Pāvests Francisks otrdien vadīja lūgšanu dievkalpojumu, kurā lūdza piedošanu par katoļu baznīcas neveiksmēm, tostarp par garīdznieku attieksmi pret sievietēm un seksuālās vardarbības pārcietušajiem, kad katoļu vadītāji gatavojās sākt mēnesi ilgo samitu. Vatikānā.
Ceremonijā Sv. Pētera bazilikā tika sniegta liecība no vardarbību pārdzīvojušā, kurš simtiem klātesošo bīskapu stāstīja, ka vardarbības skandāli “ir satricinājuši miljonu ticību un aptraipījuši institūcijas reputāciju, no kuras daudzi vēlas saņemt vadību”.
Francisks svētdien atgriezās no ceļojuma uz Beļģiju, kur viņš saskārās ar vienu no visstingrākajām kritikām, kas līdz šim tika saņemtas kādā no viņa ārvalstu braucieniem.
Valsts karalis un premjerministrs mudināja uz konkrētākām darbībām, lai risinātu ļaunprātīgas izmantošanas skandālus, un divu katoļu universitāšu vadītāji nosodīja pāvesta nostāju par sieviešu lomu baznīcā un sabiedrībā.
Otrdienas dievkalpojuma ietvaros septiņi kardināli, kas ir augstākie pēc pāvesta pasaules Baznīcā, kurā ir 1,4 miljardi locekļu, lūdza apžēlošanu par dažādām Baznīcas nepilnībām. Francisks sacīja klātesošajiem, ka viņš pats uzrakstīja lūgumus, “jo bija nepieciešams saukt mūsu grēkus viņu vārdos un uzvārdos”.
Kardināls Šons O’Malijs, atvaļinātais Bostonas arhibīskaps, kurš vada Vatikāna komisiju garīdznieku seksuālās izmantošanas jautājumos, lūdza piedošanu par vardarbību. Kardināls Kevins Farels, bijušais Dalasas bīskaps, kurš vada Vatikāna laju nodaļu, lūdza piedošanu “par visu laiku, kad mēs neesam atzinuši un aizstāvējuši sieviešu cieņu”.
Francisks sacīja, ka dievkalpojuma mērķis ir “sākt dziedēt brūces, kas nekad nesadzīs”.
“Mēs lūdzam piedošanu, jūtot kaunu, tiem, kurus ievainojuši mūsu grēki,” sacīja pāvests.
Trešdien tiek atklāts Vatikāna samits, kas pazīstams kā sinode. Sanāksmē piedalās kardināli, bīskapi un laicīgi cilvēki no vairāk nekā 110 valstīm. Sinodes dalībnieki oktobra beigās balsos par galīgo tekstu, kas var ieteikt doktrinālas izmaiņas.
Iepriekšējā samitā, kas notika pagājušajā gadā, notika diskusijas par tādiem strīdīgiem jautājumiem kā sieviešu ordinācija un svētības viendzimuma pāriem. Taču lielākā daļa šīs asamblejas karstāko jautājumu ir uzticēti pētījumu grupām, kas nākamā gada jūnijā sniegs galīgos ziņojumus Franciskam, kuram šobrīd ir 87 gadi.