Ātrās un nesāpīgās ”Vāgnera” sacelšanās beigas radīja daudz jautājumu. Ja Prigožins tik viegli padevās, kāpēc tas viss sākās? Skaidrs ir viens: privātas militārās kompānijas vadītājs gatavojās gājienam uz Maskavu, taču ātri padevās. Kam tas bija paredzēts?
Oficiāli Dmitrijs Peskovs ziņoja, ka Prigožins un viņa padotie vienkārši saņēma drošības un neaizskaramības garantijas. Tas ir, piektdienas-sestdienas notikumi tiek oficiāli izdzēsti no vēstures. Un tas ir ļoti dīvaini. Prigožins esot atteicies no savām prasībām, bet pēc sarunām ar diktatoru Lukašenko mierīgi devies uz Baltkrieviju. Tomēr šķiet, ka lēmumi ir pieņemti. Taču publiski par tiem vēl nav runāts. Tam ir iemesli.
Aizkulisēs arvien vairāk tiek apspriests Tulas apgabala gubernatora Alekseja Djumina liktenis. Pēdējos gados viņš tiek uzskatīts par Vladimira Putina favorītu. Vakardiena parādīja, ka Djumina autoritāte ir ļoti augsta. Iespējams, viņš var ieņemt Krievijas aizsardzības ministra amatu.
Kas ir zināms par Alekseju Djuminu un, kāpēc viņš tiek uzskatīts par galveno sāncensi uz Šoigu vietu un pēc tam, iespējams, arī Putina pēcteci, paanalizēsim šajā rakstā.
Nācis no spēka bloka dzimtas
Visa Djumina karjera tika veidota tiesībaizsardzības iestādēs līdz viņa politiskās karjeras sākumam 2016. gadā.
23 gadu vecumā pēc paziņas ieteikuma viņš noslēdza līgumu ar Federālo drošības dienestu (FSB), kur ieņēma amatu prezidenta komunikāciju nodaļā. Pēc tam viņu pārcēla tieši uz prezidenta drošības dienestu (FSO), kur viņš tikās arī ar Vladimiru Putinu.
Djumins uzreiz spēja iekarot Putina pilnīgu uzticību. Grūti pateikt, kas tieši izraisīja šādas emocijas Krievijas prezidentā pret jauno speciālistu. Taču līdz šai dienai valsts vadītāja tuvākajā lokā ir ļoti maz politiķu ar tādu uzticības līmeni. Viņš saprot, cik liels pagodinājums tas viņam bija. Bijušais FSO darbinieks skandālos neiekļūst un viņam ir ļoti laba reputācija ne tikai prezidenta administrācijā, bet arī parasto cilvēku vidū. Par gubernatoru pozitīvas atsauksmes raksta vismaz Tulas apgabala iedzīvotāji, par kuru viņš ir atbildīgs 7 gadus.
Djumina “laimīgā stunda” pienāca 2014. gadā. Tad viņš tika iecelts Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) vadītāja vietnieku, Speciālo operāciju spēku komandiera amatā. Viņš vadīja bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča evakuācijas operāciju. Vēlāk kļuva zināms, ka tieši Djuminam bija galvenā loma Krimas okupācijā jeb pievienošanā Krievijas Federācijai tā paša gada martā. Divus mēnešus no 2015. gada decembra līdz 2016. gada februārim viņš ieņēma aizsardzības ministra Šoigu vietnieka amatu.
Pēc divu gadu darba aizsardzības sistēmā viņu nolēma pārcelt uz politisko jomu. Djumins tika iecelts par Tulas apgabala gubernatora pienākumu izpildītāju, pēc tam viņš divreiz tika ievēlēts attiecīgajā amatā 2016. un 2021. gadā.
Pēdējos gados Tulas apgabala gubernators pastāvīgi ir bijis starp pieciem efektīvākajiem Krievijas reģionu vadītājiem.
Djuminu ģimenes finanses
Saskaņā ar Djumina jaunāko ienākuma nodokļa deklarāciju (par 2021. gadu), viņa ģimene ir diezgan turīga. Pagājušajā gadā gubernators nopelnīja 8 miljonus rubļu, bet viņa sieva 9 miljonus. Djuminu ģimenei pieder dzīvoklis (344 kv.m), dzīvojamā ēka (153 kv.m), pirts (109 kv.m), 2 autostāvvietas un zemes gabals. Ierēdņa sieva brauc ar 2018. gada Range Rover, savukārt pats Djumins izmanto 2008. gada Toyota Land Cruiser.
Daži mediji kļūdaini raksta, ka Djumina sievai Olgai pieder bizness. Vienā no intervijām viņa stāstīja žurnālistiem, ka strādā par finanšu direktori privātā uzņēmumā. Kurā, gubernatora sieva neprecizēja.
