Frāze “Ukrainas IPOC” ir kļuvusi par lamu vārdu Runet Z segmentā – ikviens, kurš runā pret karu un varas iestādēm, automātiski var tikt turēts aizdomās par darbu Informācijas un psiholoģisko operāciju centrā jeb IPOC (krievu valodas abreviarūta CIPsO).
Šajā rakstā pastāstīsim, ko šī struktūra patiesībā dara, kas to kontrolē un kādu lomu tā spēlē karā ar Krieviju. To uzzināt palīdzēs kāds bijušais IPOC darbinieks, kurš turpina dienēt Ukrainas armijā, bet citā vienībā, kā arī citi ar šo jomu saistīti eksperti.
Leģendas par IPOC
Ir diezgan grūti atrast pat vienkāršu šīs struktūras aprakstu Runet, meklējot “IPOC” – pirmā meklēšanas lapa ir pārpildīta ar Z vietņu virsrakstiem, piemēram, “Ukrainas botu ferma”, “infosabotieri”, “Ukrainas IPOC cenšas biedēt krievus”, “kā tas krīt krieviem uz nerviem” vai “kā atpazīt ekstrēmistus”.
Tiesa, šo rakstu autori paši biedē krievus. Piemēram, RIA Novosti piedēvē IPOC arī “informācijas izmešanu” arī “telefonu terorismu” un “krāpšanu ar bankas kartēm ”. Cits Kremļa propagandas medijs Regnum runā par iespējamu Ukrainas IPOC kūdīšanu Krievijas pensionāru un bērnu dedzināšanai.
Odiozais televīzijas kanāla Ren-TV vadītājs Igors Prokopenko, kurš specializējas pseidozinātnēs, faktu manipulācijās un pēdējos gados anti-Rietumu un anti-Ukrainas propagandā, veselu raidījuma “Militārais noslēpums” epizodi veltīja “ ekstrēmistiem ” no IPOC. Propagandists saista arī banku krāpšanu ar IPOC darbu un iesaka, reaģējot uz “bankas zvaniem”, uzdot jautājumu par Krimas piederību, kam it kā vajadzētu mulsināt zvanītāju un izvest no psiholoģiskā līdzsvara.
Tīmekļa vietne “Vojennoje pravo” uzskata, ka Ukrainas IPOC ir izveidojuši amerikāņi “informatīvajai un psiholoģiskajai karadarbībai pret Krieviju”.
Galvenais ir veikt izmetienu
Pretkaru noskaņoto krievu un vispār protesta uzskatu pilsoņu runās saīsinājums “IPOC” gandrīz nekad neparādās, taču Z-sabiedrības vidē tas ir nostiprinājies. Spriežot pēc šī saīsinājuma vaicājumu dinamikas Google tīklā, var redzēt strauju intereses pieaugumu par to uzreiz pēc kara sākuma, kā arī fiksētu maksimumu – no 25. septembra līdz 1. oktobrim: jāuzsver, ka tas ir pirmajā nedēļā pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā.
“IPOC nopelnīja daudz punktu no mūsu daļējas mobilizācijas,” sacīja Z-kiberizmeklētājs Igors Bederovs. “Mūsu cilvēki jau tā sliecas neuzticēties varas iestādēm, bet te tam ir pienests milzīgs skaits “viltojumu”. Tas iedragāja morāli, un cilvēki aizbēga no valsts.
Bijušais Ukrainas IPOC darbinieks apgalvo, ka centra darbinieki tiešām daudz strādājuši pie mobilizācijas tēmas. “Šādos gadījumos kvalitāte var ciest, bet galvenais ir laikus izmest vismežonīgākos ziņojumus, kas var būt diezgan efektīvi,” viņš saka.
