Pastardienas pulksteņa rādītāji, kas simbolizē globālu katastrofu cilvēcei, palikuši ar rādījumu ”90 sekundes līdz pusnaktij”, otrdien, 23.janvārī, paziņoja ASV žurnāls Bulletin of the Atomic Scientists.
Atomu zinātnieku biļetens, ko 1945. gadā dibināja Alberts Einšteins, Roberts Openheimers un Čikāgas Universitātes zinātnieki, kuri palīdzēja izstrādāt pirmos atomieročus Manhetenas projektā, divus gadus vēlāk izveidoja Pastardienas pulksteni, izmantojot apokalipses (pusnakts) attēlus un mūsdienu kodolsprādziena idiomu (atpakaļskaitīšana līdz nullei), lai paziņotu par draudiem cilvēcei un planētai. Pastardienas pulksteni katru gadu nosaka ”Bulletin ’s Zinātnes un drošības padome”, apspriežoties ar savu sponsoru padomi, kurā ir deviņi Nobela prēmijas laureāti. Pulkstenis ir kļuvis par vispāratzītu indikatoru, kas norāda uz pasaules neaizsargātību pret globālajām katastrofām, ko izraisa cilvēka radītas tehnoloģijas
Vēsturisku briesmu brīdis: vēl ir 90 sekundes līdz pusnaktij
Draudīgās tendences turpina virzīt pasauli pretī globālai katastrofai. Karš Ukrainā un plaši izplatītā un pieaugošā atkarība no kodolieročiem palielina kodolieroču eskalācijas risku. Ķīna, Krievija un Amerikas Savienotās Valstis tērē milzīgas summas, lai paplašinātu vai modernizētu savu kodolarsenālu, palielinot pastāvīgās kodolkara briesmas kļūdu vai nepareizu aprēķinu dēļ.
2023. gadā Zeme piedzīvoja visu laiku karstāko gadu, un masīvi plūdi, savvaļas ugunsgrēki un citas ar klimatu saistītas katastrofas skāra miljoniem cilvēku visā pasaulē. Tikmēr strauja un satraucoša attīstība zinātnēs par dzīvību un citām graujošām tehnoloģijām paātrinājās, kamēr valdības pielika vājas pūles, lai tās kontrolētu.
Zinātnes un drošības padomes locekļi ir bijuši dziļi noraizējušies par pasaules stāvokļa pasliktināšanos. Tāpēc mēs 2019. gadā iestatījām Pastardienas pulksteni no divām minūtēm līdz pusnaktij un 2022. gadā — no 100 sekundēm līdz pusnaktij. Pagājušajā gadā mēs paudām pastiprinātas bažas, pārvietojot pulksteni uz 90 sekundēm uz pusnakti — vistuvāk globālajai katastrofai, kāda jebkad ir bijusi. lielā mērā tāpēc, ka Krievija draudēja karā Ukrainā izmantot kodolieročus.
Šodien mēs atkal iestatījām Pastardienas pulksteni uz 90 sekundēm līdz pusnaktij, jo cilvēce turpina saskarties ar nepieredzētu briesmu līmeni. Mūsu lēmums nav jāuztver kā zīme, ka starptautiskās drošības situācija ir atvieglota. Tā vietā vadītājiem un pilsoņiem visā pasaulē vajadzētu uztvert šo paziņojumu kā stingru brīdinājumu un steidzami reaģēt, it kā šodiena būtu visbīstamākais brīdis mūsdienu vēsturē. Jo tā var arī būt.
Bet pasauli var padarīt drošāku. Pulkstenis var attālināties no pusnakts. Kā mēs rakstījām pagājušajā gadā: “Šajā bezprecedenta globālo apdraudējumu laikā ir nepieciešama saskaņota rīcība, un katra sekunde ir svarīga.” Tā ir arī šodien.
Kodoldraudu daudzās dimensijas
Šķiet, ka ilgstošajam Krievijas karam Ukrainā beigas ir tālu, un joprojām pastāv nopietna iespēja, ka Krievija šajā konfliktā izmantos kodolieročus. 2023. gada februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par savu lēmumu “apturēt” Jauno stratēģisko ieroču samazināšanas līgumu (New START). Martā viņš paziņoja par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā. Jūnijā Putina padomnieks Sergejs Karaganovs mudināja Maskavu apsvērt ierobežotu kodoltriecienu veikšanu Rietumeiropai, lai tādējādi novestu karu Ukrainā līdz labvēlīgam noslēgumam. Oktobrī Krievijas Dome nobalsoja par to, lai atsauktu Maskavas ratifikāciju Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līgumam, jo ASV Senāts turpināja atteikties pat debatēt par ratifikāciju.
