Greznais nekustamais īpašums, kuru Kazahstānas eksprezidenta vecākā meita Dariga Nazarbajeva pirms diviem gadiem aizstāvēja Lielbritānijas tiesā, tagad ir pārdošanā. Nazarbajeva sabiedrībā neparādījās aptuveni trīs mēnešus – pēc asiņainajiem janvāra notikumiem Kazahstānā, aiz kuriem daudzi novērotāji saskatīja cīņas par varu pazīmes, viņa pameta parlamentu, bez amatiem palika vēl vairāki bijušā valsts vadītāja tuvi radinieki, un daži atrodas apcietinājumā.
Privāta nekustamo īpašumu kompānijas datubāzē ir parādījusies savrupmāja ar četrām dzīvojamām istabām, septiņām guļamistabām un sešām vannas istabām prestižā Londonas rajonā, klusā ielā ar skatu uz Highgate Golf Club. Paziņojumam par izpārdošanu pievienota interjera fotogalerija, detalizēts plānojums un pat 3D video tūre.
Apzeltītas mēbeles, cēlkoka kāpnes, ēdamistabas zona ar stikla jumtu un baseins ar biljarda zāli. 765 kvadrātmetri. Četru līmeņu māja Denwood Road tiek pārdota par deviņiem miljoniem mārciņu. Tas ir par 300 tūkstošiem mārciņu mazāk nekā cena, par kādu 2008.gadā to nopirka čaulas kompānija, kas, kā vēlāk izrādījās, patiesībā bija Dariga Nazarbajeva.
Tas, ka īpašuma patiesā īpašniece ir eksprezidenta meita, kļuva zināms 2020. gadā. Savrupmāju un divus citus īpašumus Londonā konfiscēja Lielbritānijas noziedzības apkarošanas aģentūra NCA saskaņā ar orderi par nezināmas izcelsmes bagātību. Īpašuma īpašnieces Dariga Nazarbajeva un viņas dēls Nurali Alijevs tiesā norādīja, ka mājas iegādātas par godīgi nopelnītu naudu, savas prasības pamatojot ar dokumentiem no Kazahstānas. Konkrēti, saskaņā ar Nazarbajevas advokātu teikto, māju, kas tagad ir pārdošanā, iegādājās viņu klients, izmantojot ieņēmumus no Kazahstānas cukura ražotāja Kant akciju pārdošanas.
Nazarbajevas pārstāvji stāstīja, ka viņas bijušais vīrs Rahats Alijevs (atrasts miris Vīnes cietumā 2015. gadā pēc vairākus gadus ilgas konfrontācijas ar Nazarbajevas bijušo sievastēvu) šīs akcijas atdevis Nazarbajevai saistībā ar šķiršanos 2007. gadā un, ka Kazahstānas varas iestādes neidentificēja tos kā “daļu no iespējamiem noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem”. Juristi tiesas sēdē norādīja, ka Nazarbajeva ir neatkarīga, veiksmīga uzņēmēja un “viena no daudzajām uzņēmējām, kas guvušas labumu no Kazahstānas ekonomikas reformām”, tostarp cukura nozarē.
Rezultātā tiesa Londonā uzskatīja par nepietiekamiem izmeklēšanas iestāžu argumentus, kas apgalvoja, ka nekustamais īpašums Londonā izmantots netīrās naudas atmazgāšanai. Arests no mājas tika atcelts.
Kad tieši Denwood Road savrupmāja tika piedāvāta pārdošanai un kādu iemeslu dēļ tā tiek pārdota, nav zināms. Nav arī skaidrs, vai Nazarbajeva joprojām ir īpašniece. Nekustamo īpašumu kompānija Winkworth uz šādiem jautājumiem neatbild.
Dariga Nazarbajeva sabiedrībā nav parādījusies kopš pagājušā gada beigām. Viņas atrašanās vieta nav zināma. Pēc janvāra notikumiem viņa pazuda no redzesloka. Masveida pret valdību vērstie protesti, kas gada sākumā izcēlās gāzes cenu kāpuma dēļ, pārauga nemieros, to dalībnieku dusmas galvenokārt bija vērstas pret gandrīz 30 gadus valsti valdījušā Nursultana Nazarbajeva politisko mantojumu, totālu korupciju un sociālā netaisnība.
