Asteroīda 2024 YR4 sadursmes ar Zemi iespējamība, ko 2024. gada decembrī atklāja Čīles astronomi, ir niecīga. Tā uzskata ”Torino (Turīnas) asteroīdu bīstamības skalas” autors, Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta planetoloģijas profesors Ričards Binzels.
Torino skala parāda debess ķermeņa teorētisko bīstamību Zemei. Aprēķini liecina, ka 2024. gada YR4 ir 1,3% iespēja sadurties ar mūsu planētu 2032. gadā, 21. decembrī, tajā pašā dienā, kad 2012. gadā tika prognozēts pasaules gals “pēc maiju kalendāra”.
Tomēr 1,3 ir augstākā vērtība, kas jebkad reģistrēta Torino skalā. Tomēr, lai būtu pilnīga pārliecība par sadursmi, tai vajadzētu būt 8-9, skaidro Binzels. Pēc viņa teiktā, Tunguskas meteorīts būtu uzrādījis 8 pēcTorino skalas – ja tāda toreiz būtu pastāvējusi.
“Tas notiek reizi miljonos gadu un varbūt pat reizi 50 miljonos gadu un teorētiski pat reizi 100 miljonos gadu. Tādējādi ik pēc miljona gadu pastāv iespēja sastapties ar šādu objektu. Atkal labas ziņas cilvēcei – mēs neredzam objektus Torino mērogā ar koeficientu 9 vai 10 pietiekami liela izmēra. <…> Tādu draudu nav. Mēs jau esam izpētījuši visus lielos objektus, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka ieradīsies asteroīds un iznīcinās mūs kā dinozaurus. Un tūkstošiem jau izpētīto objektu sadursmes ar Zemi iespējamība nākamajos 100 vai simtos gadu laikā nav lielāka par nulli,” sacīja zinātnieks.
Viņš gan teica, ka šī bija tikai otrā reize, kad viņa izstrādātais rādītājs pārsniedz 1.
“Bet es domāju, jo tālāk, jo vairāk šādu objektu atradīsim, jo teleskopiem beidzot ir iespēja skatīties tālumā, tālāk kosmosā un novērot mazākus objektus – pateicoties tehnoloģijām. Taču šie objekti vienmēr ir bijuši kosmosā – nav tā, ka tie vienkārši būtu parādījušies no nekurienes. Un tāds objekts kā 2024 YR4 nonāk planētas redzes laukā apmēram reizi mēnesī. Un šāds objekts tuvojas tuvāk nekā Mēness, un tas ir diezgan biežs stāsts. Mēs vienkārši iepriekš neredzējām šos objektus, bet tagad mēs varam tos redzēt, pateicoties uzlabotajām tehnoloģijām. Un jo tālāk, jo vairāk šādu objektu būs, un mēs par tiem uzzināsim agrāk,” uzskata planetologs.