Kodolenerģijas izdevumu programmas trīs lielākajās kodolvalstīs — Ķīnā, Krievijā un ASV — draud izraisīt trīspusēju kodolbruņošanās sacensību, jo pasaules bruņojuma kontroles arhitektūra sabrūk. Krievija un Ķīna paplašina savas kodolieroču spējas, un Vašingtonā palielinās spiediens, lai ASV atbildētu ar to pašu.
Tikmēr citas iespējamās kodolkrīzes plosās. Irāna turpina bagātināt urānu līdz gandrīz ieroču kategorijai, vienlaikus apgrūtinot Starptautisko Atomenerģijas aģentūru galvenajos jautājumos. Šķiet, ka centieni atjaunot Irānas kodolvienošanos, šķiet, nedos panākumus, un Ziemeļkoreja turpina būvēt kodolieročus un tāla darbības rādiusa raķetes. Kodolenerģijas ekspansija Pakistānā un Indijā turpinās bez pauzes un ierobežojumiem.
Un karam Gazā starp Izraēlu un Hamas ir potenciāls pāraugt plašākā Tuvo Austrumu konfliktā, kas varētu radīt neprognozējamus draudus reģionālā un globālā mērogā.
Drausmīgas klimata pārmaiņu perspektīvas
2023. gadā pasaule iekļuva neatklātā teritorijā, jo piedzīvoja savu karstāko gadu vēsturē un globālās siltumnīcefekta gāzu emisijas turpināja pieaugt. Gan globālā, gan Ziemeļatlantijas jūras virsmas temperatūra pārspēja rekordus, un Antarktikas jūras ledus sasniedza zemāko ikdienas apjomu kopš satelītu datu parādīšanās. Pasaule jau tagad riskē pārsniegt Parīzes klimata nolīguma mērķi – temperatūras paaugstināšanos ne vairāk kā par 1,5 grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar pirmsindustriālā laikmeta līmeni – nepietiekamu saistību dēļ siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai un nepietiekamas jau uzņemto saistību izpildes. Lai apturētu turpmāku sasilšanu, pasaulei jāsasniedz nulles oglekļa dioksīda emisijas.
Pasaule 2023. gadā ieguldīja rekordlielu summu 1,7 triljonus USD tīrā enerģijā, un valstis, kas veido pusi no pasaules iekšzemes kopprodukta, apņēmās līdz 2030. gadam trīskāršot savu atjaunojamās enerģijas jaudu. Tomēr to kompensēja ieguldījumi fosilajā kurināmā gandrīz USD 1 triljona apmērā. Īsāk sakot, pašreizējie centieni samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas ir ārkārtīgi nepietiekami, lai izvairītos no bīstamas klimata pārmaiņu ietekmes uz cilvēkiem un ekonomiku, kas nesamērīgi ietekmē nabadzīgākos cilvēkus pasaulē. Ja neņem vērā ievērojamo centienu pieaugumu, cilvēku skaits, kas cieš no klimata traucējumiem, nenovēršami pieaugs.
Attīstās bioloģiskie draudi
Revolūcija zinātnēs par dzīvību un saistītajām tehnoloģijām pagājušajā gadā turpināja paplašināties, tostarp īpaši palielinot gēnu inženierijas tehnoloģiju izsmalcinātību un efektivitāti. Mēs izceļam vienu problēmu, kas rada īpašas bažas: jauno mākslīgā intelekta rīku un bioloģisko tehnoloģiju konverģence var radikāli dot cilvēkiem iespēju ļaunprātīgi izmantot bioloģiju.
