Bezemisiju automobiļu popularitāte strauji pieaug, taču elektrisko transportlīdzekļu vadīšana ir gandrīz neiespējama vietās ar ierobežotu uzlādes infrastruktūru. Stella Terra varētu to mainīt. Par to raksta CNN
Haki zaļā SUV izmanto saules paneļus uz tās slīpā jumta, lai uzlādētu elektrisko akumulatoru, kas nozīmē, ka tas var nobraukt lielus attālumus, pilnībā izmantojot saules enerģiju.
Eindhovenas Tehnoloģiju universitātes (TUE) studentu komanda uzbūvēja “pasaulē pirmo bezceļu ar saules enerģiju darbināmo transportlīdzekli”, kas varētu palīdzēt savienot attālos apgabalus, “kur ceļi ir mazāk attīstīti un energotīkli nav tik uzticami”, un palīdzētu ar ārkārtas palīdzību un piegādēm, saka Thieme Bosman, komandas menedžeris.
Komanda šomēnes testēja transportlīdzekli Marokā, nobraucot vairāk nekā 1000 kilometrus starp valsts ziemeļu krastu un Sahāras tuksnesi dienvidos.
“Marokā ir ļoti daudz dažādu ainavu un dažādas virsmas diezgan īsā attālumā,” saka Bosmans, piebilstot, ka automašīna tika pārbaudīta “uz jebkura veida virsmas, ar kuru varētu saskarties šāda automašīna.”
Automašīnas maksimālais ātrums ir 145 kilometri stundā. Saulainā dienā tā akumulatora darbības rādiuss ir aptuveni 710 kilometri uz ceļiem un aptuveni 550 kilometri bezceļā, atkarībā no virsmas. Mākoņainos apstākļos komanda lēš, ka attālums varētu būt par 50 kilometriem mazāks.
Bosmans atzīmēja, ka transportlīdzeklis braucienā ir izrādījies par vienu trešdaļu efektīvāks, nekā gaidīts, un ka tā vieglā konstrukcija mazināja iespēju iestrēgt nelīdzenā reljefā un mazāk noslogoja tā balstiekārtu.
Elektriskie SUV ir smagāki par standarta elektriskajiem transportlīdzekļiem, un to darbināšanai ir nepieciešami lielāki, smagāki akumulatori.
“Tur, kur SUV tirgū pašlaik tiek ieviesti jauninājumi iepriekšējos modeļos, mēs patiešām sākam no nulles un visu projektējam paši,” saka Bosmans. Transportlīdzekļa svara samazināšana bija ļoti svarīga, un 22 studentu komanda koncentrējās uz to, lai katrs elements būtu īpaši efektīvs. Tikai 1200 kilogramu un Stella Terra sver par aptuveni 25% mazāk nekā vidējais vidēja izmēra SUV .
Aerodinamiskais dizains arī samazina pretestību un komanda izmantotā būvē izmantoja “vieglus un izturīgus” kompozītmateriālus, lai samazinātu svaru, saka Bobs van Ginkels, Stella Terra tehniskais vadītājs.
“Viena no augšpusē esošo saules paneļu priekšrocībām ir tā, ka mums var būt daudz mazāks akumulators, jo mēs uzlādējamies braukšanas laikā,” piebilst van Ginkels.
Ar saules enerģiju darbināmu apvidus auto var pārvietoties bezceļa apstākļos un bez nepieciešamības izveidot uzlādes punktus, saka van Ginkels. Vienīgais ierobežojums, viņš saka, ir “ko jūs darīsit, kad vēlaties gulēt?”
Lai atbildētu uz šo jautājumu, Stella Terra balstās uz ideju par ar saules enerģiju darbināmu dzīvojamo furgonu, kas iepriekš ražots universitātē, un dizaineri padarīja apvidus auto elementus apdzīvojamus lielos attālumos, vairāku dienu braucienos: piemēram, automašīnas sēdekļi ir pilnībā noliecami, lai izveidotu gultu. Kad automašīna stāv, saules paneļus var pagarināt, lai maksimāli palielinātu uzlādi, vienlaikus dubultojot to kā nojumi.
Bosmans saka, ka komanda izstrādāja arī ļoti efektīvus saules paneļu pārveidotājus, kas, viņaprāt, varētu būt noderīgi plašākai saules enerģijas nozarei.
Pēc apvidus auto prototipa atklāšanas septembrī, komanda devās uz Maroku, lai pārbaudītu automašīnu dažādos bezceļa apstākļos.
Sākot no Tanžeras, komanda šķērsoja nelīdzeno Rifa kalnu grēdu, kur straujie kāpumi un nobraucieni pārbaudīja Stella Terra pirmajā bezceļa izaicinājumā.
Dodoties uz dienvidiem caur Fesu, komanda izmēģināja automašīnu pa kalnu takām Mideltā – vienā no Marokas augstākajām pilsētām – un noslēdza savu braucienu Sahāras tuksnesī, izaicinot Stella Terra pa brīvākām, smilšainām trasēm.
Brauciena sākumā viņi cieta neveiksmi, kad salūza stūres sistēma, taču viņi varēja atrast jaunas detaļas un salabot transportlīdzekli vietējā darbnīcā.
Bosmans teica, ka ceļojuma svarīgākais punkts bija “milzīgais ainavu un virsmu klāsts, uz kura esam bijuši. Katra braukšanas stunda ir bijusi pilnīgi atšķirīga. Tas patiešām ļāva mums daudz pārbaudīt, taču arī komandai tas ir bijis neticams ceļojums.
Braucienu neietekmēja masīvā zemestrīce, kas skāra Maroku septembra sākumā, taču, tā kā katastrofa ļoti ietekmēja valsti, Stella Terra komanda nolēma apvienot spēkus ar Sarkano Krustu kopfinansēšanas kampaņā, lai palīdzētu cietušajiem.