Pēc “IPOC” pieprasījuma vietnē VKontakte ir vairāk nekā 20 tūkstoši ierakstu. Vairums no tiem ir mēģinājumi jebkādus “viltus” par Krievijas armiju un valdību izskaidrot ar Ukrainas departamenta darbu. Piemēram, kopš 6. septembra sociālajos tīklos klīst viltots dokuments par gaidāmo mobilizācijas vilni, ko it kā parakstījis Šoigu . Ierakstu autori ir pārliecināti, ka runa ir par Ukrainas informatīvajām un psiholoģiskajām operācijām.
Tomēr sociālo tīklu lietotāji IPOC darbiniekus tur aizdomās ne tikai par viltojumu darbu: nodaļas nosaukums ir kļuvis par vispārpieņemtu lietvārdu un tiek lietots pat tur, kur saturs vienkārši novirzās no Kremļa naratīva.
“Viņi (Z-patrioti) paši nesaprot, kur IPOC strādā un kur ne – viņi uztver jebkuru ziņu plūsmu kā IPOC darbības rezultātu,” saka bijušais Ukrainas 72. Informācijas un psiholoģisko operāciju centra darbinieks.
Viņaprāt, tas tikai apgrūtina ukraiņu speciālistu darbu, jo viņiem ir rūpīgāk jāpārdomā operācijas, lai Z-auditorijai vismaz uzreiz neradītu aizdomas, ka Ukrainas spēki virza vienu vai otru naratīvu.
Kas ir IPOC un no kurienes tas nāk?
IPOC nozīmē “informācijas un psiholoģisko operāciju centrs”. Pirms runāt par centru, jātiek skaidrībā, par kādām operācijām ir runa. Saskaņā ar American Dictionary of Military Termins, psiholoģiskās informācijas operācijas (PIO) ir plānotas darbības, lai nodotu konkrētu informāciju ārvalstu auditorijai, lai ietekmētu viņu jūtas, motīvus un ārvalstu valdību, organizāciju, grupu vai indivīdu darbības.
Neskatoties uz to, ka pats informatīvi psiholoģisko operāciju jēdziens sākts lietot 20. gadsimta otrajā pusē, psiholoģiskajam aspektam politiskajos un militārajos konfliktos bija liela nozīme arī tālā pagātnē. Jau 500. gadā pirms mūsu ēras ķīniešu komandieris Sun Tzu ieteica “iznīcināt visu labo, kas ir ienaidniekam, ievilkt savus izcilos pārstāvjus noziedzīgās darbībās, lai padarītu tos par apsmieklu visas sabiedrības priekšā”. 4. gadsimtā pirms mūsu ēras Aleksandrs Lielais, lai ieņemtu okupētās teritorijas, atstāja tur savus ļaudis, kuru uzdevums bija izplatīt grieķu kultūru.
Viens no modernākiem un tipiskākiem psiholoģisko operāciju piemēriem ir Spānijas pilsoņu karš 20. gadsimta 30. gados, kura laikā nacionālistu ģenerālis Kveipo del Lano katru dienu parādījās radio, iebiedējot nemierniekus ar fizisku vardarbību un solot atbrīvošanu no atbildības tiem, kas to veiks.
IPOC pasaulē
Pazīstamākā aģentūra, kas iesaistīta IPOC, ir ASV Bruņoto spēku 4. Psiholoģisko operāciju grupa (PSG). Tā radās 1967. gadā Indoķīnas kara laikā un laika gaitā ir paplašinājusies, iekļaujot štābu, štāba uzņēmumu un sešus bataljonus, kas darbojas visā pasaulē. Iestādes funkciju loks ir plašs: propagandas materiālu izplatīšana, speciālistu sagatavošana iedziļināšanai konkrēta reģiona vidē, kā arī armijas nodrošināšana ar informāciju, analīzi un uzziņu materiāliem.
4. PSG piedalījās visās ASV bruņoto spēku militārajās kampaņās. Arī Dienvidslāvijā 1999. gadā, Afganistānā kopš 2001. gada un Irākā kopš 2003. gada. Daudzi eksperti 4. ASV PSG sauc par standartu starp visām šāda veida struktūrām.
