Mazā akmens izmēri ir tikai 5,8×4,58×3 milimetri. Tas ir tik reti sastopams minerāls, ka visā pasaulē ir atrasts tikai viens tā eksemplārs.
To sauc par kyawthuite (cha-too-ite), niecīgs, dzeltenbrūns grauds, kas sver tikai trešdaļu grama (1,61 karāts). No pirmā acu uzmetiena jūs to varētu sajaukt ar dzintaru vai topāzu; bet nepretenciozajam minerālu plankumam ir neizmērojama vērtība.
Pašu akmeni 2010. gadā Čaung-gyi tirgū Mjanmā iegādājās gemologs Kyaw Thu, kurš uzskatīja, ka neapstrādātais dārgakmens ir minerāls, ko sauc par šeelītu. Tomēr pēc tam, kad viņš papētīja akmeni, viņš saprata, ka skatās uz kaut ko neparastu.
Nespējot saskaņot minerālu ar kaut ko zināmu, viņš nosūtīja to uz Amerikas Gemoloģijas institūta (GIA) laboratoriju Bangkokā, Taizemē. Tur mineralogi varēja saistīt akmeni ar sintētisko BiSbO 4 – bismuta antimonātu – lai gan ar formulu Bi 3+ Sb 5+ O 4 dabā vēl nekad nav atrasts.
“Tas ir pirmais pasaulē. Tas nav atrodams citās valstīs,” 2016. gadā The Myanmar Times sacīja Thu.
“Studējot dabā un iegādājoties akmeņus no Khanae tirgus, varēju teikt, ka šis akmens bija nedaudz dīvains, un es to nopirku. Tad, kad es sasniedzu Jangonu, es to pārbaudīju un konstatēju, ka tas tā nav. jebkurš cits dārgakmens, ko mēs jebkad esam atraduši.”
Par pašu akmeni mēs neko daudz nezinām. Tam ir piesātināta oranža krāsa ar sarkanu nokrāsu un baltu svītru; Tāda ir pulvera krāsa, ko dārgakmens ražo, velkot pa rupju virsmu. Tam ir arī dobi, cauruļveida ieslēgumi, ko sauc par ešelona vēnām, ko izraisa bīdes spriegums, kas liecina par tā dabisko veidošanos.
Ģeologi domā, ka tas, iespējams, bija ar magmatisko izcelsmi, iekļaušana parastajā vulkāniskā iežu veidā, ko sauc par pegmatītu, kas ir izplatīts reģionā, kur akmens tika atrasts. Tāpat kā granīts, pegmatīta sastāvs ir līdzīgs augļu kūkas sastāvam, kurā ir sajaukti dažādi minerāli; parasti pegmatītā var atrast lielus dārgakmeņu kristālus.
Titāna, niobija, volframa un urāna pēdas kyawthuite atbilst pegmatīta veidojumam. Turklāt eksperimenti laboratorijā liecina, ka bismuta antimonīta kristāli veidojas augstā temperatūrā, kas atbilst magmas temperatūrai. Tā kā minerāls šķiet tik reti sastopams, iespējams, ir citi īpaši apstākļi, kā tas veidojas, taču mēs nezinām, kas tie ir.
Kyawthuite vērtība pašlaik ir uzskaitīta kā nenovērtējama. Pasaulē otrais retākais dārgakmens, minerāls, ko sauc par painītu, tiek novērtēts no 50 000 līdz 60 000 USD par karātu.
Pasaulē vienīgais zināmais kyawthuite gabals pašlaik droši atrodas Losandželosas apgabala Nacionālajā vēstures muzejā.