Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes likumsargi aizturējuši piecus telefonkrāpnieku līdzdalībniekus jeb “naudas mūļus”, kuri bija gatavojušies saņemt skaidru naudu, kas izkrāpta no Teikas mikrorajona iedzīvotājas. Sirmgalve noticējusi izplatītai telefonkrāpnieku leģendai, ka viņai it kā zvanot no policijas, un viņas tuvinieks iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, tāpēc esot jāsamaksā nauda, lai netiktu uzsākts kriminālprocess.
Visi aizturētie “naudas mūļi” ir Latvijas valstspiederīgie, viņu vidū arī nepilngadīgas personas, kurām tagad draud kriminālatbildība.
Šā gada 27. novembrī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļa sadarbībā ar Rīgas Ziemeļu pārvaldi, strādājot telefonkrāpšanu apkarošanas jomā, nonāca pa pēdām “naudas mūļiem” jeb izkrāptās naudas pārvietotājiem.
Šoreiz noziedznieki apmānījuši 94 gadus vecu Teikas mikrorajona iedzīvotāju. Viņa bija noticējusi nezināma zvanītāja stāstam, ka zvanot no policijas un viņas tuvinieks iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā. Rīkojoties pēc noziedznieku norādēm, sieviete jau bija sagatavojusi naudu, ko nodot taksometra vadītājam, lai pēc krāpnieku izplānotās shēmas tālāk tā tiktu nogādāta “naudas mūļiem”.
Valsts policijas darbinieki laicīgi ieradās pie sirmgalves un izjauca noziedznieku plānu. Likumsargi todien, 27. novembrī, aizturēja četrus šajā lietā iesaistītus “naudas mūļus”. Savukārt 3. decembrī aizturēts piektais “naudas mūlis”.
Noziedznieku izveidotā shēma paredzēja nodot naudu no viena “mūļa” citam, tādējādi apgrūtinot policijas darbiniekiem iespējas izsekot izkrāptās naudas ceļu.
Jāpiemin, ka aizturētie ir jauni vīrieši, trīs no viņiem ir nepilngadīgi. Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka šajās noziedzīgajās darbībās viņi iesaistījušies, atsaucoties uz sludinājumiem vietnē “Telegram” par it kā vieglas peļņas iespējām. Pašreizējā policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka aizdomās turētie, visticamāk, saistīti arī ar citiem krāpšanu gadījumiem. Valsts policija turpina skaidrot arī citas iesaistītās personas.
Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta 2. daļas un 15. panta 4. daļas – par krāpšanas mēģinājumu ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu noziegumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Vienam aizturētajam piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, savukārt pārējiem – ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Likumsargi atgādina, ka policisti un citu valsts iestāžu darbinieki nezvana, lai iegūtu skaidru naudu, bankas kartes vai bankas kontu datus! Šādas telefonsarunas uzreiz jāpārtrauc! Ja tomēr māc šaubas, vai zvanīts no konkrētās iestādes, jāpiezvana uz iestādes oficiālajā mājaslapā norādīto tālruņa numuru, un par to jāpārliecinās.
Valsts policija stingri brīdina iedzīvotājus neatsaukties uz aizdomīgiem darba piedāvājumiem no neidentificētiem darba devējiem, it īpaši tādiem, kas saistīti ar sūtījumu saņemšanu un nodošanu. Valsts policija aktīvi strādā šajā jomā, ik nedēļu aizturot “naudas mūļus”.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.