Līdzīgi departamenti pastāv daudzās citās valstīs, tostarp Vācijā, Lielbritānijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Dienvidkorejā un Krievijā.
IPOC Ukrainā
72. Informācijas un psiholoģisko operāciju centrs tika izveidots 2003. gadā Sevastopolē Ukrainas Jūras spēku sastāvā. Pirms Krimas aneksijas IPOC nodarbojās ar informācijas un psiholoģisko apdraudējumu identificēšanu un novēršanu valsts jūras spēkiem, kā arī nodrošināja tos ar informāciju un analīzi.
Tajos gados centrs sastāvēja no piecām nodaļām: analītiskā departamenta, uzraudzības un speciālo darbību nodaļas ar informācijas atbalsta grupas, drukātās propagandas nodaļas un informācijas un telekomunikāciju tehnoloģiju nodaļas.
2014.gadā IPOC darbinieki bija vieni no pēdējiem, kas turēja līniju Krievijas militārpersonu īstenotās Krimas aneksijas laikā, līdz 22.martā okupanti sagrāba struktūras ēku. Pēc tam nodaļa pārcēlās uz Brovari.
Bijušais 72. IPOC darbinieks pastāstīja, ka kopš 2014. gada centrs ir daļa no Ukrainas bruņoto spēku Speciālo operāciju spēku (SSO) struktūras. Pēc viņa teiktā, katrā ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem saistītajā nodaļā ir arī atsevišķi, “pavadoši” IPOC centri, taču tās ir mazākas vienības.
Pēc viņa teiktā, līdz 2014.gadam “centrs neko “zobainu” nepārstāvēja, tāpēc arī notika reforma, kurā vienība tika izņemta no Jūras spēku speciālajiem spēkiem.” Viņš apstiprināja, ka IPOC nodošana Speciālo operāciju pavēlniecības pārziņā un funkcionalitātes paplašināšana notikusi Krievijas iebrukuma Krimā un Donbasā dēļ.
“Kaut kur no 2016. gada SSO sāka kļūt par spēcīgu struktūru, tajā sāka ieguldīt finanšu un cilvēkresursus, tostarp IPOC. Pirms tam nodaļai nebija nekādu skaļu darbību,” sacīja bijušais centra darbinieks.
Sarunu biedrs atzīst, ka IPOC, neskatoties uz modernizāciju, joprojām ir daudz izaugsmes punktu. Viņaprāt, viss ir atkarīgs no resursiem – naudas un speciālistiem. “Mums bieži gadījās, ka cilvēks vada projektu un pēc tam nolemj, ka nevēlas kalpot vai tiek pārcelts – nepārtrauktības trūkuma dēļ projekts iet bojā, viss sākas no nulles. Nav cilvēku, nav naudas – ir “jāatrod” līdzekļi caur brīvprātīgajiem vai no valsts finanšu iestādēm,” viņš precizē.
Kā vēsta Krievijas propagandas mediji, IPOC ietilpst četri centri, darbinieku skaits tiek lēsts līdz 600 cilvēkiem. 2017. gadā prokrieviskie ”Beregini” hakeri publicēja dosjē par centra darbiniekiem, uzlaužot viena populāra Ukrainas medija vietni.
Krievijas varas iestādes un propaganda apgalvo , ka pēc Krimas sagrābšanas 72. IPOC tika radikāli reformēts, modernizēts un paplašināts “ar ASV atbalstu”, pēc tam organizācija tika pārstrukturēta, lai specializētos darbā pret Krievijas Federāciju. Pēc Kremļa propagandas domām, tieši 72. IPOC ir atbildīgs par sabiedrisku objektu viltus mīnēšanas vilni 2019.–2020. gadā Krievijā, kā arī viltojumiem par nāves gadījumu skaitu Kemerovas tirdzniecības centrā “Zimņaja višņa” 2018. gadā.
Ar kādām operācijām nodarbojas 72. IPOC?
