Globālās naftas pārstrādes jaudas saskaras ar pieaugošām problēmām dīzeļdegvielas ražošanā. Šāda veida degvielas rezerves pasaulē ir ārkārtīgi zemā līmenī pieaugošā pieprasījuma un piedāvājuma trūkuma apstākļos. Par to ziņo Bloomberg .
OPEC+ līderu Saūda Arābijas un Krievijas īstenotie naftas ieguves samazinājumi situāciju tikai saasināja, jo šāda veida naftas galvenokārt tiek izmantotas dīzeļdegvielas ražošanai. 5. septembrī abas valstis paziņoja, ka pagarinās ražošanas ierobežojumus līdz gada beigām, kad pieprasījums pēc dīzeļdegvielas parasti pieaug. OPEC+ kurss neļaus strauji palielināt piegādes pasaules tirgum. Tas savukārt sāka paātrināt inflāciju, pievienojot tai jaunu impulsu, jo ekonomika sāka piedzīvot grūtības ar loģistiku un rūpniecību.
Karstie vasaras laikapstākļi ziemeļu puslodē daudzām naftas pārstrādes rūpnīcām ir likuši darboties lēnā tempā, atstājot krājumus kritiski zemā līmenī. Pandēmijas dēļ tirgū arī trūkst jaudas. Tajā pašā laikā pieprasījums pēc reaktīvo dzinēju degvielas un benzīna strauji palielinājās pēc ierobežojumu atcelšanas un jau tuvojas pirmspandēmijas līmenim. Pagājušajā ceturtdienā dīzeļdegvielas nākotnes līgumi ASV sasniedza 140 USD, kas ir absolūts rekords šajā gadalaikā. ES šajā pašā laika posmā dīzeļdegvielas cenas pieauga par 60 % , skaidro izdevums.
Ekspertus arvien vairāk satrauc situācija dīzeļdegvielas tirgū. “Mēs riskējam, ka tirgū turpināsies saspringums, jo īpaši attiecībā uz destilātiem, pirms ziemas mēnešiem,” sacīja Torils Bosoni no Starptautiskās Enerģētikas aģentūras.
“Rafinēšanas uzņēmumi saskaras ar izaicinājumiem, lai apmierinātu pieprasījumu,” apstiprināja Callum Bruce no Goldman Sachs. Pēc viņa teiktā, viņiem jāapmierina krasi pieaugušais pieprasījums pēc reaktīvo dzinēju degvielas un benzīna, atstājot dīzeļdegvielu malā.
“Problēma ir vairāk saistīta ar piedāvājuma, nevis pieprasījuma problēmu,” saka Eugene Lindell no konsultāciju uzņēmuma FGE. Viņš atzīmē, ka krājumi Eiropā ir kritiski zemā līmenī, jo vasarā radās problēmas naftas pārstrādes rūpnīcās, bet Ķīnas un Krievijas dīzeļdegvielas eksporta plāni ir nepietiekami, lai kompensētu iztrūkumu.