Pāvests Leons XIV īsteno arī plānu uzbūvēt saules enerģijas parku, kas padarītu Vatikānu par pasaulē pirmo oglekļa neitrālo valsti. Trešdien pāvests Leons XIV noturēja tā dēvēto pirmo “zaļo” pāvesta misi, izmantojot jaunu lūgšanu kopumu, lūdzot rūpēties par Dieva radību.
Mise, kas notika Vatikāna jaunā ekoloģiskās izglītības centra dārzos pāvesta vasaras muižā Kastelgandolfo, norādīja uz spēcīgu ekoloģiskās nepārtrauktības līniju ar pāvestu Francisku , kurš vides aizsardzību pasludināja par sava pontifikāta raksturīgāko raksturlielumu.
Privātā mise tika noturēta Laudato Si centrā, kas nosaukts Franciska 2015. gada vides enciklikas vārdā, kurā pirmais pāvests no Globālajiem Dienvidiem kritizēja veidu, kā bagātās valstis un daudznacionālās korporācijas peļņas gūšanas nolūkā izmantoja Zemi un tās visneaizsargātākos cilvēkus.
Pāvests apstiprināja jauno Mises formulu “radības aprūpei”, norādot, ka tā jāpievieno 49 misu sarakstam, kas gadsimtu gaitā ir izstrādātas konkrētai vajadzībai vai gadījumam. Mise ir centrālā pielūgsmes darbība katolicismā, atsaucot atmiņā Jēzus rīcību Pēdējās vakariņās.
Amatpersonas paziņoja, ka tas tika izstrādāts, reaģējot uz lūgumiem, kas izrietēja no Franciska enciklikas, kura ir iedvesmojusi veselu baznīcas kustību un fondu, lai izglītotu, aizstāvētu un sensibilizētu pasauli attiecībā uz Bībelē noteikto aicinājumu rūpēties par dabu.
Ko pāvests Leons XIV ir teicis par klimata pārmaiņām?
Pāvests Leons XIV, vēsturē pirmais ASV dzimušais pāvests, ir norādījis, ka plāno turpināt Franciska ekoloģisko mantojumu.
Ilggadējs misionārs Peru, pāvests Leons XIV, pats savām acīm pieredzēja klimata pārmaiņu ietekmi uz neaizsargātām kopienām, un jau ir atklāti izteicies par nepieciešamību pēc klimata taisnīguma, jo īpaši attiecībā uz pamatiedzīvotājiem.
Vēstījumā baznīcas ikgadējai lūgšanu dienai par radību, pāvests Leons XIV asi kritizēja “netaisnību, starptautisko tiesību un tautu tiesību pārkāpumus, nopietnu nevienlīdzību un alkatību, kas to veicina, kas veicina mežu izciršanu, piesārņojumu un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos”.
Viņš neizteica nekādas divdomīgas norādes par to, kas vai kurš ir vainojams, norādot uz “cilvēka darbības izraisītām klimata pārmaiņām”.
“Pagaidām mēs, šķiet, nespējam atzīt, ka dabas iznīcināšana neietekmē visus vienādi. Kad taisnīgums un miers tiek mīdīti kājām, visvairāk cieš nabadzīgie, marginalizētie un atstumtie,” viņš rakstīja pagājušajā nedēļā publicētajā vēstījumā.
Pāvests Leons XIV virza saules enerģijas parka plānu Vatikānam
Pāvests Leons XIV celebrēja misi sava atvaļinājuma pirmajās dienās Kastelgandolfo, kalna galā esošā pilsētā ar skatu uz Albānas ezeru vēsajos pakalnos uz dienvidiem no Romas. Viņš ieradās svētdien un pavadīs tur sākotnēji divas nedēļas, pirms atgriezīsies Vatikānā un pēc tam augustā dosies atpakaļ uz turieni.
Vēl viens apliecinājums viņa apņēmībai vides jomā ir tas, ka pāvests Leons XIV ir norādījis, ka plāno īstenot vienu no pāvesta Franciska svarīgākajiem ekoloģiskajiem mantojumiem: 430 hektāru liela lauka Romas ziemeļos izbūvi par saules enerģijas parku, kas saražotu pietiekami daudz elektroenerģijas, lai apmierinātu Vatikāna vajadzības un tādējādi padarītu Vatikānu par pasaulē pirmo oglekļa neitrālo valsti.
Amatpersonas norāda, ka attīstībai būtu nepieciešamas investīcijas nedaudz mazāk par 100 miljoniem eiro, un tai ir nepieciešams Itālijas parlamenta apstiprinājums, jo teritorijai ir ekstrateritoriāls statuss, kas ir jāpaplašina.
Pagājušajā gadā Francisks uzdeva Vatikāna amatpersonu komisijai attīstīt Santa Maria di Galeria teritoriju, kas ilgu laiku bija strīdu avots Vatikāna radio torņu izstaroto elektromagnētisko viļņu dēļ.
Pāvests Leons XIV jūnijā apmeklēja šo vietu un nosauca to par “brīnišķīgu iespēju”. Viņš valsts televīzijā RAI sacīja, ka šādas saimniecības izveide “rādītu ļoti svarīgu piemēru: mēs visi apzināmies klimata pārmaiņu sekas un mums patiešām ir jārūpējas par visu radību, kā tik skaidri mācījis pāvests Francisks”.