Eksperti min piemērus vairākām, viņuprāt, IPOC organizētām veiksmīgām operācijām. “Nesen uz Krievijas pozīcijām (frontē Ukrainā) tika izšauta skrejlapas. Tur bija kaut kas līdzīgs: “Kamēr tu šeit cīnies, Ibrahims drāž tavu sievu.” Šis ir viens no tipiskiem un ne sliktākajiem piemēriem.
Viņš skaidroja šīs operācijas efektivitāti ar “prezentācijas vienkāršību”, tiešu triecienu mērķauditorijai – etnisko krievu brigādei, kuru varētu izprovocēt “musulmaņu faktors”.
“Ja tur sēž krievi un slāvi, tad vārds “Ibrahim” viņus ietekmē spēcīgāk nekā musulmaņu faktors uz pašiem musulmaņiem. Patiesībā, ja šajā brigādē būtu čečeni, tad uz viņiem šīs skrejlapas neatstātu būtisku iespaidu,” skaidroja sarunu biedrs.
Vēl kā vienu Ukrainas IPOC darba piemēru organizācijas bijušais darbinieks nosauca izsaukumu Ārkārtas situāciju ministrijas Pleskavas departamentam drona uzbrukuma laikā vietējai lidostai. “Puiši piezvanīja vietējai Ārkārtas situāciju ministrijai, jautāja, kas tur notika, un uzzināja, cik lidmašīnu viņi sabojājuši,” viņš sacīja. Vēlāk Ukrainas izlūkdienesti paziņoja par četru militāro transporta lidmašīnu IL-76 iznīcināšanu.
Eksperti identificē vairākus galvenos informācijas un psiholoģisko operāciju mērķus: pārliecināt ienaidnieku, sēt bailes un paniku un pēc tam pastiprināt šīs emocijas.
“Uzdevumi ir vienādi, plus vai mīnus: mainīt pašreizējo ienaidnieka psiholoģisko stāvokli. Jebkuras šādas izmaiņas ir emocionāla viļņošanās, kas darbojas kā pluss,” skaidro 72. IPOC bijušais darbinieks. – Psihe kļūst nestabila, to ir vieglāk ietekmēt. Pat ja jūs nesasniedzāt vēlamo efektu, bet izraisījāt kaut kādas emocijas, tas ir labi – tas iestrēdās ienaidnieka galvā.
IPOC Krievijā
Krievijas armijā oficiāli ietilpst psiholoģisko operāciju vienības (PPO). Viņu uzdevums ir psiholoģiski ietekmēt ienaidnieka spēkus. Līdzīgas vienības pastāvēja arī padomju laikos, piemēram, Sarkanās armijas politiskā pārvalde. Tā pati struktūra vēlāk nodarbojās ar padomju propagandu Afganistānas kara laikā. Pašreizējā PPO sastāv no galvenās mītnes, redakcijas un tipogrāfijas, iespieddarbu un citu propagandas produktu izplatīšanas nodaļas, mutvārdu propagandas nodaļas, propagandas nodaļas radio un televīzijas kanālos un nodaļas darbam internetā. telpa.
Ukrainas medijos par veiksmīgāko PPO darba periodu tiek uzskatīts 2014.–2022. gads – laika posms no iebrukuma Krimā un Donbasā līdz pilna mēroga karam Ukrainā, taču šīs darbības atbalsis joprojām ir manāmas. Īpaši jāatzīmē informatīvajā telpā izmestie naratīvi: “Ukraina apšauj sevi”, “Azova ir nacisti”, “Kijiva Odesā nogalināja neapbruņotus cilvēkus” un citām līdzīgām tēzēm. Tajā pašā laikā Ukrainā gadu gaitā ir izveidots desmitiem prokrievisku Telegram kanālu tīkls, kas nereti prezentēja PPO reklamētos naratīvus.