Vienīgais no Djuminu ģimenes, kuram ir bizness, ir viņa jaunākais brālis Artjoms.
Pēc publiskajiem datiem viņš ir 4 uzņēmumu dibinātājs. To akciju vērtība ir 2,3 miljardi rubļu. Zīmīgi, ka pagājušajā gadā šie uzņēmumi zaudēja 40% no savas vērtības. Krituma iemesls nav zināms.
Artjoms Djumins ir greznas savrupmājas īpašnieks elitārajā Rubļovkā. Tikai viena zemes gabala, uz kura atrodas gubernatora brāļa māja, izmaksas ir 155 miljoni rubļu. Mājas vērtība gan tiek lēsta 2-3 reizes dārgāka. Aprēķināts, ka brāļa dzīvesvieta viņam izmaksājusi 450–600 miljonus rubļu.
Djumina loma ”Vāgnera” dumpja miermīlīgā atrisināšanā
Djumins pazīst Prigožinu kopš Putina prezidentūras pirmajiem gadiem. Valsts vadītājam patika tikties ar augsta ranga viesiem modīgajā “pavāru” restorānā “New Island”. Savulaik tur viesojās arī bijušais SVF vadītājs Mišels Kamdess, bijušie Francijas un ASV prezidenti Žaks Širaks un Džordžs Bušs.
Šādi svarīgi notikumi bija droši jāapsargā. Tāpēc Djumins pastāvīgi sazinājās ar uzņēmuma īpašnieku Jevgeņiju Prigožinu.
Vēlāk viņu ilggadējā pazīšanās palīdzēja Prigožinam citā jautājumā. Tieši tajā laikā, kad Djumins ieņēma augstu amatu GRU, “pavārs” savā paspārnē pārņēma privātu militāro uzņēmumu, kas vēlāk kļuva pazīstams kā “Wagner”. Pateicoties ciešajiem kontaktiem ar GRU, Prigožina grupa saņēma vērtīgus izlūkdatus.
Vakar no rīta Prigožins paziņoja, ka viņa konvojs dodas uz Maskavu. Viņas ceļš veda cauri Voroņežas, Ļipeckas, Tulas un Maskavas apgabaliem. Visas dienas garumā gaisā karājās jautājumi: kurš apturēs Prigožinu? Kurp varētu doties “Vāgnera” PMK algotņi? Protams, daudzi domāja, ka Tulas reģionā Djumins viņus nelaidīs. Bet tieši tur nemiernieki nesastapa nekādu pretestību. Viņi bez problēmām varēja nokļūt Maskavas reģionā.
Ap to laiku parādījās ziņas, ka Djumins risina sarunas ar Prigožinu. Avoti stāstīja, ka Tulas apgabala gubernators pilnā aizsargapģērbā devies uz tikšanos ar Prigožinu. Pēc stundas parādījās ziņas, ka ”Vāgnera” vadītājs ierobežo sacelšanos: viņš pavēlēja kaujiniekiem atgriezties pastāvīgajos izvietošanas punktos.
Oficiāli tas noticis, pateicoties Baltkrievijas Republikas prezidenta Aleksandra Lukašenko miera uzturēšanas iniciatīvai. Bet vai tiešām tā ir?
Daudzas lietas vedina domāt, ka tieši Aleksejs Djumins ir galvenais spēlētājs, kurš spēja mierīgi atrisināt situāciju. Gubernatora preses dienests šo informāciju noliedza.
Tagad daudzi viņam pareģo Krievijas aizsardzības ministra amatu. Un tas var ļoti ticami arī notikt. Djumins ir kompromisa kandidāts gan Kremlim, gan Prigožinam. Varbūt tieši šis nosacījums bija piemērots ”Vāgnera” PMK vadītājam, un viņš apturēja gājienu uz Maskavu.
Katrā ziņā ne velti pēdējos 7 gadus klīst tikai runas, ka Djumins tiek uztverts nopietni kā pašreizējā Krievijas prezidenta pēctecis. Kāpēc viņš 7 gadus tika “marinēts” par ne tā bagātākā reģiona gubernatoru? Uz šo jautājumu ir atbilde no avotiem Kremlī: tādā veidā viņš tika sagatavots politiskai karjerai. Viņam ir jāiziet cauri pareizajiem sabiedriskās karjeras posmiem, sākot no apakšas.
Šķiet, ka Djumina nākošā “laimīgā stunda” ir tepat aiz stūra. No visām pusēm viņš ir kompromiss un piemērota reitinga figūra Pat ja arī ne šoreiz, Djumins joprojām ir Kremļa favorīts un agrāk vai vēlāk ieņems svarīgu valstisko amatu.