Kopš kara sākuma ir pagājuši 11 mēneši – un 2023. gada 24. janvārī rietumvalstis paziņoja par modernu tanku nodošanu Ukrainai. Pirms tam Spiegel, atsaucoties uz saviem avotiem, rakstīja, ka Vācijas valdība ilgi vilcinās ar šo lēmumu: viņi baidījās nodot Ukrainai pārāk daudz ieroču, lai neprovocētu Krieviju uz vēl vērienīgākām militārām operācijām. Bez Vācijas piekrišanas citas valstis nevarēja nodot Vācijā ražotos Leopard tankus. Militārais eksperts Kirils Mihailovs pastāsta par jauno piegāžu nozīmi Ukrainai.
Vācija paziņoja par tanku kompānijas piegādi – tas ir 10-15 tanki. Tajā pašā laikā Ukraina runāja par nepieciešamību pēc 300 tankiem. Sanāk, ka viņi piešķīra daudzkārt mazāk nekā vajadzēja?
Piegādes uz Ukrainu sastāv no dažādām sastāvdaļām. Ir 14 britu “Challenger” tanki, ir aptuveni 30 amerikāņu tanki “Abrams” (The Wall Street Journal, The Washington Post un Politico rakstīja par gatavību pārvest Abrams, ir vācu “Leopard”. Paredzams, ka tiks piegādāti vēl aptuveni simts “Leopardu” no citām valstīm. Turklāt Polija paziņoja par T-72 tanku brigādes piegādi. Summā tas jau ir līdzīgs skaitlim, par kuru runāja Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs.
Kāpēc Leopard un Abrams tanki ir tik labi?
Tie tika radīti cīņai ar padomju tankiem aukstā kara laikā. Viņiem ir labas bruņas, iekšā tie ir daudz ietilpīgāki nekā, piemēram, padomju tanki, kurus taisīja mazus un zemus, lai būtu grūtāk trāpīt ar ieročiem. Tajā pašā laikā bruņu raķešu sistēmas joprojām veiksmīgi trāpīja tām, bet mazie izmēri rada diskomfortu apkalpei.
Mūsdienu “Leopard” un “Abrams” ir aprīkoti ar efektīvu ugunsdrošības sistēmu un, kas ir ļoti svarīgi, termovizoriem. Tas ļauj cīnīties ar ienaidnieku naktī vai tad, ja ienaidnieks slēpjas, piemēram, meža stādījumos. Augsta datorizācija un uzlabota izpratne par situāciju kaujas laukā dod tankiem priekšrocības salīdzinājumā ar lielāko daļu tanku, ko Krievija pašlaik izmanto.
Mūsdienu tanki ir grūti vadāmi, bija ziņas, ka būtu nepieciešami apmēram seši mēneši, lai iemācītos tos pārvaldīt. Vai tas nozīmē, ka šie tanki labākajā gadījumā tiks izmantotas tikai vasarā?
Ukraiņi ir ārkārtīgi motivēti. Mēs redzam, ka viņi gatavojās strādāt pie citām sistēmām daudz ātrāk, nekā bija norādīti termiņi. Līdz ar to var sagaidīt, ka tanki frontē ieradīsies pavasarī.
Tiesa, joprojām ir svarīgi, vai būs problēmas ar tanku sagatavošanu rūpnīcās un to piegādi, jo nav skaidrs, kādā stāvoklī tie ir šobrīd.
Vai īpašie tanki palīdzēs Ukrainai noturēt frontes līniju, vai arī tos var izmantot uzbrukumā?
Tanks ir universāls ierocis. To var izmantot gan aizsardzībai – ienaidnieka bruņutehnikas iznīcināšanai, gan ofensīvai – ienaidnieka cietokšņu apspiešanai vai operācijai operatīvajā telpā (brīva vieta aiz pārrautām aizsardzības līnijām) vai ienaidnieka aizmugurē.
Tankiem ir augsta manevrēšanas spēja, tostarp nelīdzenā reljefā, spēcīgas bruņas, kas aizsargā pret ievērojamiem draudiem kaujas laukā, un liela kalibra lielgabals, kas ļauj apspiest ievērojamu daļu ienaidnieka aizsardzības vai bruņumašīnu. It īpaši, ja runa ir par mūsdienu tankiem, piemēram, “Abrams” vai “Leopard” modifikāciju 2A6. Zaļužnija nosaukto tanku skaitu var diezgan efektīvi izmantot ofensīvai, vismaz vienā no virzieniem.
Ukraina izmantoja granātmetējus, lai uzspridzinātu Krievijas tankus kara sākumā. Cik neaizsargāti ir vācu leopardi un amerikāņu Abrams?
Var strīdēties ar apgalvojumu, ka krievu tanki tika uzspridzināti ar granātmetējiem. Ievērojama daļa tanku, ko Krievija zaudēja, vienkārši tika atstāti kaujas laukā. Lielu lomu spēlēja degvielas trūkums un problēmas ar loģistiku Krievijas ofensīvas laikā. Tanki, kas palika izslēgti un nevarēja pārvietoties bez degvielas, kļuva neaizsargāti pret Ukrainas artilērijas un prettanku sistēmām.
Ja Ukrainai izdosies izveidot loģistikas ķēdes, tad tanku manevrētspēja var paglābt no ienaidnieka uzbrukumiem. Leopards un Abrams ir mazāk neaizsargāti pret Krievijas Lancet bezpilota lidaparātiem
Tiek pieņemts, ka kopā ar tankiem kājnieki darbosies arī uz modernām kaujas mašīnām, piemēram, Bradley vai Marder. Tie palīdzēs cīnīties pret prettanku raķešu sistēmām.
Par tanku nodošanu Ukrainai ziņots 24.janvārī, dienā, kad apritēja 11 mēneši kopš kara sākuma. Vai tajā ir kāda simbolika?
Es nedomāju. Visticamāk, NATO valstu vadītāji saprata, ka Ukrainai jāuzvar tieši ar militāriem līdzekļiem. Ne tikai atvairīt Krievijas ofensīvu, bet arī nodrošināt savas uzbrukuma darbības un okupēto teritoriju atbrīvošanu. Domāju, ka šī izpratne palīdzēja mainīt situāciju ar ieroču piegādēm.
Kādas prognozes varat izteikt tuvākajai nākotnei frontē?
“Krievi var mēģināt ātri virzīties uz priekšu, pirms Ukraina saņems modernus tankus. Mēs jau redzam mēģinājumus veikt uzbrukuma operācijas Zaporižjes virzienā.
Arī ukraiņi var mēģināt attīstīt ofensīvu. Viņi zina, ka iespējamie bruņumašīnu zaudējumi tuvākajā laikā tiks papildināti ar piegādēm no Rietumiem. Var pieņemt, ka operācijas frontē tiks aktivizētas tuvākajā laikā. Abas puses centīsies izstrādāt uzbrūkošas darbības, lai pārņemtu iniciatīvu.