Pēc ekspertu teiktā, Krievijas IPOC aktīvi strādā arī pēc pilna mēroga iebrukuma, pievēršot uzmanību Ukrainas iekšējai darba kārtībai: “Es redzu, kā PPO ir kļuvis aktīvāks pret mūsu skandāliem, piemēram, kad policija nošāva. šoferi Dņipro. Viņiem ir arī divas iecienītākās tēmas – militārie komisāri un korupcija. Tiklīdz parādās ar šo tēmu saistīti skandāli, viņi to izmanto: paņem daļu patiesās informācijas, pēc tam sagroza to un noved līdz absurdam.
Pēdējā pusotra gada laikā krievi Ukrainas informatīvajā laukā popularizējuši arī naratīvus “Kur tu biji astoņus gadus?”, “Mēs nezinām visu patiesību”, “Zelenskis ir narkomāns”, “Zelenskis nopludina Zalužniju” un citi.
Kurš IPOC ir efektīvāks – Ukrainas vai Krievijas?
Bijušais Ukrainas 72. IPOC darbinieks struktūras efektivitāti vērtē kā sešus no desmit punktiem. Pie trūkumiem viņš atzīmē personāla, pieredzes un politiskās iniciatīvas trūkumu. Viņš kā piemēru min Krievijas IPOC, kas sadalīts trīs līmeņos – operatīvajā, taktiskajā un stratēģiskajā vienībās. Pēc viņa teiktā, Ukrainai ir “labas operatīvās un taktiskās operācijas, bet gandrīz nav stratēģisku, galvenokārt starptautisku auditoriju”. Eksperts apgalvo, ka Krievijas IPOC “ļoti labi strādā Eiropā un Āfrikā” un lielu uzmanību pievērš aktivitātēm ārvalstīs, kas Ukrainā “nav pat tuvu”:
“Šeit efekts ir kā žurnālistikā: kurš pirmais piecēlās, tas dabū čības. Pat ja informācija ir nepareiza, pirmais runātājs jau ir paņēmis daļu auditorijas sev, jo viņš tā teica. No mūsu puses mums ir jācīnās pretī – jāatbild uz IPOC ar pret-IPOC, tas ir, jādara daudz labāk, lai atrunātu auditoriju, kas jau ir saņēmusi pirmo ziņojumu.
Atbildot uz jautājumu par Krievijas IPOC darba panākumiem, eksperts uzsver, ka tie “ir diezgan neveikli kvalitātes ziņā”, un kā priekšrocību izceļ darbības mērogu. Pēc viņa teiktā, Krievijas centri ņem ar skaitu, “pārslogojot ar milzīgu informācijas apjomu”, kas arī var ietekmēt, jo “mūsu informācijas pārslodzes laikā jums nav laika nodarboties ar primārajiem avotiem”.
“Es redzēju, ka viņu (krievu) viltojumi sasniedz pat ģenerāļu līmeni – neskatoties uz šo “izmetienu” acīmredzamību. Es redzēju, kā Ukrainas bruņoto spēku vadība dalījās ar šo informāciju savā starpā. Tas man bija pārsteigums – varbūt tāpēc, ka jūtu, kur tas ir viltots un kur nē. Bet kaut kā viņi (Krievijas IPOC) atrod veidus, kā sasniegt Ukrainas bruņoto spēku augstāko vadību un iestādīt tur viltojumus. Pirms visi saprot, ka tas ir viltojums, paiet laiks – kādam būs laiks to izlasīt un apšaubīt,” skaidro 72. IPOC bijušais darbinieks.
Tomēr Ukrainas informācijas un psiholoģiskās operācijas liek Krievijas varas iestādēm reaģēt, jo tās draud destabilizēt Krievijas sabiedrību. Krievijas Valsts domes deputāts Sultāns Hamzajevs pat rakstīja apelācijas sūdzību FSB un Ģenerālprokuratūrai ar lūgumu pārtraukt Ukrainas IPOC darbu. Viņš arī paziņojis par 70 tūkstošu kontu esamību sociālajos tīklos, kas, pēc viņa teiktā, ir daļa no Ukrainas IPOC un caur kuriem tiek mēģināts ietekmēt krievu viedokli.