Ieroču piegāde Ukrainai uz kara ar Krieviju fona ir “morāli pieļaujama”, jo palīdz aizsargāties pret agresiju, pēc trīs dienu ceļojuma Kazahstānā sacīja pāvests Francisks .
“Tas ir politisks lēmums, ko var pieņemt no morāles viedokļa, pie morāles nosacījuma, šo nosacījumu ir daudz, un mēs varam par tiem runāt. Bet tas ir amorāli, ja ir nodoms izprovocēt vēl lielāku karu, pārdot ieročus vai atbrīvoties no ieročiem, kas vairs nav vajadzīgi, ”sacīja pontifs.
Viņaprāt, aizstāvēties ir likumīgi, tas ir ietverts Romas katoļu baznīcas “taisnīgā kara” principos, kas ļauj proporcionāli izmantot nāvējošus ieročus pašaizsardzībā pret agresornāciju.
“Ir tāds teiciens “mīlestība pret dzimteni”: ja tu kaut ko neaizstāvi, tad nemīli, un ja aizstāvi, tad mīli,” skaidroja Pāvests. Vienlaikus viņš mudināja Kijivu neizvairīties no sarunām ar Maskavu. “Vienmēr ir grūti saprast dialogu ar valstīm, kuras ir sākušas karu… tas ir grūti, bet no tā nevar atteikties,” sacīja Francisks. “Tas smird, bet tas ir nepieciešams,” viņš piebilda (Francisks lietoja itāļu vārdu “puzza” – smaržo vai smird). Viņaprāt, agresori dažkārt nepieņem dialogu, taču tā mēģinājums vienmēr nāk par labu tiem, kas to piedāvā.
Viņš arī ieteica valstīm vairāk domāt par konfliktu cēloņiem. “Visi runā par mieru, 70 gadus ANO ir runājusi par mieru, bet cik daudz karu šobrīd notiek?” Francisks jautāja. Viņš ieroču ražošanu nosauca par “piekrišanu nogalināt” un uzsvēra, ka, ja pasaule neražotu ieročus vienu gadu, tad bada problēma varētu tikt atrisināta.
Saskaņā ar Ķīles Pasaules ekonomikas institūta projektu ”Ukraine Support Tracker” no 24. februāra līdz 3. augustam ASV sniedza Ukrainai militāro palīdzību 25 miljardu eiro vērtībā, ES – 2,5 miljardu eiro apmērā, Lielbritānija – 4,03 miljardus eiro, Vācija – 1,2 miljardu eiro apmērā, Kanāda – par 930 miljoniem eiro, bet Polija – par 1,8 miljardiem eiro.