Bobijs, retās Rafeiro do Alentejo šķirnes tīršķirnes tēviņš, dzīvoja Portugālē un nomira 2023. gada oktobrī. Pēc īpašnieka teiktā, viņš bija 31 gadu un 163 dienas vecs. 2023. gada februārī Ginesa rekordu grāmata viņu atzina par vecāko dzīvo suni uz Zemes. Tomēr tagad tiek apšaubīts Bobija vecums.
Bobija vecums pārsteidza daudzus ekspertus. 31 gads sunim ir kā teikt par cilvēku, ka viņam ir 200 gadu. Viens no pirmajiem, kam radās šaubas par Bobija vecumu, bija veterinārārsts Denijs Čemberss, Lielbritānijas Karaliskās veterināro ķirurgu koledžas padomes loceklis. “Neviens no maniem kolēģiem veterinārārstiem netic, ka Bobijs patiešām bija 31 gadu vecs,” viņš teica.
Čembers savā praksē ir saskāries ar gadījumiem, kad suņi nodzīvo līdz sirmam vecumam, taču tie, kā likums, pieder pie mazākām šķirnēm un atšķirībā no Bobija, tiem nav liekais svars. Tātad, saka Čembers, “tas ir vēl pārsteidzošāk, ka viņš dzīvoja gandrīz trīs reizes ilgāk nekā vidējais suns.” Čembers arī atzīmē, ka īpašnieki dažkārt nav pārliecināti par sava suņa precīzu vecumu un klīniskajās piezīmēs norādītais datums var nebūt precīzs.
2023. gada decembrī medijs Wired publicēja stāstu par neiespējamību noteikt precīzu Bobija vecumu, lai gan viņa dzimšanas datums tika apstiprināts Portugāles valdības mājdzīvnieku datubāzē.
Wired žurnālists Mets Reinolds nolēma izpētīt situāciju un nosūtīja vairākas vēstules Ginesa rekordu grāmatas administrācijai, kas Bobiju atzina par vecāko suni pasaulē. Tajā pašā laikā autors nosūtīja pieprasījumu SIAC – Portugāles mājdzīvnieku informācijas sistēmai, kur viņam tika paziņots, ka Bobijs reģistrēts 2022.
“Dzīvnieka īpašnieks norādīja, ka tas ir dzimis 1992. gadā, bet mums nav datu, kas varētu apstiprināt vai atspēkot šo apgalvojumu,” Portugālē pastāstīja žurnālistam.
Ginesa rekordu grāmatā teica, ka viņi veic pārbaudi. “Mēs esam nolēmuši uz laiku pārtraukt “vecākā dzīvā suņa ” un “vecākā suņa visu laiku” ierakstu ierakstīšanu, līdz lietas kļūs skaidrākas,” laikrakstam The Times sacīja Ginesa rekordu pārstāve .
Ko saka eksperti?
Reinoldss sazinājās ar ekspertiem par ilgmūžīgiem suņiem, lai saņemtu komentārus. Ungāru etoloģe (etoloģija ir disciplīna, kas pēta dzīvnieku uzvedību) Eniko Kubinji uzskata, ka Bobijam, tāpat kā citiem ilgdzīvojošiem suņiem, ir ļoti grūti noteikt precīzu vecumu. Daži īpašnieki neziņo par savu suņu nāvi, tāpēc klīnikās var būt uzskaitīti arī suņi, kuru vecums ir 40 gadi. Tāpēc bez pārbaudāmiem dokumentiem ir grūti ticami noteikt šādu suņu vecumu.
Bobija gadījumā Kubinji starp aizdomīgajām pazīmēm atzīmēja, ka viņam ir liekais svars. Pēc viņas teiktā, suņi ar lieko svaru reti nodzīvo līdz sirmam vecumam. Vēl viena apšaubāma pazīme ir atšķirības kažoka krāsā suņa fotogrāfijās: 1999., 2016. un 2022. gada fotogrāfiju salīdzinājums neļāva ekspertiem pārliecināties, ka fotogrāfijās ir viens un tas pats dzīvnieks. 1999. gada fotoattēlā sociālo tīklu lietotāji pamana ķepu balto krāsu, savukārt vēlākos kadros tās ir tumšas.
Vecākā suņa titulu tagad var iegūt Spike, čivavas jauktenis no Ohaio, kurš tika atzīts par vecāko suni tikai divas nedēļas pirms titula ieguvēja Bobija.
Bobijs visu savu dzīvi nodzīvoja Conqueiros ciemā Portugāles rietumu krastā kopā ar Kosta ģimeni. Saimnieki viņa ilgmūžību saista ar savdabīgu uzturu (Bobijs ēda tikai cilvēku paštaisītu pārtiku) un pastaigām “mierīgā, rāmā vidē” bez uzraudzības. Tagad Bobija īpašnieks atturas no komentāriem žurnālistiem.