Nazarbajeva meita, apakšpalātas deputāte, parlamenta sēdes nav apmeklējusi kopš janvāra: sākumā viņas palīdze stāstīja, ka sievietei ir COVID-19, pēc tam tika ziņots, ka viņa paņēmusi atvaļinājumu par saviem līdzekļiem. Nazarbajevai 2. martā beidzot tika atņemts mandāts. Viņa norādīja, ka pati atkāpās no amata, nolemjot “pilnībā pievērsties sociālajām, humanitārajām, kultūras un labdarības aktivitātēm”. Neilgi pirms tam viņa tika izslēgta no valdošās partijas politiskās padomes.
Dariga Nazarbajeva savulaik tika uzskatīta par sava tēva mantinieci. Pēc Nursultana Nazarbajeva atkāpšanās 2019. gadā viņa meita kļuva par Senāta spīkeri, ieņemot otro vietu valsts amatu hierarhijā. Taču gadu vēlāk Nazarbajevas protežē pārtrauca Nazarbajevas parlamentārās pilnvaras, viņa pameta Senātu, bet pēc dažiem mēnešiem viņa iekļuva Mazhilī partijas vēlēšanu sarakstā, kuru tobrīd vadīja viņas tēvs. Palātas deputāta krēslā viņa noturējās aptuveni gadu.
Dariga Nazarbajeva ir vecākā no trim Nursultana un Sāras Nazarbajevas meitām. Padomju laikos viņa absolvējusi Kazahstānas Valsts universitātes Vēstures fakultāti, studējusi Maskavas Valsts universitātes aspirantūrā. Darigai Nazarbajevai ir politikas zinātņu doktora grāds.
Pēc janvāra notikumiem vadošos amatus zaudēja arī citi bijušā prezidenta ģimenes locekļi un cilvēki no viņa apkārtnes, daži tika arestēti.
Arī Kazahstānas nacionālā uzņēmuma vadītāja amatu atstājušais Kairats Šaripbajevs, kuru sauc par Darigas Nazarbajevas otro vīru. Dimašs Dosanovs, Nazarbajeva jaunākās meitas Alijas vīrs, tika atlaists no KazTransGas vadītāja amata. Timurs Kuļibajevs, Nazarbajeva vidējais znots, atkāpās no Atamekenas Uzņēmēju palātas prezidija priekšsēdētāja amata.
Darigas Nazarbajevas radinieks, uzņēmējs Kairats Boranbajevs, kura meita bija precējusies ar nelaiķi Aisultanu Nazarbajevu, tika apcietināts. Boranbajevs tiek apsūdzēts par “liela mēroga piesavināšanos valsts sektorā”. Apcietinājumā atrodas arī Nazarbajeva brāļadēls Kairats Satibaldijs, viņš tiek turēts aizdomās par piesavināšanos un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Arestēta Satybaldi sieva, kuru apsūdz reiderismā.
Nazarbajeva radinieku atkāpšanās no augstiem amatiem un eksprezidenta pozīcijas vājināšanās – janvārī Kazahstānas prezidents Tokajevs vadīja Drošības padomi, spēcīgu konstitucionālo struktūru, kuru Nazarbajevam bija tiesības vadīt uz mūžu (Nazarbajevam šīs tiesības tika atņemtas pēc fakta), kas veicina spekulācijas par iespējamu konfliktu starp bijušā prezidenta apkārtni un viņa pēcteča cilvēkiem. Nazarbajevs un Tokajevs paziņoja, ka konfrontācijas nav.
Savukārt februārī Lielbritānijas parlamenta sienās tika aktualizēts jautājums par sankcijām pret korumpētajiem “kazahu kleptokrātiem”. Divdesmit astoņus cilvēkus, tostarp Darigu Nazarbajevu un citus Nazarbajevu radiniekus, deputāte Mārgareta Hodža nosauca par elites pārstāvjiem, kas bagātinājušies ar “tautai nozagtajiem” līdzekļiem.