārtiku, paziņoja ANO birojs Apvienotajā koordinācijas centrā (AKC).
Tas ir “pagaidu pasākums”, uzsvēra AKC, piebilstot, ka viņi ir ciešā kontaktā ar Turciju, kas pēc Krievijas demarša darbojās kā vienīgais transporta drošības garants.
Pirmdien aptuveni 12 kuģi atstāja Ukrainas Melnās jūras ostas, neskatoties uz Maskavas protestiem, kas paziņoja, ka izstājas no graudu darījuma pēc Ukrainas uzbrukuma Sevastopolei. Otrdien ANO un Turcijas inspektori pārbaudīja vēl 36 kuģus, nododot ziņojumus Krievijas un Ukrainas pusei.
Taču Turcija, kuras flote pavadīja graudu vedējus uz Bosforu, attīrot kuģu ceļu no mīnām, mainīja savu nostāju pēc Redžepa Tajipa Erdoana sarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
“Graudu darījuma”, kurā pasaules tirgos nonāk 8 miljoni tonnu ukraiņu pārtikas, atsākšana var notikt tikai pēc Sevastopoles uzbrukuma izmeklēšanas”, Putins sacījis Erdoganam, vēsta Kremļa preses dienests.
“Kijevas režīms ar Rietumu kuratoru atbalstu izmantoja Ukrainas graudu transportēšanai izveidoto jūras humāno koridoru, lai veiktu triecienus Krievijas Melnās jūras flotes infrastruktūrai un kuģiem Sevastopolē, kas nodrošināja minētās flotes drošu darbību maršrutā,” sacīja Krievijas prezidents.
Viņš arī uzsvēra, ka paketes līgumu otrā daļa – Krievijas lauksaimniecības produktu un mēslošanas līdzekļu eksporta atbloķēšana uz pasaules tirgiem – nav īstenota.
Dienu iepriekš Krievija sašāva divus civilos ostas velkoņus, kas bija iesaistīti liellaivas pārvadāšanā ar graudiem, ziņoja Ukrainas ”Dienvidi” operatīvā pavēlniecība.
Turpmāka graudu transportēšana ir “riskanta, bīstama un nav garantēta”, brīdināja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.
Viņš uzsvēra, ka Krievija “runā par neiespējamību garantēt kuģošanas drošību” graudu koridora zonā.