Oktobrī ASV prezidents Džo Baidens parakstīja izpildrakstu par “drošu, drošu un uzticamu AI”, kas aicina nodrošināt aizsardzību “pret riskiem, ko rada AI izmantošana bīstamu bioloģisku materiālu izstrādei, izstrādājot jaunus spēcīgus standartus bioloģiskās sintēzes skrīningam”. Lai gan rīkojums ir noderīgs solis, tas nav juridiski saistošs. Bažas rada tas, ka lielie valodu modeļi ļauj personām, kurām citādi trūkst pietiekamu zinātību, identificēt, iegūt un izmantot bioloģiskos aģentus, kas kaitētu lielam skaitam cilvēku, dzīvnieku, augu un citiem vides elementiem. Pagājušajā gadā pastiprinātie centieni Amerikas Savienotajās Valstīs pārskatīt un stiprināt riskanto dzīvības zinātnes pētījumu pārraudzību ir noderīgi, taču ir nepieciešams daudz vairāk.
AI briesmas
Viens no nozīmīgākajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem pagājušajā gadā bija ģeneratīvā mākslīgā intelekta dramatiskais progress. Acīmredzamā tērzēšanas robotu sarežģītība, kas balstīta uz lieliem valodu modeļiem, piemēram, ChatGPT, lika dažiem cienījamiem ekspertiem paust bažas par eksistenciāliem riskiem, ko rada turpmāka strauja attīstība šajā jomā. Bet citi apgalvo, ka apgalvojumi par eksistenciālu risku novērš uzmanību no reālajiem un tūlītējiem draudiem, ko AI rada mūsdienās (skatiet, piemēram, “Bioloģisku draudu attīstība” iepriekš). Neatkarīgi no tā, AI ir paradigmatiski traucējoša tehnoloģija; ir jāpaplašina nesenie centieni AI globālajā pārvaldībā.
AI ir liels potenciāls palielināt dezinformāciju un sabojāt informācijas vidi, no kuras ir atkarīga demokrātija. AI atbalstīti dezinformācijas centieni varētu būt faktors, kas neļauj pasaulei efektīvi tikt galā ar kodolriskiem, pandēmijām un klimata pārmaiņām.
AI militārā izmantošana kļūst arvien lielāka. AI jau tiek plaši izmantota izlūkošanā, novērošanā, izlūkošanā, simulācijā un apmācībā. Īpašas bažas rada nāvējoši autonomie ieroči, kas identificē un iznīcina mērķus bez cilvēka iejaukšanās. Lēmumi nodot AI kontrolēt svarīgas fiziskas sistēmas, jo īpaši kodolieročus, patiešām varētu radīt tiešus eksistenciālus draudus cilvēcei.
Par laimi, daudzas valstis atzīst mākslīgā intelekta regulēšanas nozīmi un sāk veikt pasākumus, lai samazinātu iespējamo kaitējumu. Šie sākotnējie soļi ietver Eiropas Savienības ierosināto tiesisko regulējumu, prezidenta Baidena izpildrīkojumu, starptautisku deklarāciju AI risku novēršanai un jaunas ANO padomdevējas struktūras izveidi. Bet tie ir tikai niecīgi soļi; ir jādara daudz vairāk, lai ieviestu efektīvus noteikumus un normas, neskatoties uz biedējošajām problēmām, kas saistītas ar mākslīgā intelekta pārvaldību.
Kā pagriezt pulksteni atpakaļ
Ikviens uz Zemes ir ieinteresēts samazināt globālās katastrofas iespējamību, ko izraisa kodolieroči, klimata pārmaiņas, zinātnes par dzīvību sasniegumi, graujošas tehnoloģijas un plaši izplatītā pasaules informācijas ekosistēmas korupcija. Šiem draudiem atsevišķi un mijiedarbojoties ir tāds raksturs un apmērs, ka neviena tauta vai līderis nevar tos kontrolēt. Tas ir vadītāju un valstu uzdevums, kas strādā kopā, vienojoties, ka kopīgiem draudiem nepieciešama kopīga rīcība. Pirmajam solim, neskatoties uz dziļajām domstarpībām, trim pasaules vadošajām lielvalstīm — ASV, Ķīnai un Krievijai — būtu jāuzsāk nopietns dialogs par katru no šeit izklāstītajiem globālajiem draudiem. Augstākajā līmenī šīm trim valstīm ir jāuzņemas atbildība par eksistenciālajām briesmām, ar kurām pasaule šobrīd saskaras. Viņiem ir spēja izvilkt pasauli no katastrofas sliekšņa. Viņiem tas jādara skaidri un drosmīgi un bez kavēšanās.
Ir 90 sekundes līdz pusnaktij.