Kā izrādījies, janvārī ASV prezidenta Donalda Trampa pieņemtais lēmums par ārvalstu finansējumu apturēšanu, februārī izraisījis maksājumu traucējumus vairākos Ukrainas projektos, kas izmeklē kara noziegumus.
Šādi projekti ir apkopojuši pierādījumus no kaujas lauka, dokumentējuši seksualizētas vardarbības gadījumus un palīdzējuši reformēt Ukrainas tiesu sistēmu. Tagad to pastāvēšana ir apšaubāma.
Kopš kara sākuma ASV ir finansējušas vairākus projektus Ukrainā, kuru mērķis ir saukt Krieviju pie atbildības par iespējamiem kara noziegumiem. Kā ziņo Reuters, Baltais nams apmaksāja sešu iniciatīvu darbu, kuru kopējais budžets bija 89 miljoni dolāru.
Šobrīd finansējums vismaz pieciem šādiem projektiem ir apturēts. Trampa lēmums iesaldēt ārvalstu palīdzību ir radījis maksājumu problēmas un samazinājumus. Dokumentā, kuru izskatīja Lielbritānijas žurnālisti, teikts, ka divi Ukrainas projekti saņēma naudu no ASV Starptautiskās attīstības aģentūras (USAID), trīs no Starptautisko narkotiku un tiesībaizsardzības lietu biroja (INL), bet vēl vienu tieši no Valsts departamenta.
Šīs palīdzības ietvaros ārvalstu speciālisti kopā ar Ukrainas ekspertiem strādāja, lai saglabātu pierādījumus, kas liecināja par Krievijas militārpersonu pastrādātajiem noziegumiem. Viņi arī sniedza atbalstu seksuālās vardarbības upuriem, konsultēja Ukrainas pusi korupcijas apkarošanas jautājumos un palīdzēja reformēt valsts prokuratūru. ASV vairāk nekā pusi no sava palīdzības budžeta – 47 miljonus USD – piešķīra tieši cilvēku saukšanai pie atbildības par kara noziegumiem
Reuters norāda, ka kopš kara sākuma Ukraina ir sākusi 140 000 lietu par kara noziegumiem. Aģentūra nevarēja noteikt, vai tās izmeklēšanas iesaldēšana bija mērķtiecīga vai vispārēja 90 dienu ārvalstu palīdzības iesaldēšanas rezultāts, par kuru Tramps paziņoja pēc stāšanās amatā 20.janvārī.
Ukraina ir gatava strādāt bez ārvalstu speciālistiem
Reuters precizē, ka darbu pārtraukuši jau 40 Džordžtaunas universitātes Starptautiskās krimināltiesību iniciatīvas (ACA) eksperti. Viens no izdevuma avotiem ziņoja, ka organizācijām vairs nav naudas, lai izmaksātu algas juridiskajiem ekspertiem. Ja drīzumā netiks atrasts jauns finansējuma avots, darbavietas tiks likvidētas trīs mēnešu laikā, aģentūrai Reuters sacīja avots.
Vienlaikus Kijivas Politisko un juridisko reformu centra darbinieks Jevgeņijs Krapivins paziņoja, ka, neskatoties uz amerikāņu atbalsta nozīmīgumu, Ukrainā šobrīd ir sava stabila sistēma iespējamo noziegumu izmeklēšanai.
Pēc viņa teiktā, ārvalstu partneri jau kopš konflikta sākuma ir paveikuši lielu darbu, lai to panāktu: viņi finansējuši 800 lappušu garu ceļvedi tiesnešiem, kuri pirmo reizi izskata kara noziegumu lietas, ienesuši vērtīgu pieredzi, kas gūta iepriekšējo pasaules konfliktu laikā, kā arī radījusi labu tiesisko bāzi Ukrainā.
“Tagad šī sistēma ir vairāk vai mazāk stabila un ir speciālisti. Protams, vienmēr gribas vairāk, taču šī sistēma ir uzbūvēta,” sacīja Krapivins.
Tomēr iesaldēšana skāra arī iniciatīvas, kas nav tieši saistītas ar karu. Piemēram, ir apturēta amerikāņu palīdzība Ukrainas tiesu sistēmas modernizācijai. Šis darbs bija nozīmīgs, tuvinot Ukrainu pievienošanai Eiropas Savienībai.