Mēneša pārtikas cenu indekss, ko piektdien publicēja Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO), martā pieaudzis par 12,6%, sasniedzot 159,3 punktus, salīdzinot ar 100 punktu vidējo rādītāju 2014.–2016. gadā (atbilstoši inflācijai). Paziņojums un dati apskatāmi Šeit
Pasaules pārtikas preču cenas martā veica ievērojamu lēcienu, lai sasniegtu augstāko līmeni, jo konflikts starp Krieviju un Ukrainu turpina palielināt enerģijas izmaksas un izraisa piegādes ķēdes palēnināšanos.
Tas ir pārliecinoši augstākais kopējais rādītājs indeksa vēsturē, kas pašreizējā formā tika ieviests 1990. gadā.
Visas piecas indeksa apakškategorijas pieauga, un graudu un labības cenas, kas ir lielākā indeksa sastāvdaļa, pieauga par 17,1 procentu. FAO norādīja, ka galvenais šī pieauguma faktors ir tas, ka Krievija un Ukraina ir galvenās kviešu un rupjo graudu ražotājas, un konflikta dēļ to cenas ir pieaugušas. Bažas par ražas apstākļiem Amerikas Savienotajās Valstīs arī bija faktors, sacīja FAO. Tikmēr rīsu cenas, salīdzinot ar februāri, lielākoties nemainījās.
Tikmēr augu eļļām cenas pieauga par 23,2%, pieaugot transportēšanas izmaksām un eksporta samazinājumam, arī Krievijas un Ukrainas konflikta dēļ.
Pārējie apakšindeksi bija augstāki, taču pieauga mazāk dramatiski. Piena produktu cenas pieauga par 2,6%, gaļas cenas pieauga par 4,8%, bet cukura cenas – par 6,7%. Konflikts un ar to saistītie jautājumi arī bija faktori, kas izraisīja šo cenu pieaugumu, sacīja FAO.
FAO pārtikas cenu indekss ir balstīts uz pasaules cenām 23 pārtikas preču kategorijām, kas aptver 73 dažādu produktu cenas salīdzinājumā ar bāzes gadu.