Viņi divatā pastaigājās gar mežmalu un akmens sienā ieraudzīja neuzkrītošu bundžu. Kad viņi skārda trauku atvēra, viņi gandrīz nespēja noticēt savām acīm: tajā mirdzēja gandrīz 600 zelta monētas.
Bet tas vēl nav viss. Apmēram metru tālāk abi pārgājiena dalībnieki atrada 16 zelta tabakas kārbas, 10 aproces, no smalka stiepļu sieta izgatavotu maisiņu, ķemmi un ķēdīti ar atslēgu. Priekšmeti atradās metāla kastē un mirdzēja zeltainā krāsā.
Aprakstītais notika Čehijas ziemeļaustrumos un zelta dārgumiem aplēstā vērtība 7,5 miljoni Čehijas kronu, kas atbilst vairāk nekā 300 000 eiro.
Pēc Austrumbohēmijas muzeja ekspertu domām, neticamais atradums datējams ar laiku pēc 1921. gada. Tomēr vecākās monētas datējamas ar 1808. gadu. Kopumā eksperti saskaitīja tieši 598 zelta monētas, kas bija glīti iepakotas vienpadsmit auduma ruļļos. Tās sver gandrīz četrus kilogramus un nāk no Francijas, Beļģijas, Osmaņu impērijas, Austroungārijas un bijušās Dienvidslāvijas.
Dārgums tika atklāts februārī, bet tikai tagad Austrumbohēmijas muzejs Kēniggrēcā publiskoja iespaidīgo atradumu. Pārgājēji bija atveduši monētas un priekšmetus turp, kur tie kopš tā laika ir droši glabāti un pašlaik tos pārbauda eksperti.
Kā dārgums nokļuva sienā? Tas joprojām nav skaidrs. Viens ir skaidrs: Čehijas Republikas Milzu kalnu pakājes apgabalu 20. gadsimta 20. un 40. gados raksturoja dziļas pārmaiņas – kari, deportācijas un valūtas reformas. Kā Radio Prague International paskaidroja muzeju eksperts Miroslavs Novāks, krīzes laikā daudzi cilvēki apraka savus aktīvus.
“Nenoteiktības pilnos laikos cilvēki vēlējās saglabāt savu zeltu – cerībā to vēlāk atgūt,” sacīja eksperts. Bet acīmredzot tas nekad nav noticis.